سخن مدیر:

بدست آوردن کیفیتی بهتر از CD audio به کمک DSD

دسته‌بندی: آموزش,فناوری
بدون دیدگاه

Audirvana_Plus_1.4_review_2

جریان مستقیم دیجیتال (DSD) یا Direct-Stream Digital نامی تجاری برای شرکت های سونی و فیلیپس برای سیستم های صوتی جدیدشان است که با بازآفرینی سیگنال های صوتی برای سوپر سی دی های صوتی (SACD) استفاده می شود.

DSD از تکنولوژی pulse-density modulation encoding استفاده می کند، یک تکنولوژی برای ذخیره سیگنال های صوتی در رسانه های ذخیره سازی دیجیتال که در ابر CD ها کاربرد دارد.

در مقابل این تکنولوژی، فناوری قبلی یعنی PCM وجود دارد. در اینجا کمی با این تکنولوژی ها آشنا می شویم. DSD audio یا همان 1-bit audio بسیار نزدیکتر به صدای آنالوگ یا صدای زنده ی ما می باشد و از این حیث از فناوری PCM پیشه می گیرد.

480px-PCM-vs-DSD.svg

درک سیستم صوتی 1-bit بسیار ساده است. هیچ کلمه هیچ کد یا نمونه ای وجود ندارد. به جای آن ها یک جریان مستمر سلسله وار از بیت های یکسان منفرد وجود دارد که یا روشن هستند و یا خاموش. اکثر بیت هایی که روشن هستند، بالاتر از ولتاژ خروجی نهایی قرار دارند و اکثر بیت های خاموش پایین تر از ولتاژ خروجی نهایی هستند. این نوع طرح بعنوان مدولاسیون پالس تراکم یا Pulse Density Modulation در نظر گرفته می شود زیرا وقتی تعداد زیادی بیت روشن داریم، بنظر می رسد که تراکم بیشتری ساکن شود.

سرعت بیت ها 64 بار در یک نرخ نمونه مثل CD می باشد در حالی که برخی از طرح های DSD این عدد 128 بار سریع تر از یک CD اندازه گیری شده است.

و بخش جالب توجه و شگفت انگیز اینجاست که: اگر شما یک جریان DSD داشته باشید و با توجه به ابزار های لازم، آن را از طریق یک فیلتر پایین گذر آنالوگ ساده، برای صافی آهنگ اجرا کنید، به موسیقی متن دست خواهید یافت. حال آنکه اگر همین اقدام را در PCM انجام دهید و با فیلتر پایین گذر سعی در صافی موزیک داشته باشید، قطعا جز سرو صدا و نویز چیزی به دست نمی آورید.

بنابراین DSD  بسیار نزدیکتر به آنالوگ و صدای طبیعی عمل خواهد کرد تا PCM.

این تکنولوژی توسط  Playback Designs و pioneered  توسعه بیشتری یافته تا اکنون بتوان فایل های DSD را بالاتر از ارتباطات USB دانست.

PCM معمولا 16 بیت و نهایتا 24 بیتی است بطور مثال یک CD استاندارد 16 بیتی و 44 کیلو هرتزی می باشد. این در حالی است که DSD  یک بیتی و در مواردی 8 بیتی است ولی نرخ نمونه برداری آن به 2.8224 مگاهرتز و حتی بالاتر می رسد.

مقایسه ی مستقیم بین این دو تکنولوژی غیر ممکن است. در حال حاظر اکثر ایستگاه های صوتی و دستگاه ها مبتنی بر PCM هستند بنابراین ترک ها ابتدا در PCM آنالیز و میکس می شوند و سپس باید به DSD تبدیل فرمت گردند تا آماده ی ورود به حوضه ی سوپر CD ها را داشت باشند.

Quad DSD

این موضوع با ضبط صدای فراگیر که قبلا ارائه شده هیچ ارتباطی ندارد. این Quad به معنی 4 در واقع همان جریان مستقیم دیجیتال (DST) با نرخ نمونه برداری 11.2 میلیون نمونه در ثانیه و در یک بیت است. این قضیه باعث ایجاد حجم زیادی هم خواهد شد و کیفیتی مثال زدنی. بطور مثال یک آلبوم با چنین فناوری دارای 8 تا 10 گیگابایت حجم خواهد بود. نام دیگر این تکنولوژی DSD 256 می باشد.

آهنگ هایی با چنین ویژگی و تکنولوژی را می توانید در وب سایت Blue Coast Records مشاهده کنید.

Blue Coast Records بیش از ده سال سابقه ی ضبط، میکس و مستر به آنالوگ یا DSD را دارد. این فایل های موسیقی نمونه های بسیار عالی و مناسبی از ضبط موسیقی آکوستیک به DSD هستند.

DSD امروزه در اکثر استودیو ها مورد استفاده قرار میگیرد و در بازار دنیا تاکنون حدود 4000 آلبوم با این فرمت و فناوری عرضه شده است. این فرمت به همراه فرمت DVD-A با کیفیت ترین فرمت ها محسوب می شوند و از نظر بسیاری از کارشناسان فرمت سوپر CD با تکنولوژی DSD به خاطر نوع کدینگ نسبت به سایر فرمت ها موزیکال تر و بهتر است.

گردآوری: فارسی گیک

 

فروشگاه آنلاین سونی

  • نویسنده
    سید محمد میرهاشمی
  • تعداد بازدید
    بازدید : 2,049
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه