سخن مدیر:

بررسی هدفون حذف نویز دیجیتال MDR-NC31EM

بدون دیدگاه

xperia-z2-hear-only-what-you-want-78ae9af3250414ef3823943c038aee0c-940

سونی که از دیرباز تا کنون از بزرگترین تولید کنندگان هدفون به شمار می رود و محصولات قابل ستایش بسیاری در این رده تولید کرده است. در زیرمجموعه خود یعنی بخش سونی موبایل هم بسیار قدرتمندتر از رقبا در بخش صدا به فعالیت می پردازد. هیجان انگیزترین فناوری ای که سونی موبایل از سری اکسپریا Z2 به مجموعه ی گوشی های بالارده سونی اضافه شده است قابلیت حذف نویز دیجیتال فعال است. در ادامه با ما همراه شوید تا به بررسی هدفون MDR-NC31EM محصول سونی موبایل بپردازیم.

حذف نویز چیست؟

گرچه زمانی که کلمه حذف نویز یا noise canceling به کار برده می شود بیشتر کاربران حذف نویز فعال به ذهنشان می رسد اما بد نیست بدانید حذف نویز در هدفون ها به دو صورت غیرفعال و فعال صورت می گیرد.

حذف نویز غیر فعال به این شکل عمل می کند که از رسیدن صدا به گوش شما جلوگیری به عمل می آورد. در حقیقت اغلب هدفون های درون-گوشی و هدفون های رو-گوشی به صورت غیرفعال میزان صدای مزاحم محیط را بدون هیچ پردازشی به شکل فیزیکی کاهش می دهند.

اما داستان در حذف نویز فعال به شکل دیگری اتفاق می افتد. حذف نویز فعال (کاهش نویز فعال) در واقع یک مدار الکتریکی بوده که به صداهای اضافی و مزاحم محیط گوش می‌دهد. سپس با برخی شیوه‌های فنی پس از آنالیز صدای دریافتی یک صدای دفاعی با طول موج مخالف و تقریبا نزدیک به صدای مزاحم تولید می کند. در نتیجه این دو صدا یکدیگر را خنثی نموده و تقریبا دیگر هیچ صدایی شنیده نخواهد شد.

هدفون های با فناوری حذف نویز فعال، معمولا در مقابله با صداهای مزاحم ثابت و ممتد عملکرد بهتری ارایه می کنند. دلیل اصلی هم به شیوه کارکرد آن ها بر می گردد. فرکانس نویزهای ثابت به سادگی برای این هدفون ها قابل شناسایی است و لذا تولید طول موج متضاد صدا هم به همان نسبت ساده خواهد بود و به همین علت هدفون های حذف نویز فعال در مقابله با صداهای ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی مانند سخن گفتن به دلیل عدم توانایی پیشبینی صدای ایجاد کارایی مطلوبی ندارند.

البته بهترین شیوه مزدوج کردن این دو شیوه با یکدیگر است تا هر یک بتوانند گوشه ای از صداهای مزاحم را حذف کنند تا کمترین صدای مزاحم به گوش کاربر برسد.

سازگاری با گوشی های اکسپریا

هدفون MDR-NC31EM با عرضه گوشی اکسپریا Z2 معرفی شد و به صورت کامل با گوشی های بعدی سری Z و تبلت های آن نیز سازگاری کاملی یافت. گرچه این هدفون هیچ وقت به صورت باندل با گوشی های فوق عرضه نشد اما همیشه جز پیشنهادات اصلی سونی در تبلیغات به شمار می رفت. سونی مدعی است که این هدفون می تواند با آنالیز دیجیتال اصوات موجود تا 98 درصد از اصوات سینوسی مزاحم را حذف نماید.

هدفون حذف نویز دیجیتال MDR-NC31EM با تمامی اعضای خانواده سری های Z2، Z3 و Z5 به صورت کامل سازگار است.

نکات عمومی هدفون حذف نویز دیجیتال MDR-NC31EM

این هدفون هم اکنون در فروشگاه آنلاین سونی به قیمت 129 هزارتومان به فروش می رسد. هر دو رنگ سفید و مشکی آن نیز قابل سفارش بوده و در صورتی که گوشی شما جز مدل های اشاره شده در بالا نیست باید بدانید از این هدفون تنها به عنوان یک هدفون معمولی در صورت اتصال به گوشی های دیگر می توانید استفاده کنید. ما این هدفون را به Xperia E3 و iPhone 6 متصل نمودیم و هیچ عمل حذف نویزی در این محصولات اتفاق نیفتاد (تنها برای راحتی خیال شما).

مشخصات عمومی

 • سیم به طول 1 متر و وزن 21 گرم و ایرباد در سه اندازه مختلف
 • فیش 3.5 میلیمتری 5 پل
 • پاسخ فرکانسی 20 هرتز تا 20000 هرتز با امپدانس 31 اهم
 • بلندگوی پویای 13.5 میلی متر و میکروفون ECM

فعال سازی

استفاده از هدست کاهش سر و صدای محیط

 1. هدست کاهش سر و صدای محیط را به دستگاه خود وصل کنید.
 2. از داخل صفحه اصلی، به >‏ تنظیمات >‏ صدا و اعلان >‏ تنظیمات وسیله جانبی >‏ لغو نویز ضربه بزنید و سپس نشانگر کشویی کنار لغو نویز را به سمت راست بکشید.
 3. اگر می‌خواهید لغو نویز فقط در حین پخش موسیقی یا فیلم یا زمان فعال بودن صفحه نمایش فعال باشد، نشانگر کشویی کنار صرفه جویی در مصرف را به سمت راست بکشید.
 4. اگر می‌خواهید لغو نویز در طول اتصال هدست فعال باشد، نشانگر کشویی کنار صرفه جویی در مصرف را به سمت چپ بکشید.
ممکن است زمان خرید دستگاه، هدست کاهش سر و صدای محیط ارائه نشود.

انجام تنظیمات برای محیط سر و صدادار

 1. بررسی کنید که هدست کاهش سر و صدای محیط به دستگاه شما وصل باشد.
 2. از صفحه اصلی خود، روی ضربه بزنید.
 3. تنظیمات > صدا و اعلان > تنظیمات وسیله جانبی >لغو نویز > محیط صدا را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
 4. نوع محیط پر سر و صدا را انتخاب کنید و سپس به تأیید ضربه بزنید.

کیفیت صدا

ابتدا اجازه بدید راجب کیفیت صدا صحبت کنیم. بی نظیر است! دامنه پاسخ فرکانسی  20 هرتز تا 20000 هرتز نشان دهنده پاسخ گویی خوب آهنربا است. گرچه طیف وسیع تر پاسخ فرکانسی در دیگر هدفون های سونی وجود دارد اما یقین داشته باشید برای گوش دادن به موسیقی هیچ چیزی برای شما کم نمی گذارد. در تمامی انواع موسیقی از هیپ هاپ گرفته تا راک و پاپ به شکل مثال زدنی ای خوب عمل می کند. گرچه زیاد کردن صدا کمی صداهای پایین را تحت تاثیر قرار می دهد اما کماکان همه چیز عالیست.

برای تست صدا در محیط، هدفون MDR-NC31EM را با گوشی Xperia Z3 Compact با خود به دل شهر بردم. هدفون MH-EX300AP که یکی از هدفون های مورد علاقه من در سونی موبایل است را نیز برای درک بهتر تفاوت با خود همراه کردم. ابتدا موسیقی را با MH-EX300AP گوش کردم و سپس با MDR-NC31EM. صدا به شکل بسیار محسوسی در MDR-NC31EM بسیار هجیم تر و بیس بیشتر پخش می شد. صداهای میانی و زیر نیز بهتر ارایه می شدند. تنها هدفونی که در این رده می تواند هم تراز MDR-NC31EM عمل کند MDR-XB50AP خواهد بود. البته باز هم صدا در MDR-NC31EM دوست داشتنی تر خواهد بود. مطمئن باشید هیچ هدفونی در این رده قیمت به پای این محصول در صدا نخواهد رسید.

حذف سر و صدای دیجیتال

بزرگترین شوک زمانی به من دست داد که در خانه هدفون را به گوشی Xperia Z3 Compact متصل کردم! همه ی صداها سر جایشان بودند! گفتم حتما حذف نویز فعال نیست، اما بود! بله صداهای غیر ممتد اصلا به خوبی حذف نمی شوند یعنی تقریبا سر جای خودشان باقی می مانند. فقط دیگر صداهای ممتد خانه شنیده نمی شد. یعنی می شود گفت در مجموع 5 درصد از صدای محیط خانه حذف شده بود.

داستان در شلوغی خیابان های شهر کمی متفاوت بود. تقریبا 20 تا 25 درصد از صداهای محیط که ممتد هستند حذف شده بودند اما کماکان صداهای زیادی به گوش می رسید! اما اگر آهنگ را پخش کنید و صدا را تا آخر زیاد کنید چیزی از صدای بیرون به گوشتان نمی رسد!

اما قابل توجه کسانی که زیاد مسافرت می کنند. خیالتان راحت تنها کافیست در اتوبوس یا قطار بدون این که یک هدفون بزرگ حذف نویز تهیه کنید و به گوش بزنید این هدفون با یک گوشی اکسپریا سری زد 2 به بعد می تواند تا دو روز همراه شما باشد و به سادگی شب ها با کمترین سر و صدای اضافی ای به خواب بروید. در حذف نویز صداهای ممتد این هدفون بی نظیر عمل می کند و می توان گفت تقریبا سکوت را در اختیارتان قرار می دهد.  می توانید در هواپیما هم از هدفون MDR-NC31EM استفاده کنید. تجربه شخصی من لذت بخش بود. با فعال کردن حذف نویز در گوشی و زدن هدفون به گوش انگار دکمه mute کنترل زندگی را فشرده بودم!

میکروفون

این هدفون جز محصولات سونی موبایل هست و اولین چیزی که دنبال آن می گردید میکروفون است. زیرا برای تماس دست-آزاد به آن نیاز دارد. هر چه قدر به دنبال میکروفون گشتم آن را نیافتم! ابتدا تصور کردم میکروفون ندارد یا از میکروفون خود گوشی استفاده می کند. اما میکروفون دقیقا روی خود گوشی هدفون قرار گرفته است تا هم عمل شنیدن صدا برای حذف نویز توسط آن صورت گیرد و هم وظیفه دریافت صدا در هنگام مکالمه صوتی با گوشی را بر عهده دارد. کیفیت صدا میکروفون در گوشی آیفون برای طرف دیگر خط 80 درصد کیفیت خود میکروفون داخلی تلفن آیفون است و در اکسپریا 90 درصد کیفیت خود میکروفون داخلی گوشی تلفن. در نتیجه صدای میکروفون بسیار قابل قبول و دارای کیفیت خوبی است.

دستگاه های غیر اکسپریا

اتصال MDR-NC31EM به گجت های غیر اکسپریا نظیر گوشی های هوشمند و تبلت ها بدون هیچ مشکلی برقرار می شود و امکان تماس هم کماکان در دسترس خواهد بود. حذف نویز دیجیتال در گجت هایی غیر مدل های سازگار و دارای فناوری حذف نویز دیجیتال در دسترس نخواهد بود. همچنین با اتصال هدفون به رایانه نیز نتواستم هیچ صدایی دریافت کنم!

ارزش خرید

اگر هدفون MDR-XB50AP را بخواهید تهیه کنید یقینا 189 هزارتومان باید بابت آن بپردازید. صدای آن باز هم به پای MDR-NC31EM نخواهد رسید. یقین داشته باشید که با این قیمت هیچ هدفونی در این رنج نخواهد بود که حتی به گرد پای این هدفون برسد. یقینا رقبای این محصول برچسب های قیمت بالای 300 هزارتومان را برای خود یدک می کشند که نسبت کیفیت به قیمت این محصول به طرز محسوسی بسیار بالاست. برای خرید هدفون زیر 300 هزار تومان بدون هیچ درنگی من این محصول را پیشنهاد خواهم داد.

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها:
 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 2,682
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه