سخن مدیر:

بررسی پردازنده Intel Core i5-3340M

یک دیدگاه

ivy-bridge-2_thumb2_thumb

پردازنده  Intel® Core™ i5-3340M یک پردازنده دو هسته ای سریع برای استفاده در رایانه های همراه بوده که از معماری نسل سوم اینتل که همان Ivy Bridge بهره می برد. این معماری نسبت به معماری سندی بریج در هر دو بخش CPU (پردازنده مرکزی) و GPU (واحد پردازش گرافیکی) بهبود قابل توجه ای داشته است. CPU آن با معماری ۲۲ نانومتری (در مقابل معماری ۳۲ نانومتری سندی بریج) ساخته شده است و برای اولین بار ترانزیستور های سه بعدی ارایه شده که این سبب افزایش کارایی و بهره وری ایوی بریج نسبت به سندی بریج در یک فرکانس کاری و شرایط برابر می شود. اگر می خواهید راجب ترانزیستورهای سه بعدی بیشتر بدانید نوشتار کمی درباره ترانزیستورهای سه بعدی اینتل ما را از دست ندهید.

 

اگر به نقشه راه اینتل نگاه کنیم متوجه می شویم IvyBridge در قسمت Tick که به مفهوم تغییرات اساسی تر است قرار دارد و نسخه بعدی که همان Haswell جدیدی است که به تازگی معرفی شده تنها نسبت به این نسخه بهبود خواهد یافت و معماری ساخت آن نیز همان ۲۲ نانومتری باقی خواهد ماند. Tickبخش اول این استراتژی است که به معرفی یک نسل جدید پردازنده می پردازد با این تفاوت که معماری آن نسبت به نسل قبلی کوچک‌تر است؛ مثلاً معماری 32 نانومتری به جای 45 نانومتری و بخش دوم آن یعنی Tock با طراحی یک «معماری پردازشی» جدید در ارتباط است. بنابراین معماری    Haswell  می‌تواند همان "Tick" باشد که معماری ساخت آن با مهندسی ساخت Sandy Bridge و Ivy Bridge فرق دارد.

tick-tock-intel_thumb1_thumb

اینتل Core i5-3340M یک پردازنده دو هسته ای که به لطف فناوری Intel® Hyper-Threading توان پردازش ۴ دستور را دارد. همان گونه که از نام پردازنده مشخصل است، این Core i5 به کمک نسخه دوم فناوری Intel® Turbo Boost توان افزایش فرکانس پایه 2.7 گیگاهرتزی هر یک از هسته های آن را تا 3.4 گیگاهرتز و هر دو هسته را تا 3.2 گیگاهرتز دارد. ۳ مگابایت کش سطح سوم به صورت اشتراکی در اختیار دو هسته پردازنده قرار دارد.

حداکثر توان مصرفی عدد 35 وات را نشان می دهد. این توان علاوه بر این که شامل هسته پردازنده مرکزی می شود شامل کارت گرافیک و کنترول کننده حافظه نیز می شود. در نتیجه این پردازنده مناسب کاربرد هایی نظیر رایانه های همراه کوچک و همچنین اولترابوک ها می گردد.

کارایی پردازنده Core™ i5-3340M باید کمی بالاتر از یک سندی بریج با فرکانس هسته مشابه باشد. بنابراین، به طور کلی کارایی این پردازنده کمی بالاتر از پردازنده نسل قبل Core™ i7-2640M خواهد بود.

از دیگر ویژگی های جدید اضافه شده به سومین نسل پردازنده های اینتل PCI Express 3.0 و پشتیبانی از فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز در DDR3 است. این پردازنده از فناوری Intel® Wireless Display نیز پشتیبانی می کند که امکان نمایش تصویر به صورت بدون سیسم بر روی نمایشگر ثالث را برای کربر فراهم می کند.

این پردازنده همانند دیگر پردازنده های Core از رابط DMI استفاده می کند. (رابط Direct Media Interface یا (DMI) یکی دیگر از روش‌های ارتباطی میان پردازنده‌های اینتل و تراشه مادربورد است. DMI نخستین بار در تراشه پل جنوبی ICH6 به کار گرفته شد. این رابط شامل چهار مسیر PCIe به صورت PCIe x4 است. شکل ابتدایی این مسیر، از نسخه ۱/۱ فناوری PCI Express استفاده می‌کرد که پهنای باند معادل هزار مگابایت بر ثانیه را داشت. این رابط در ابتدا برای ارتباط میان تراشه پل شمالی و پل جنوبی در پلتفرم اینتل استفاده می‌شد ولی با عرضه پردازنده‌های سوکت LGA 1156، اینتل شکل به‌روزآوری شده آن را برای ارتباط میان پردازنده و تراشه پل شمالی به کار گرفت. شکل جدید این رابط از مسیرهای نسل دوم PCIe بهره برده که سرعت DMI را به حداکثر دو گیگابایت برثانیه ارتقا می‌دهد.) رابط به کار گرفته شده در پردازنده Core™ i5-3340M پهنای باند 5 GT/s را برای پردازنده فراهم می کند.

در پلتفرم LGA 1156، مسیرهای PCI Express به داخل پردازنده انتقال پیدا کرده‌اند، بنابراین پردازنده نیازی نخواهد داشت که برای ارتباط با زیرمجموعه گرافیک سیستم، مسیر DMI را اشغال کند. ضمن اینکه کنترلر حافظه نیز به درون پردازنده منتقل شده و در نتیجه پهنای باند این مسیر برای نیازهای ارتباطی پردازنده کافی خواهد بود.

اینتلCore™ i5-3340M با هسته گرافیکی Intel HD Graphics 4000 یکپارچه شده است و این به مفهوم ۱۶ عدد Execution Units یا همان (EUs) است که نسبت به نسل قبل که ۱۲ عدد بود پیشرفت داشته است. هسته گرافیکی در فرکانس 650 MHz به فعالیت پرداخته و آن نیز به لطف Turbo Boost قابلیت دست یابی به فرکانس عملیاتی ۱25۰ MHz را دارا است. کارایی و عملکرد این هسته قابل مقایسه با AMD Radeon HD 6620G است.

 

سری Intel Core i5
Codename Ivy Bridge
فرکانس پردازنده 2800 – 3500 MHz
کش سطح اول 128 KB
کش سطح دوم 512 KB
کش سطح سوم 3072 KB
تعداد هسته/ دستور قابل پردازش 2 / 4
حداکثر توان مصرفی 35 Watt
فناوری ساخت 22 nm
قابلیت ها HD Graphics 4000 (650-1250MHz), DDR3-1600 Memory Controller, Hyper Threading, AVX, Quick Sync, Virtualization
64 Bit 64 Bit support
مجازی سازی VT-x, VT-d
تاریخ عرضه 01/01/2013

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 2,356
1دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. saeed :
  29 بهم 91

  Firefox 18.0 Windows

  سلام.
  خیلی وقت که مطلبی قرار ندادید.
  منتظریم


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه