سخن مدیر:

چگونگی حذف پوشه ی Windows.OLD و آزادسازی فضای ویندوز

دسته‌بندی: آموزش,ویندوز
یک دیدگاه

how_to_delete_windows_old_thumb800

در اینجا می بینیم که پوشه ی Windows.OLD چیست و چگونه می توانیم آن را حذف کنیم. این پوشه زمانی بوجود می آید که شما از نسخه های قدیمی ویندوز به نسخه های جدیدتر بروزرسانی کرده باشید. پس اگر به تازگی به ویندوز 10 بروز شده اید و یا حتی از 8 به 8.1 بروز رسانی کرده اید، ممکن است متوجه کم شدن بسیار زیاد فضای دیسک خود شده باشید.

دلیل این موضوع هم کاملا مشخص است. ویندوز نسخه ی جدید را بروز رسانی می کند و نسخه ی قبلی را همچنان در فایلی تحت عنوان Windows.OLD نگه می دارد تا اگر خواستید تحت هر عنوانی بتوانید به نسخه ی قبلی خود برگردید. (DownGrade)

اما به احتمال خیلی کم چنین اتفاقی پیش می آید که کاربران پس از بروز رسانی از وضع موجود ناراضی بوده و به نسخه ی قبل بازگردند. بنابراین با حذف این پوشه می توانید فضای نسبتا زیادی را که از دست رفته دوباره بازگردانید.

پوشه ی مربوطه در File Explorer قابل رویت بوده و فایلی مخفی نیست. پس File Explorer را با زدن کلید های ترکیبی  Windows+E باز کنید و سپس وارد This PC شده و درایو ویندوز یا همان C را باز کنید. بعد از پوشه ی Windows باید پوشه ی Windows.old را ببینید.

how_to_delete_windows_old_-_space_used_thumb

این پوشه شامل فایل های مرتط با ویندوز نصبی قیبی شما است. نیازی به نگه داشتن این پوشه با این حجم عظیم نیست مگر اینکه در بروز رسانی اشتباهی رخ داده باشد و بخواهید حتما ه نسخه قبلی برگردید. برای دیدن میزان حجم اشغال شده دیسک توسط این پوشه کافی است روی آن راست کلیک کرده و Properties را کلیک کنید. همانطور که می بینید چیزی حدود 25 گیگابایت از 120 گیگابایت فضا اشغال شده است. پیشنهاد می کنیم این پوشه را همانند سایر فایل ها حذف نکنید تا مشکلی برای تنظیمات و فابل های دیگر پیش نیاید و روند زیر را دنبال نمایید.

چگونگی حذف Windows.old

بطور معمول ویندوز 8.1 و ویندوز 10 بصورت خودکار این پوشه را پس از گذشت حدود یک ماه حذف خواهند کرد. ولی اگر این اتفاق نیفتاد و یا اینکه خواستید زودنر از موعد این اتفاق بیفتد می توانید توسط Disk Clean-up از شر این پوشه خلاص شوید. برای اینکار برنامه سیستمی  Disk Clean-up را با تایپ کردن نامش در کورتانا یا استارت باز کنید. آن را با انتخاب درایو یا درایو هایی که می خواهید پاکسازی نمایید اجرا کنید. حالا اجزایی که بطور پیشنهادی پیش رویتان است و لازم میدانید که پاک شوند را بهمراه نسخه ی قبلی ویندوز که مشخص است انتخاب کنید. پس گزینه ی Previous Windows installation را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که نسخه ی قدیمی ویندوز به طور کامل پاک سازی خواهد شد.

how_to_delete_windows_old_-_system_files_disk_clean-up_thumb

نهایتا بر روی OK کلیک کنید تا مشکل فضای هارد دیسکتان پس از بروز رسانی ویندوز حل شود.

باز هم این نکته را گوشزد می کنیم که حتما از این روش برای پاک کردن این فایل ها استفاده کنید. زیرا در غیر اینصورت هم ممکن است برخی تنظیمات و فایل های ویندوز فعلی به مشکل بر بخورند و هم اینکه بطور کامل پاک سازی این پوشه صورت نمی گیرد. بطور مثال اگر 17 گیگابایت فضای اشغالی این پوشه باشد با انجام این روش کل این مقدار آزاد خواهد شد اما در غیر اینصورت حدود 15 گیگابایت آزاد خواهد شد.

منبع: pcadvisor

 

 

 

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  سید محمد میرهاشمی
 • تعداد بازدید
  بازدید : 4,677
1دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. شکوفه :
  12 تیر 95

  Chrome 51.0.2704.103 Windows 7

  ایا میتوان گوشه ی قفل شده را به غیر از عوض کردن ویندوز پاک کرد؟افا ریع تر پاسخ دهید.اگر امکانش هست پاسخ را به ایمیلپایین بفرستید لطفن


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه