سخن مدیر:

فناوری Turbo Boost چیست؟

دسته‌بندی: فناوری
یک دیدگاه

Turbo Boost یک فناوری است که توسط اینتل در معماری Nehalem پیاده سازی شده است. اگر برنامه‌ای اجرا کنید که نیاز به توان بالای پردازنده داشته باشد مانند تبدیل فایل‌های صوتی، اما در عین حال این برنامه تنها از یکی از هسته استفاده کند، بطور ساده هسته‌های دیگر می‌توانند توان خود را به این هسته قرض دهند. این شرایط در بسیاری از برنامه‌های امروزی دیده می‌شود، اغلب آنها نیازی به چند هسته ندارند و با یک هسته با فرکانس بالاتر راحت‌تر کار می‌کنند. توربوبوست این کار را با افزایش فرکانس انجام می‌دهد بطوریکه تحت این شرایط فرکانس هسته تا ۷۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. البته مدل‌های i5 و i7 کارایی بهتری در این فناوری دارند. این ویژگی را با توربو مموری که باعث کاهش زمان بوت و افزایش سرعت اجرای برنامه‌ها می شد اشتباه نگیرید.

این فناوری در پردازنده های Corei5 و core i7 قرار گرفته است. فناوری Turbo Boost اجازه می دهد پردازنده خود به خود فرکانس مرجع خود را تا 133 مگاهرتز افزایش دهد. این فناوری برای مدت زمانی محدود بر روی پردازنده اعمال می شود تا نیاز به فرکانس بالاتر برای کاربر تامین گردد.

 

فناوری Turbo Boost می تواند تا جهار مرحله 133 مگاهرتزی، شتاب دهی به فرکانس یک هسته را در پردازنده های سری Core i5 700 و پنج مرحله در پردازنده های سری core i7-800 فراهم کند. این موضوع یعنی 533 و 667 مگاهرتز افزایش فرکانس. دو هسته می توانند در مجموع چهار مرحله افزایش فرکانس را تجربه کنند، در صورتی که سه و چهار هسته ارتقایی معدل 133 مگاهرتز را برای هر هسته تجربه خواهند کرد. (البته این میزان برای پردازنده های مدل Core i7 860 تا مرز 266 مگاهرتز خواهد بود).

بدیهی است هر زمان که تکنولوژی Turbo Boost فعال شود مصرف انرژی پردازنده‌ها نیز پیرو آن افزایش خواهد یافت، که البته در حال عادی توان مصرفی آن‌ها به لطف کنترل‌کننده توان مصرفی قرار گرفته در دل پردازنده از مرز ۹۵ وات تجاوز نخواهد کرد.

چگونگی عملکرد این فناوری با یک مثال روشن تر می شود

برای پردازنده i7-720QM Core عمل توربو بر روی 1/1/6/9 (به این معنی است که 4/3/2/1 هسته پردازشی، هر یک با ضریب متغیری از 133 مگاهرتز به فعالیت خواهد پرداخت. پس برای این نمونه می شود 133MHz/+133MHz/+798MHz/+1197MHz )

این یعنی وقتی که سیستم عامل از همه ی آن چهار هسته استفاده نمی کند و فقط از 2 هسته بهره می برد پردازنده با +798 MHz (6*133 اجرا می شود) سرعتی سریع تر از سرعت پایه. مثال ما پردازنده i7-720QM بود که فرکانس پایه آن 1.6GHz می باشد . پس وقتی دو هسته نیاز باشد پردازنده می تواند در فرکانس 2.398GHz اجرا شود.

تصاویر زیر به بیشتر روشن شدن موضوع کمک موثری خواهند کرد پس حتما به این تصاویر دقت نمایید:

Intel_TurboBoost clarksfield-turbo-boost-technology

Core%20i7-Turbo%20Boost_3

منابع:

http://njavan.com/forum/showthread.php?t=36199

http://www.intel.com/technology/turboboost/

http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Turbo_Boost

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها:
 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 6,010
1دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. mmb_hand :
  17 مرد 92

  Firefox 23.0 Windows 7

  سلام.یه سوال داشتم.
  این توربو بوست بعد از اینکه توان تک تک هسته ها رو افزایش میده.توان سه هسته دیگه رو هم به هسته اول اضافه میکنه؟یا فقط توان تک تک هسته ها رو افزایش میده.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه