سخن مدیر:

اسپیکفا، لحظات زیبای تو را ثبت می کند!

دسته‌بندی: اخبار روزانه
یک دیدگاه

dashboard_header یکی از ابزارهای مهم ارتباط در جهان امروز اینترنت و شبکه جهانی آن است. گسترش روز افزون آن به عنوان یکی از مهم ترین و محبوب ترین ابزارهای ارتباطی روز دنیا موجب شده بطوریکه بسیاری از نگاه ها را در هر زمینه ای به خود معطوف کرده است.

یکی از دلایلی که امروزه موجب گسترش و محبوبیت شبکه ها و فضاهای مجازی اجتماعی شده است، امکان انتشار مطالب و اشتراک همزمان آن با هزاران کاربر دیگر است.بطوریکه همین مقوله کاربر را برای ثبت لحظات خود ترغیب کرده و به نوعی بستری برای اجتماعی شدن بیشتر وی در دنیای سایبر فراهم می آورد.اما در همین راستا هم متاسفانه شبکه هایی به سوء استفاده از همین رغبت کاربران و تحریک و جهت گیری آنان به سمت و سویی که با بسیاری از امیال انها منافات داشته، کشانده اند.بطوریکه حریم خصوصی (Privacy) کاربران خود را نادیده گرفته و تا جایی در جهت منافع خود این حقوق را زیرپا می گذارند.

خوشبختانه کاربران خوب ایرانی که واقف به قوانین کشور بوده و به آن احترام می گذارند، بارها متوجه این شیطنت های هوشمندانه شده اند و با توجه به این مهم، خواستار جلوگیری از فعالیتهای این شبکه های مسموم بوده و موازی با آن، حضور شبکه و بستری امن با محیطی سالم و به دور از تنش را خواستار بوده و هستند.بطوریکه بتوانند با آرامش خاطر به نشر مطالب و اطلاعات مفید خود و اشتراک آنها با دیگر کاربران بپردازند.

یکی از کسانی که به این مساله به عنوان ایده ایرانی توجه یافت، آقای ابراهیمی است. ایشان از کسانی هستند که به دنیای مجازی به عنوان دنیایی که دنیای فیزیکی را مدیریت و مهار می کند می نگرد. از این روست که توجه هر چه بیش تر به این حوزه را مورد توجه و تاکید قرار داده و ایده ایرانی به نام اسپیکفا را رقم می زند. آن چه در پی می آید گفت و گویی است که از طریق شبکه جهانی با ایشان صورت گرفته است. با هم این مطلب را از نظر می گذرانیم.

Saeb: سلام. می خواستم درباره طرحی که شما به تازگی راه انداخت

ید تا نظمی جدید در جهان مجازی داخل کشور پدید آورید، گفت و گویی داشته باشیم.

mail.ebrahimi: سلام. من در خدمت شما هستم. هر پرسشی دارید بفرمائید.

Saeb: آیا می شود از چگونگی شکل گیری این ایده و طرح برایمان توضیح بدهید؟

mail.ebrahimi: اگر بخواهیم آن را به عنوان "ایده ، نوع و چگونگی شکل گیری " بررسی کنیم، خب به طبع ما در این زمینه اولین نیستیم.

Saeb: منظورتون این است کسانی قبل از شما در ایران این کار را انجام داده بودند، یا منظورتان همان تویتر است ؟

mail.ebrahimi: بله! قبل از ما هم سایت هایی در ایران فعالیت خودشان را در این زمینه، چه مشابه و چه متفاوت شروع کرده بودند؛ اما هدف ما پیگیری و ادامه دادن راه آنها نیست.و برای رسیدن به ایده آلی که در نظر داریم برنامه ریزی کرده ایم.

Saeb: ولی حداقل نام و نشانی نبود…

mail.ebrahimi: درسته

Saeb: پس ایده های جدیدی در برنامه تان اعمال کردید تا بتواند برعکس دیگران موفق باشه؟

mail.ebrahimi: بله! دقیقا همینطور هست.

Saeb: دقیقا چه طور این ایده به ذهن شما رسید و با دوستان در میان گذاشتید. هر چند دیگر نمی توانیم بگویم ایده ای کاملا جدید، ولی به یک معنا و شکلی جدید بود. سوالم این است که دقیقا چه زمانی تصمیم به انجام و راه اندازی اش شروع شد؟

mail.ebrahimi: تقریبا از اواخر بهمن ماه گذشته بود که تصمیماتی برای اینکار گرفته شد

Saeb: خوب! شما اول مطرح کردید؟ چون به گمانم یک گروه شش نفره اید. پرسشم این است که این گروه شش نفره را کی تشکیل داد وخودتان این ایده را طرح و آنان را به سمت این مساله کشیدید؟

mail.ebrahimi: بله! طرح ایده با من بود.

Saeb: آیا دوستان از ابتدا استقبال کردند یا نه و گفتند ممکن نیست؟

mail.ebrahimi: خب! البته اینکار همانطور که مستحضر هستید علاوه بر مسائل فنی و کدنویسی، به مدیریت و پشتیبانی و از همه مهمتر نظارت مستمر احتیاج دارد.من گروه را با همه این مشکلات، توجیه کردم.

Saeb: پس وظایف بعد از توجیه دوستان تقسیم شد؟ کد نویسی چقدر طول کشید و بر پایه چه زبان برنامه نویسی ای؟

mail.ebrahimi: دقیقا! ببینید در گروهی که تشکیل شده، همگی دوستان در یک سطح به وظایف خود عمل می کنند و به نوعی وظایف به منظور سنگین نشدن بر دوش دیگری، تقسیم شده اند.

Saeb: یعنی همه هم برنامه نویسند، و هم کارهای گرافیکی ، پشتیبانی و بازاریابی را انجام می دهند؟

mail.ebrahimi: خیر.

Saeb: امیدوار بودم بگوید خیر؛ چون به آن صورت همه چیز درهم می شد و کار گره می خورد.

mail.ebrahimi: دقیقا همینطوره؛ چون معتقدم که در یک تیم موفق هرکدام از اعضا مسئولیت بخش مربوط به خود را دارند از شروع تصمیم تا به حال، هرکدام از اعضا به تخصص خود واقف بوده و همان تخصص خود را دنبال می کند.

Saeb: راستی شما که ایران تشریف دارید؟

mail.ebrahimi: بله

Saeb: خوب! من فعلا سوال نمی پرسم تا شما به صورت خطی روند شکل گیری را توضیح بدهید. داستان شما را می شنوم.

mail.ebrahimi: خواهش می کنم. به هر حال بعد از صحبتهایی که انجام شد و به اتفاق دوستان تیم تشکیل شد. تقریبا به مدت یک ماه "اسپیکفا" به صورت آزمایشی کار خود را شروع کرد. در این مدت سیستم عضوگیری نیز فعال شده بود.

Saeb: تاریخ ها را ذکر می کنید؟

mail.ebrahimi: بله! حتما! بیست و ششم بهمن ماه بود که ایده اسپیکفا شکل گرفت و تا تاریخ 2 فروردین فکر می کنم کار سایت به صورت آزمایشی و عضوگیری ابتدایی شروع شد. منظور از عضوگیری ابتدایی تنها تست سیستم در این مدت بود.

Saeb: یعنی در دوره تست سیتسم فقط دوستان خودتان بودند و عضو دیگری بیرون از گروه نداشتید؟

mail.ebrahimi: خیر! برای عموم آزاد بود. البته عجله ای برای تبلیغات نداشتیم؛ همانطور که ملاحظهمی کنید هنوز تبلیغات گسترده اسپیکفا شروع نشده است.

Saeb: درسته خیلی سایت ها بودند که با سر و صدای زیاد آمدند و با بی فروغی رفتند.

mail.ebrahimi: دقیقا همین طوره! اما ما بیشتر فعالیتها را معطوف به ارتقاء کیفی و مشکلات و رفع باگ های احتمالی کردیم. معتقدم هر سایت اجتماعی برای شروع کار خود ابتدا به ساکن، تنها تمرکز خودش را باید روی مسائل کیفی محدود کند؛ چون در اینجا کاربران و رضایتمندی انهاست که می تواند سایت را زنده نگه دارد. تقریبا چیزی در حدود 20 روز را به ارائه بخش های جانبی و استفاده و خریداری چند اسکریپت اختصاص دادیم که البته هنوز جای آنها در اسپیکفا خالی هست.

Saeb: یعنی آغاز به کار شما 22 فروردین سال 1389 خورشیدی است؟ با این حساب پس انتظار امکانات بیشتری را هم باید داشته باشیم؟

mail.ebrahimi: بله؛ البته!

Saeb: فکر نمی کنید شلوغ تر شدن از رضایتمندی کاربران بکاهد؟ تویتر را که دیدید در عین سادگی امکانات خوبی دارد. شما هم فکری برای ساده نگه داشتن سایت وهم چنین سبک بودن آن کردید؟

mail.ebrahimi: بله! قبول دارم. خوشبختانه قصد ما افزایش امکانات اضافی و بلا استفاده نیست و صرفا به مسائل رفاهی کاربران در عین سادگی و سرعت بالای لودینگ آن فکر می کنیم.

Saeb: به نظر من این از درجه اهمیت بیشتری برخورداراست، موافقید؟

mail.ebrahimi: درسته! و به همین خاطر بیشتر وقت گروه تا به حال به این مقوله اختصاص داشته است و با چند سایت مشابه خارجی هم در همین زمینه مذاکراتی داشته ایم.

Saeb: می توانم اسمهای آن ها را داشته باشم؟

mail.ebrahimi: بله! البته ! من درباره سایت خارجی مشابه "نایک نیم " را خدمتتون عرض می کنم. phoenixmicroblog

یکی دیگر از آنهاست، و اگر لازم است دیگر را هم خدمت شما عرض کنم؟

Saeb: نه ! همین موارد کافی است. لطف کنید بفرمایید که جوابشون به شما چی بود؟

mail.ebrahimi : صحبت هایی با سایت اجتماعی som داشتیم. فعالیت اصلی این سایت در انگلیس انجام می شود. در حال حاضر ما هم برای ارتقاء برخی از بخش های فنی سایت، مشغول مذاکره برای خریداری سیستم هایی از جمله سیستم گفتگوی پیشرفته آنلاین هستیم.

Saeb: چه جالب! دورنمای زیبایی برای سایت اسپیکفا قابل تصور است.

mail.ebrahimi: ان شاءالله

Saeb: نگفتید نظرشان چی بود ؟

mail.ebrahimi: ببینید تفاوتی که در بین کاربران نقاط دیگر با کاربران ایرانی وجود دارد سخت گیری و انتظارات زیاد هست بطوریکه نگه داشتن یک کاربر ایرانی در سایت بسیار سخت است. من بارها هم از زبان همین وبمسترهای سایتهای مذکور و چندتای دیگر شنیدم که به همین موضوع اشاره می کردند.و خب این به طبع مسدولیت ما را بیشتر خواهد کرد.

Saeb: کاملا موافقم! کاربران ایرانی هر چیزی را در حد کمال آن دوست دارند.

mail.ebrahimi: دقیقا! البته خب! ما این رو فراموش نمی کنیم که کاربران ما از بهترین و فهیم ترین کاربران دنیا هستند.و قطعا لیاقت بهترین ها رو دارند.

Saeb: از نظر کاربران ایرانی شما با تویتر مقایسه می شوید نه با یک هم طراز دیگر ایرانی یا حتی جهانی بلکه حتی سایت شما با یک سایتی که بعد از تویتر قرار می گیرد مقایسه نمی شود. کاربر ایرانی شما را فقط با آن برترین ها مقایسه می کند.

mail.ebrahimi: درسته! حرف شما را قبول دارم، و این کار را برای ما سختتر می کند.

Saeb: پس دورخیز زیادی باید بکنید تا کاربر ایرانی سایت شما را آنچنان که شایسته اش باشید، بپذیرد؟

mail.ebrahimi: موافقم، به همین خاطر مقوله تبلیغات را تا این موقع به تعویق انداختیم تا کاری در خور شایسته کاربر ایرانی ارایه دهیم.

Saeb: از بحث خارج شدیم به داستان سایت اسپیکفا برگردیم. شما با سایت های خارجی مذاکره کردید، جواب آن ها چی بود؟

mail.ebrahimi: بله! البته با توجه به شروع تازه کار از همه ی آنها جواب مثبتی دریافت نکردیم؛ ولی خوشبختانه کسانی هم بودند که در این راه ما را راهنمایی کردند که البته در سایت قصد تشکر و اشاره به نام ایشان را داریم.

Saeb: بعد چی شد. کی برنامه نویسی کرد؟

mail.ebrahimi: ببینید! اسپیکفا از چند اسکرپیت و کد نویسی مستقل تقویت می شود.

Saeb: بیشتر توضیح بدهید.

mail.ebrahimi: ما در جاهایی برای برخی از آپشن ها و امکانات از اسکرپیتهایی هم کمک گرفتیم. سعی بر این بود که در صورت رایت و لایسنس داشتن، آنها را خریداری کنیم و به توسعه برخی از اوپن سورس ها هم بپردازیم، از همین اسکرپیت یا مشابه آن سایتهای دیگری هم بهره می برند و باتوجه به ابتدای صحبت هایم، قصد ما شکل گیری محیطی با امکانات غیر مشابه با دیگر سایت هاست.

Saeb: به نظرتون تا حالا موفق بودید؟

mail.ebrahimi: البته! اما مشکلات هنوز هم وجود دارند و ما همچنان مشغول توسعه و رفع برخی ازهمین مشکلات هستیم.

اما به طور کلی می توانیم پاسخ مثبت به پرسش شما بدهیم که خدا را شکر، سایت روند راضی کننده ای دارد.

Saeb: من چند تا سوال یاداشت کردم. اگر اجازه بدهید بپرسم؟

mail.ebrahimi: خواهش می کنم، بفرمائید.

Saeb: قصد راه اندازی زبانی غیر از فارسی را نیز دارید؟

mail.ebrahimi: در حال حاضر خیر.

Saeb: یه سوال راجع به ورژن سایت داشتم. شما ورژن یک را قید کردید. می توانم بدانم زمان انتشار ورژن یک کی بود؟

mail.ebrahimi: بله! این ورژن از اواسط فروردین ماه بود که ثبت شد.

Saeb: پرسش دیگر من راجع به زبان برنامه نویسی هست. من کامل اطلاع ندارم آیا می شود راجع به زبان برنامه نویسی سایت هم مطالبی را بگوید مثل این که برنامه نویسی سایت به چه زبانی هست؟

mail.ebrahimi: بله! زبان سرور پی اچ پی ، و بانک mysql، و از واسط ها و کلاینتهای ایجکس و جاوا بهره می برد.

Saeb: تبلیغات تقریبا از کی شروع می شود؟

mail.ebrahimi: با چند شرکت و سایت صحبت هایی کردیم. ان شاءالله تا اواسط همین هفته تبلیغات به صورت گسترده شروع خواهد شد.

Saeb: برای تامین هزینه ها با ارگان دولتی ای هم صحبت کردید؟

mail.ebrahimi: خیر! اسپیکفا تا چند وقت آینده به صورت حقوقی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

Saeb: می شود مسئولیت های دوستان گروه را در سایت هم توضیح بدهید؟ از خودتون شروع کنید.

mail.ebrahimi: بله! مسئولیت بنده در حیطه مسائل مدیریت سرور و اجرایی هست و همینطور در کد نویسی و توسعه ها هم تا انجا که سوادم یاری دهد عضو کوچکی از این تیم هستم.

Saeb: بقیه دوستان چی؟

mail.ebrahimi: بله! تیم اسپیکفا که مشتمل بر 6 مدیراست که 5 مدیر دیگر آقایان خدابنده لو، کهنمویی، اختیاری، عرب و دستانزند هستند. در مورد وظایف ایشان، مهندس اختیاری، مهندس عرب و بنده حقیر که بخش های فنی و کدنویسی ها را برعهده داریم. مهندس کهنمویی، مهندس خدابنده لو و مهندس دستانزند که وظیفه بازاریابی، رسیدگی و نظارت بر مسائل اجرایی و کاربران و پاسخگویی را بر عهده دارند.

Saeb: خوب! فقط یک سوال دیگر می ماند و آن هم درباره هزینه نگهداری است؟ سرورها کجا قرار دارد؟ چقدر هزینه برداشته است؟ فکر آینده را که تعداد کاربران زیاد می شود، کرده اید؟ و هم چنین فکری برای پهنای باند و مسائل دیگر آن کردیه اید؟

mail.ebrahimi: بله ! برای همه آن ها هم ان شاءالله برنامه های داریم که در زمانش گفته می شود.

Saeb: دانشجو هستید؟ اگر امنیتی نیست بگوید!

mail.ebrahimi: : خواهش می کنم اگر خدا بخواهد مشغول خواندن برای کنکور ارشد هستم.

Saeb: موفق باشید

Saeb: در پایان از این که وقتتون را در اختیارم گذاشتید خیلی متشکرم.

mail.ebrahimi: من هم از شما سپاسگذارم.موفق باشید.

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها: ,
 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 1,590
1دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. فرشته :
  19 خرد 95

  Firefox 43.0 Windows 7

  متاسفانه اسپیکفا هم عمری نکرد و …


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه