سخن مدیر:

چک کردن دیسک ها برای یافتن خطاهای آنان

دسته‌بندی: آموزش,سیستم عامل
4 دیدگاه

Dark_Windows_7_Wallpaper_by_giannisgx89

خطاهای درون خود دیسک و سیستم فایل آن می تواند باعث مشکلات زیادی در ویندوز شود، که از مشکل در خواندن و نوشتن فایل ها شروع شده و به خطاهای صفحه آبی و از بین رفتن داده ها منتهی می شود. ویندوز می تواند به صورت خودکار بسیاری از خطاهای دیسک را بازیابی کند به خصوص درایوهایی که دارای سیستم فایل NTFS هستند.

برای انجام یک بررسی به دنبال خطاها، می توانید خودتان به صورت دستی ابزار Windows Check Disk یا Chkdsk.exe را اجرا کنید. دو نسخه از این ابزار وجود دارد، یکی نسخه گرافیکی که عملکرد های ساده چک کردن دیسک را انجام می دهد و دیگری یک نسخه ی خط فرمان که امکانات بیشتری می باشد.

برای چک کردن خطاهای روی یک دیسک متصل رایانه مراحل زیر را دنبال کنید:

1. در رایانه روی آیکون درایو مورد نظر کلیک راست کرده و سپس Properties را از منوی میانبر انتخاب کنید.

2. در سربرگ Tools، روی Check Now کلیک کنید.

farsigeek-com-chkdsk-01

3. در پنجره Check Disk که در اینجا نشان داده شده است، یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

farsigeek-com-chkdsk-02

Automatically fix File System Errors (رفع خطاهای سیستم فایل به صورت خودکار): این گزینه که به صورت پیش فرض فعال است، باعث می شود ویندوز اگر خطایی در سیستم فایل پیدا کند، آن را به صورت خودکار رفع نمای. اگر این گزینه فعال نباشد. ابزارCheck Disk خطاهای پیدا شده را گزارش داده اما آن ها را رفع نمی کند. این گزینه معادل اجرای دستور chkdsk با سوییچ F/  است که در ادامه توضیح داده می شود.

Scan For And Attempt Recovery of Bad Sector (اسکن به دنبال بدسکتورها و تلاش برای بازیابی آن ها): این گزینه اگر فعال باشد کل سطح دیسک را چک کرده، مکان بدسکتورها را پیدا کرده و اطلاعات قابل خواندن ذخیره شده در مکان های مشکل دار را بر می گرداند. دقت کنید که انتخاب این گزینه به صورت خودکار خطاهای سیستم فایل را رفع کرده حتی اگر گزینه قبلی فعال نباشد. این گزینه معادل اجرای دستور chkdsk با سوییچ R/ است.

4. اگر تنها می خواهید تا یک گزارش از خطاهای سیستم فایل را بدون انجام تغییری در ساختار دیسک ببینید، هر دو گزینه را غیر فعال کنید.

5. روی Start کلیک کنید تا کار اسکن شروع شود.

6. اگر گزینه Automatically Fix File System Errors را روی درایوی انتخاب کرده باشید که هم اکنون دارای فایل باز است، ویندوز قادر به اجرای سریع ابزار نخواهد بود. در این مورد پیغام زیر را خواهید دید:

w7checkdisk04

7. در این حالت روی Schedule Disk Check (برنامه ریزی چک کردن دیسک) کلیک کنید تا دفعه بعد که ویندوز رستارت می شود، قبل از اجرای کامل ویندوز سطح دیسک چک شود.

8. نسخه ی خط فرمانی ابزار چک دیسک به شما گزینه های به مراتب بیشتری می دهد. برای اجرای این دستور، در ساده ترین حالت، یک پنجره خط فرمان با استفاده از گزینه ی Run as administrator منوی کلیک راست باز کرده و سپس chkdsk را در خط فرمان تایپ کنید. این دستور ابزار Check Disk را در حالت Read-Only اجرا کرده، تنها وضعیت دیسک کنونی را نشان می دهد و هیچ تغییری در دیسک اعمال نمی کند. اگر حرف درایو را بعد از دستور وارد کنید (به عنوان مثال chkdisk d: ) گزارش برای آن درایو نشان داده می شود.

می توانید ترکیب سوییچ های زیر را در انتهای دستور به کار ببرید تا عملکرد آن را تغییر دهید:

F:/

باعث می شود تا chkdsk خطاهای پیدا شده را رفع کند. این سوییچ پر استفاده ترین سوییچ است. دیسک باید قفل شده باشد. اگر چک دیسک نتواند درایور را قفل کند، به شما پیشنهاد می دهد تا دفعه بعد که رایانه رستارت می شود، کار چک کردن دیسک را انجام دهد یا این که دیسک را به طور کامل از سیستم حذف کرده و آن را چک کند. گزینه حذف (Dismount) مناسب ترین گزینه است اما برای درایورهای سیستمی که ویندوز در آن است این گزینه پیشنهاد نمی شود.

 

V:/

روی درایو های Fat32 این سوییپ باعث می شود که یک خروجی کامل نشان داده شود و نام هر فایل در هر پوشه در حال چک کردن، نمایش داده شود. روی درایور های NTFS این سوییچ پیغام های پاکسازی را نشان می دهد. (اگر وجود داشته باشد)

R:/

بدسکتورها را مشخص کرده و سعی می کند اطلاعات را از آن ها بازیابی کند. دیسک در این حالت باید قفل شود. این اسکن بسیار زمان برا است.

farsigeek-com-chkdsk-03

سوییچ های زیر تنها روی درایوهای NTFS موجود هستند:

I:/ کی بررسی سریع روی موارد درون فهرست انجام می دهد که باعث کاهش مدت زمان اسکن می شود.

C:/  سیکل های درون ساختار پوشه ها را بررسی نمی کند. تا مدت زمان اسکن کاهش پیدا کند.

X:/ باعث می شود اگر لازم است درایو جدا شده و تمام فایل های باز غیر فعال شوند. این گزینه به خصوص برای ناظران سرور مناسب است. به دلیل احتمال از دست دادن اطلاعات باز، بهتر است از آن استفاده نکنید.

B:/ کلاسترهای مشکل دار را دوباره ارزیابی می کند.

امیراحسان رضایی

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها:
 • نویسنده
  نویسنده مهمان
 • تعداد بازدید
  بازدید : 12,994
4دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. باران :
  09 آذر 91

  Firefox 16.0 Windows 7

  ممنون و سپاسگذارم

 2. Chrome 31.0.1650.63 Windows XP

  ممنونم مفيد و عالي

 3. S :
  19 خرد 97

  Chromium 66.0.3359.158 Android 7.0;

  یه سوال
  من دستور chkdsk.exe /f /r را در cmd اجرا کردم
  خودم ریستارت کردم
  اسکن درایور c ,یک ساعتی میشه روی 13 درصد گیر کرده
  میشه راهنماییم کنید چکار کنم,اطلاعات زیادی دارم روی هاردم

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه