سخن مدیر:

محافظت از اطلاعات شخصی با True Crypt

5 دیدگاه

مسلما همه ما در سیستم خود داده هایی داریم که اصلا دوست نداریم کسی به انها دسترسی داشته باشد. مخفی کردن اطلاعات نیز زیاد کارساز نخواهد بود چرا که عموما هر کسی که بتواند با کامپیوتر کار کند از این حقه ها اگاه است؛ اما چاره چیست. بهترین راه حفاظت؛ رمزنگاری از این گونه اطلاعات است.نرم افزارهای زیادی برای این کار وجود دارد که عموما مجانی و مولتی پلتفرم نیستند مگر True Crypt.

True Crypt یک نرم افزار رایگان و متن باز است که بر روی هر سه پلتفرم لینوکس؛ مک و ویندوز قابل اجرا است .

True Crypt از تکنولوژی On The Fly Encryption پشتیبانی می کند بدین معنا که این نرم افزار با ایجاد یک ناحیه امن به شما این امکان را میدهید که با داشتن یک کلمه عبور به راحتی با فایل های درون این ناحیه کار کنید و پس از اتمام کار خود ناحیه را مجددا رمزنگاری کنید؛ درست مانند یک گاوصندوق

از دیگر ویژگی های این نرم افزار پشتیبانی از الگوریتم های رمزنگاری متعدد؛ رمز نگاری پارتیشن و ایجاد پارتیشن مجازی رمزنگاری شده(VED) است.

در ابتدا به صفحه دانلود True Crypt رفته و با توجه به سیستم عامل خود نسخه مناسب را دانلود کنید(در اینجا من نسخه ۶۴ بیتی پلتفرم لینوکس را دانلود کردم که یک فایل فشرده با پسوند tar.gz بود) سپس محتوای فایل فشرده که فایلی به نام truecrypt-7.1a-setup-x64 است را استخراج کرده و نصب کنید(روند نصب بسیار ساده است و من از بیان ان صرف نظر می کنم).با اجرای برنامه با صفحه ای شبیه به شکل زیر مواجه میشوید.

 

یه راست بریم سر اصل مطلب؛ ابتدا باید یک ناحیه امن ایجاد کنیم؛ جهت این کار بر روی دکمه Create Volume کلیک کنید تا صفحه زیر نمایان شود.

گزینه اول جهت ایجاد پارتیشن مجازی رمزنگاری شده (Create an encrypted file container) و گزینه جهت رمزنگاری یک پارتیشن معمولی که از قبل وجود دارد(Create a volume within a partition/drive) می باشد.گزینه اول را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

در این قسمت شما نوع پارتیشن مخفی را مشخص می کنید که میتواند معمولی یا مخفی باشد که من گزینه دوم؛ (Hidden TrueCrypt volume) پارتیشن مخفی را انتخاب میکنم که باعث امنیت بالاتر میشود چرا که گاها بنا به هر دلیلی مجبور باشید جلو فرد دیگری پسورد خود را وارد کنید این روش از اطلاعات شما محافظت میکند؛ به شکل زیر توجه کنید.

در این روش همزمان دو پارتیشن رمزنگاری شده که یکی درون دیگری قرار می گیرد ایجاد میشود (Partition 2)البته با پسوردهایی متفاوت؛ که اطلاعات مهم و محرمانه خود را در پارتیشن درونی(Hidden Volume) و اطلاعاتی با سطح اهمیت پایین تر را در پارتیشن بیرونی(Outer Volume) نگه داری می کنید و سیستم با توجه به پسوردی که شما وارد میکنید پارتیشن مناسب را بارگذاری میکند.

در این صفحه محل قرار گیری پارتیشن مجازی را معین می کنید که با کلیک بر روی select file امکان پذیر است؛ همچنین با انتخاب گزینه Never Save History برنامه هیچ گاه محل ذخیره سازی این فایل را به خاطر نمیسپارد. باز هم Next را بفشارید.

در این قسمت شما نوع الگوریتم رمزنگاری(Encryption Algorithm) و مخلوط سازی(Hash Algorithm) پارتیشن بیرونی(Outer Volume) را مشخص می کنید.با انتخاب الگوریتم رمز نگاری توضیحاتی درباره آن نمایان میگردد؛ همچنین با دکمه Test میتوانید از صحت الگوریتم رمزنگاری مطمئن شوید و با دکمه Benchmark الگوریتم ها را از نظر سرعت با یک دیگر مقایسه کنید.پس از انتخاب الگوریتم مناسب بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه حجم پارتیشن مجازی بیرونی (Outer Volume) را مشخص کنید؛ توجه داشته باشید که حجم این پارتیشن نمیتواند برزگتر از فضای خالی در دسترس باشد. دوباره Next 😉

در این صفحه شما یک کلمه عبور برای پارتیشن بیرونی (Outer Volume) مشخص میکنید؛ همچنین شما میتوانید از یک فایل کلید (Keyfile) استفاده کنید؛ این فایل میتواند از هرنوع فایلی نظیر jpeg,gif,mp3,ogg,png,avi, … باشد ولی توجه داشته باشید که اگر کوچکترین تغییری در فایل رخ دهد دسترسی به اطلاعات غیر ممکن خواهد شد. برای ادامه بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه با کلیک بر روی دکمه Format پارتیشن بیرونی فرمت میشود و به صورت خودکار به مرحله بعد هدایت می شوید.

در این صفحه یک گزارش مبتنی بر ساخته شدن پارتیشن بیرونی و نحوه استفاده از آن نمایان میگردد. جهت ساختن پارتیشن مخفی درونی بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه روند کلی کارهایی که باید در مراحل بعد انجام گیرد نمایش داده میشود؛ بر روی Next کلیک کنید.

در این صفحه نیز مانند قسمت قبل الگوریتم های رمزنگاری و مخلوط سازی البته برای پارتیشن مخفی (Hidden Volum) انتخاب می گردد.

در این قسمت فضای پارتیشن مخفی مشخص میگردد. این اندازه نمیتواند از حداکثر فضای خالی موجود در پارتیشن بیرونی بیشتر باشد.بعد از تعیین اندازه پارتیشن مخفی برروی next کلیک کنید.

در این قسمت برای پارتیشن مخفی خود پسورد تعیین کنید. توجه داشته باشید که پسورد پارتیشن مخفی با پسورد پارتیشن بیرونی متفاوت باشد تا سیستم با توجه به آن پارتیشن مناسب را بارگذاری کند.بر روی Next کلیک کنید.

در این قسمت نوع فرمت پارتیشن مخفی را انتخاب و بر روی Next کلیک کنید.

در این قسمت هم مانند قبل بر روی Format کلیک کنید تا پارتیشن مخفی فرمت شود.

در این قسمت برنامه ساخت موفقیت آمیز پارتیشن را اعلام میکند.بر روی Exit کلیک کنید.

ساخت ناحیه امن(Virtual Encryption Disk) به پایان رسید حال برای دسترسی به ناحیه امن در صفحه اصلی بر روی Select File کلیک کرده و فایل را انتخاب کنید سپس بر روی دکمه Mount کلیک کنید و با توجه به این که کدام پارتیشن را میخواهید باز کنید پسورد مناسب را وارد کرده و بر روی OK کلیک کنید تا پارتیشن مانند یک رسانه خارجی به سیستم متصل گردد. حال به راحتی میتوانید مانند یک فلش با این ناحیه کار کنید و پس از اتمام کار بر روی Dismount کلیک کنید تا ناحیه مجددا قفل شود.

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  حمید
 • تعداد بازدید
  بازدید : 4,422
5دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. هادی :
  15 شهر 91

  Chromium 21.0.1180.81 Linux

  مطلب بسیار مفیدی بود! ممنونم!
  من این مراحل را قدم به قدم با دبیان squeeze طی کردم و کاربخوبی انجام شد. البته دو تا مطلب وجود داشت: اول در موقع نصب مجبور شدم dmsetup و fuse-utils و libdevmapper را نصب کنم تا برنامه اجرا بشود. نکته دوم اینکه در سه مرحله مانده به آخر و در جائی که نوع پارتیشن داخلی را انتخاب می کنیم ، در صورتیکه پارتیشن های لینوکسی ( ext ) را انتخاب کنیم ، در یک پنجره به ما اعلام می کند که آیا می خواهید این درایو فقط در سیستم های لینوکسی باز شود یا در دیگر سیستم عامل ها هم باز شود.
  ساده مفید و کاربردی! اما به دیگر دوستان پیشنهاد می کنم قبل از نصب برنامه درباره انواع رمزنگاری ها اطلاعات کسب کنند تا وابسته به میزان اهمیت اطلاعات خودشان بتوانند بهترین نوع رمزنگاری را انتخاب نمایند.
  ادمین مشخصا برای تهیه مطلب زحمت کشیده اید! دست مریزاد!

 2. یوسف :
  25 بهم 91

  Chrome 24.0.1312.57 Windows 7

  سلام و تشکر از مطلب خیلی مفیدتون ، فقط میخواستم یه راهنمایی کنید ببینم برای عوض کردن ویندوز باید کاره خاصی کرد تا این برنامه دچار مشکل نشه و اطلاعاتش از بین نره ؟ این خیلی برام مهمه… یه دنیا تشکر ، یا حق .


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه