سخن مدیر:

همه چیز درباره پردازنده Intel Core i5-3317U

یک دیدگاه

intel-ivy-bridgeB_600

پردازنده  Intel® Core™ i5-3317U همان گونه که از نامش مشخص است از معماری نسل سوم اینتل که همان Ivy Bridge بهره می برد. این معماری نسبت به معماری سندی بریج در هر دو بخش CPU (پردازنده مرکزی) و GPU (واحد پردازش گرافیکی) بهبود قابل توجه ای داشته است. CPU آن با معماری ۲۲ نانومتری (در مقابل معماری ۳۲ نانومتری سندی بریج) ساخته شده است و برای اولین بار ترانزیستور های سه بعدی ارایه شده که این سبب افزایش کارایی و بهره وری ایوی بریج نسبت به سندی بریج در یک فرکانس کاری و شرایط برابر می شود. اگر می خواهید راجب ترانزیستورهای سه بعدی بیشتر بدانید نوشتار کمی درباره ترانزیستورهای سه بعدی اینتل ما را از دست ندهید.

اگر به نقشه راه اینتل نگاه کنیم متوجه می شویم IvyBridge در قسمت Tick که به مفهوم تغییرات اساسی تر است قرار دارد و نسخه بعدی که همان Haswell جدیدی است که به تازگی معرفی شده تنها نسبت به این نسخه بهبود خواهد یافت و معماری ساخت آن نیز همان ۲۲ نانومتری باقی خواهد ماند. پس تفاوت در سندی بریج و ایوی بریج بسیار زیاد است.

ivy_bridge_

اینتل Core™ i5-3317U یک پردازنده دو هسته ای که به لطف فناوری Intel® Hyper-Threading توان پردازش ۴ دستور را دارد. همان گونه که از نام پردازنده مشخصل است، این Core i5 به کمک نسخه دوم فناوری Intel® Turbo Boost توان افزایش فرکانس پایه ۱٫۷ گیگاهرتزی هر یک از هسته های آن را تا ۲٫۶ گیگاهرتز و هر دو هسته را تا ۲٫۴ گیگاهرتز دارد. ۳ مگابایت کش سطح سوم به صورت اشتراکی در اختیار دو هسته پردازنده قرار دارد.

همان گونه که از پسوند U پردازنده بر می آید، Core™ i5-3317U یک پردازنده کم مصرف (ULV-processor) است و تنها ۱۷ وات در حالت حداکثری TDP انرژی مصرف می کند. این ۱۷ وات که حداکثر توان مصرفی را نشان می دهد علاوه بر این که شامل هسته پردازنده مرکزی می شود شامل کارت گرافیک و کنترول کننده حافظه نیز می شود. در نتیجه این پردازنده مناسب کاربرد هایی نظیر رایانه های همراه کوچک و همچنین اولترابوک ها می گردد.

کارایی پردازنده Core i5-3317U باید کمی بالاتر از یک سندی بریج با فرکانس هسته مشابه باشد. بنابراین، به طور کلی کارایی آن باید همانند Core i7-2637M نسل قبل یا یک Core i3-2310M باشید.

از دیگر ویژگی های جدید اضافه شده به سومین نسل پردازنده های اینتل PCI Express 3.0 و پشتیبانی از فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز در DDR3 است.

اینتل Core™ i5-3317U با هسته گرافیکی Intel HD Graphics 4000 یکپارچه شده است و این به مفهوم ۱۶ عدد Execution Units یا همان (EUs) است که نسبت به نسل قبل که ۱۲ عدد بود پیشرفت داشته است. هسته گرافیکی در فرکانس ۳۵۰ MHz به فعالیت پرداخته و آن نیز به لطف توربو بوست قابلیت دست یابی به فرکانس عملیاتی ۱۰۵۰ MHz را دارا است. کارایی و عملکرد این هسته قابل مقایسه با AMD Radeon HD 6620G است.

سری Intel Core i5
Codename Ivy Bridge
فرکانس پردازنده ۱۷۰۰ – ۲۶۰۰ MHz
کش سطح اول ۱۲۸ KB
کش سطح دوم ۵۱۲ KB
کش سطح سوم ۳۰۷۲ KB
تعداد هسته/ دستور قابل پردازش ۲ / ۴
حداکثر توان مصرفی ۱۷ Watt
فناوری ساخت ۲۲ nm
قابلیت ها Turbo Boost 2.0, Hyper-Threading, Virtualization VT-x, AES, Intel 64, Anti-Theft, My WiFi, Idle States, Enhanced SpeedStep, Thermal Monitorin, Execute Disable Bit
۶۴ Bit ۶۴ Bit support
مجازی سازی VT-x, VT-d
تاریخ عرضه ۰۵/۰۱/۲۰۱۲

 

 

01-29-2013 02-47-58 ب-ظ

 

 

01-29-2013 02-49-53 ب-ظ

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 2,189
۱دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. hamed :
  ۱۱ مرداد ۹۲

  Chrome 5.0.375.126 Windows 7

  بسیار عالی و کاربردی-با تشکر از زحمات شما دوست عزیز

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه