سخن مدیر:

بررسی پردازنده Intel Core i5-3380M

بدون دیدگاه

ivy-bridge-2

از آنجایی که نقد و بررسی رایانه های همراه و همچنین معرفی یک سیستم دسکتاپ نیاز به شناخت پردازنده و دیگر قطعات درونی آن دارد تصمیم گرفتیم به منظور افزایش سطح دانش کاربران عزیز در این رابطه ابتدا به معرفی تمامی پردازنده های نسل سوم اینتل بپردازید و سپس تمامی چیپست های گرافیکی آخرین نسل محصولات تولید کنندگان مطرح را معرفی و بررسی کنیم. باشد این مجموعه مطالب مفید واقع گردد. پردازنده  Intel® Core™ i5-3380M است که همان گونه که از نامش مشخص است از معماری نسل سوم اینتل که همان Ivy Bridge بهره می برد. این معماری نسبت به معماری سندی بریج در هر دو بخش CPU (پردازنده مرکزی) و GPU (واحد پردازش گرافیکی) بهبود قابل توجه ای داشته است. CPU آن با معماری ۲۲ نانومتری (در مقابل معماری ۳۲ نانومتری سندی بریج) ساخته شده است و برای اولین بار ترانزیستور های سه بعدی ارایه شده که این سبب افزایش کارایی و بهره وری ایوی بریج نسبت به سندی بریج در یک فرکانس کاری و شرایط برابر می شود. اگر می خواهید راجب ترانزیستورهای سه بعدی بیشتر بدانید نوشتار کمی درباره ترانزیستورهای سه بعدی اینتل ما را از دست ندهید.

 

اگر به نقشه راه اینتل نگاه کنیم متوجه می شویم IvyBridge در قسمت Tick که به مفهوم تغییرات اساسی تر است قرار دارد و نسخه بعدی که همان Haswell جدیدی است که به تازگی معرفی شده تنها نسبت به این نسخه بهبود خواهد یافت و معماری ساخت آن نیز همان ۲۲ نانومتری باقی خواهد ماند. Tickبخش اول این استراتژی است که به معرفی یک نسل جدید پردازنده می پردازد با این تفاوت که معماری آن نسبت به نسل قبلی کوچک‌تر است؛ مثلاً معماری 32 نانومتری به جای 45 نانومتری و بخش دوم آن یعنی Tock با طراحی یک «معماری پردازشی» جدید در ارتباط است. بنابراین معماری    Haswell  می‌تواند همان "Tick" باشد که معماری ساخت آن با مهندسی ساخت Sandy Bridge و Ivy Bridge فرق دارد.

tick-tock-intel

اینتل Core™ i5-3380M یک پردازنده دو هسته ای که به لطف فناوری Intel® Hyper-Threading توان پردازش ۴ دستور را دارد. همان گونه که از نام پردازنده مشخصل است، این Core i5 به کمک نسخه دوم فناوری Intel® Turbo Boost توان افزایش فرکانس پایه 2.9 گیگاهرتزی هر یک از هسته های آن را تا 3.6 گیگاهرتز و هر دو هسته را تا 3.4 گیگاهرتز دارد. ۳ مگابایت کش سطح سوم به صورت اشتراکی در اختیار دو هسته پردازنده قرار دارد.

حداکثر توان مصرفی عدد 35 وات را نشان می دهد. این توان علاوه بر این که شامل هسته پردازنده مرکزی می شود شامل کارت گرافیک و کنترول کننده حافظه نیز می شود. در نتیجه این پردازنده مناسب کاربرد هایی نظیر رایانه های همراه کوچک و همچنین اولترابوک ها می گردد.

کارایی پردازنده Core™ i5-3380M باید کمی بالاتر از یک سندی بریج با فرکانس هسته مشابه باشد. بنابراین، به طور کلی کارایی این پردازنده 5 الی 10 درصد بالاتر از پردازنده نسل قبل Core™ i7-2640M خواهد بود.

از دیگر ویژگی های جدید اضافه شده به سومین نسل پردازنده های اینتل PCI Express 3.0 و پشتیبانی از فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز در DDR3 است. این پردازنده از فناوری Intel® Wireless Display نیز پشتیبانی می کند که امکان نمایش تصویر به صورت بدون سیسم بر روی نمایشگر ثالث را برای کربر فراهم می کند.

اینتلCore™ i5-3380M با هسته گرافیکی Intel HD Graphics 4000 یکپارچه شده است و این به مفهوم ۱۶ عدد Execution Units یا همان (EUs) است که نسبت به نسل قبل که ۱۲ عدد بود پیشرفت داشته است. هسته گرافیکی در فرکانس 650 MHz به فعالیت پرداخته و آن نیز به لطف Turbo Boost قابلیت دست یابی به فرکانس عملیاتی ۱2۵۰ MHz را دارا است. کارایی و عملکرد این هسته قابل مقایسه با AMD Radeon HD 6620G است.

 

سری Intel Core i5
Codename Ivy Bridge
فرکانس پردازنده 2900 – 3600 MHz
کش سطح اول 128 KB
کش سطح دوم 512 KB
کش سطح سوم 3072 KB
تعداد هسته/ دستور قابل پردازش 2 / 4
حداکثر توان مصرفی 35 Watt
فناوری ساخت 22 nm
قابلیت ها HD Graphics 4000 (650-1250MHz), DDR3-1600 Memory Controller, HyperThreading, AVX, Quick Sync, Virtualization
64 Bit 64 Bit support
مجازی سازی VT-x, VT-d
تاریخ عرضه 01/01/2013

فروشگاه آنلاین سونی

  • نویسنده
    محمدباقر پورمنصوری
  • تعداد بازدید
    بازدید : 1,577
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه