سخن مدیر:

معرفی نسخه جدید OSX Mountain Lion

یک دیدگاه

overview_wireless_imac

نخستین نسخه Mac OSX‌ (حرف آخر عدد رومی 10 است و باید تن بخوانید)، در سال 1999 در دو نسخه سرور و دسکتاپ منتشر شد.  در ابتدای عرضه Mac OSX ها بر روی رایانه های اپلی که به پردازنده های Power PC کمپانی IBM مجهز بودند ارایه شد. اما اپل در سال 2007 نسخه لئوپارد را بر روی هر دو نوع پردازنده Power PC و اینتل ارایه نمود. این تحولی بزرگ بود که به کاربران رایانه های اپل اجازه می داد از ویندوز هم بر روی رایانه های مک خود استفاده کنند. امکانی که به فراگیری بیشتر محصولات اپل کمک بسزایی کرد. اپل با ارایه اسنولئوپارد دیگر به طور کامل با پردازنده های Power PC خداحافظی کرد و به طور کامل به پلتفرم X86 اینتل رو آورد. اپل در نسخه لیون X86 را کنار گذاشته و به صورت کامل سیستم عامل خود را بر پایه معماری X64 بنا کرد.  نکته جالب در نام گذاری این سیستم عامل نام گذاری آن بر مبنای گربه سانان می باشد. اپل با ارایه هر نسخه نام گربه سانی را بر آن قرار می دهد. نسخه آخر که هشتمین آن ها نیز است به نام Mountain Lion شناخته می شود.

در زمان کوچ اپل به پردازنده های اینتل زمزمه هایی از ارایه نسخه ای از سیستم عامل مکینتاش برای نصب بر روی PC ها شنیده می شد و زمان این ارایه را هم در سال 2012 می خواندند. اما با گذشت زمان انگار این داستان از ذهن همه پاک شده است! تنها راهی که برای علاقه مندان به این سیستم عامل می ماند خرید یک رایانه اپلی است تا بتوانند تجربه کار با این سیستم عامل جذاب را تجربه نمایند. خوشبختانه هکرها بیکار ننشسته و نسخه هایی برای کاربران PC ارایه نموده اند که به هکینتاش معروف است. گرچه این نسخه ها معمولا با ایرادات سازگاری ای همراه هستند اما علاقه مندان زیادی را به سمت خود جلب می کنند. به صورت معمول این نسخه ها اندک زمانی پس از ارایه نسخه نهایی Mac OSX در اختیار کاربران قرار می گیرد.

آخرین نسخه سیستم عامل اپل در حقیقت یک آپدیت کوچک به حساب می آید. همانند نسخه Snow Leopard نسبت به Leopard. اگر دقت کرده باشید شیوه ی نامگذاری هم به یک شکل است. البته اینجا تغییری نیز در نامگذاری سیستم عامل صورت گرفته است. دیگر شما بخش Mac نام سیستم عامل را نمی بینید. یعنی نام سیستم عامل جدید از Mac OSX Mountain Lion به OSX Mountain Lion تغییر پیدا کرده است. سیستم عمل Mountain Lion تغییرات کوچک زیادی نسبت به نسخه قبلی داشته اما چند امکان جدید و نو آن که می تواند تجربه بهتری برای شما به هنگام کار کردن با این سیستم عامل را به ارمغان بیاورد به قرار زیر است.

iCloud

Mountain-Lion-01

تمامی اطلاعات شما بر روی سرور های ابری اپل قرار خواهد گرفت و اگر هر تغییری در فایل هایتان روی مک بدهید بلادرنگ آن را بر روی دیگر ای دیوایس های خود نظیر iPhone و iPad مشاهده خواهید نمود. همچنین فایل های مجموعه iWork به صورت خودکار در iCloud ذخیره می شوند، همانند همان چیزی که در آیفون اتفاق افتاده است.

Notification Center

Mountain-Lion-02

انگار تجربه قسمت ناتیفیکیشن ها در iOS خوب جواب داده است که اپل تصمیم گرفته است آن را به سیستم عامل OSX نیز اضافه کند. حال اتفاقات ریز و درشتی که در نرم افزار های مختلف و سیستم عامل می افتد را می توانید از این قسمت مشاهده کنید. Notification Center به صورت پیشفرض مخفی است.

 

Messages

Mountain-Lion-03

خداحافظ iChat! در این آخرین نسخه OSX اپل نرم افزار iChat را بازنشسته کرده است. Messages قرار است همان کار iChat را انجام دهد ولی خیلی بهتر و جامع تر. یعنی قرار است مرکز دریافت تمام پیام های شما باشد. امکان FaceTime هم درون دل Messages تعبیه شده است.

 

Sharing

Mountain-Lion-04

زین پس دکمه به اشتراک گذاری را در همه جای سیستم عامل مشاهده خواهید کرد. به سادگی هر چه تمام تر می توانید تصاویر، فیلم ها، و دیگر فایل های خود را به وسیله رایانامه ، Messages و AirDrop با دیگران به اشتراک بگذارید. لینک هایی از سافاری ارسال کنید و با چند کلیک ساده پست هایی بر روی فیسبوک، فیلیکر، تویتر ارسال کنید. در ضمن فیسبوک هم بیش از پیش با سیستم عامل عجین شده است.

 

Game Center

Mountain-Lion-05

مرکز بازی چیزی است که جذابیت زیادی دارد. 100 میلیون کاربر از این به بعد می توانند با یکدیگر به رقابت بپردازند. حال تمامی کاربران iDevice  می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند.

 

GateKeeper

Mountain-Lion-07

ویژگی GateKeeper این امکان را به کاربران OSX می دهد تا با خیال راحت به دریافت و نصب نرم افزار برای سیستم عامل مکینتاش خود بپردازند، فارق از این ماجرا که برنامه را از کجا دریافت کرده و می خواهند نصب کنند. به صورت پیشفرض Gatekeeper تنها اجازه نصب برنامه هایی که از اپل استور دریافت کرده اید را می دهد. همانگونه که می دانید بیشترین ریسک آلودگی با بدافزارها زمانی است که شما نرم افزارها را از منابع غیر قابل اطمینان نصب می کنید.  اما می توانید آن را به شکلی تنظیم کنید که نرم افزارهایی که از سایت های دیگر نیز دریافت کرده اید را نیز بتوانید نصب کنید.

این مطلب را ادامه ای بدانید برای آموزش چگونگی نصب OSX .  روش جالبی برای ساختن هکینتاش برایتان آماده کرده ایم.

فروشگاه آنلاین سونی

  • نویسنده
    محمدباقر پورمنصوری
  • تعداد بازدید
    بازدید : 1,992
1دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه