سخن مدیر:

پردازش Desktop Window Manager یا dwm.exe چیست و چرا باید اجرا بماند؟

دسته‌بندی: آموزش,ویندوز
بدون دیدگاه

شکی نیست که اگر شما این مقاله را می خوانید حتما برایتان سوال است که Desktop Window Manager چیست و چرا همیشه این پردازش در حال اجرا است. با ما همراه باشید تا به پاسخ سوال خود برسید.

 

پردازش Desktop Window Manager چیست؟

پردازش Desktop Window Manager (dwm.exe) در حقیقت ابزاری برای شکل‌دهی و مدیریت پنجره‌ها محسوب می‌شود که رندر کردن جلوه های زیبای ویندوز؛ پنجره‌های شفاف، تصاویر بندانگشتی زنده، Flip3D و حتی پشتیبانی از نمایشگرهای با وضوح بالا را بر عهده دارد.

 

به‌جای آنکه برنامه ها محتوای خود را به‌صورت مستقیم روی نمایشگر به‌تصویر بکشند، در ابتدا تصویر مربوط به پنجره‌ی آن را در یک محل به‌خصوص در حافظه ایجاد می‌کنند. ویندوز نیز ترکیبی از همه‌ی پنجره‌ها و نوع نمایش آن‌ها را قبل از نمایش روی نمایشگر، شکل می‌دهد. ویندوز محتویات هر پنجره را شکل و نمایش می‌دهد؛ از این رو می‌تواند جلوه هایی نظیر شفافیت و انیمیشن پنجره را هنگام لایه‌سازی پنجره‌ها به آن‌ها اضافه کند.

 

آیا می توانم Desktop Window Manager را خاموش کنم؟

خیر شما نمی توانید. اما در ویندوز ویستا این پردازش توسط سرویسی کنترل می‌شد که می‌توانستید با از کار انداختن آن، تمام افکت‌های تصویری را غیر فعال کنید. با انتشار ویندوز ۷ این پردازش بیش از پیش به یک بخش جدایی‌ناپذیر ویندوز تبدیل شد؛ بخشی که نقشی حیاتی در ایجاد رابط کاربری گرافیکی دارد. یکپارچگی یادشده در ویندوز‌های ۸ و ۱۰ بیش از پیش عمیق‌تر شده است.

خبر خوب این است که پردازش Desktop Window Manager در طول سال‌های اخیر بسیار بهبود یافته و در مصرف منابع سخت‌افزاری کارآمدتر شده است؛ به همین جهت نیازی به غیر فعال کردن آن ندارید.

 

چکار کنم اگر منابع زیادی از  RAM و CPU را مصرف می کند؟

میزان استفاده‌ی پردازشDesktop Window Manager  از منابع سخت‌افزاری باید بسیار کم و بهینه باشد. به‌عنوان مثال، در سیستمی که ۶ برنامه‌ی در حال اجرا شامل مرورگر کروم با چندین تب باز، در آن وجود دارد، پردازش Desktop Window Manager ویندوز کمتر از یک‌ درصد از پردازنده و در حدود ۶۰ مگابایت از حافظه‌ی رم را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین این پردازش مصرف بسیار پایینی دارد و به ندرت ممکن است که میزان مصرف آن از این مقدار تجاوز کند و اگر چنین شود، به‌سرعت به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

 

 

در هر صورت اگر شاهد مصرف بیش از حد منابع در این پردازش بودید موارد زیر را بررسی نمایید:

  • اطمینان حاصل نمایید که درایورهای سخت‌افزار سیستم شما به خصوص درایور کارت گرافیک یا واحد پردازش گرافیکی به‌روز باشد؛ چرا که Desktop Window Manager برای کاهش بار از روی پردازنده، میزان زیادی از آن را به واحد پردازش گرافیکی واگذار می‌کند.
  • سیستم خود را برای وجود هرگونه بدافزار بررسی کنید؛ چرا که برخی از آنها در عملکرد Desktop Window Manager ایجاد مشکل می‌کنند.

این دو نکته شروع خوبی برای رفع مشکل پردازش زیاد هستند.

 

ممکن است این پردازش یک ویروس باشد؟

پردازش Desktop Window Manager (dwm.exe) یکی از اجزای رسمی ویندوز است. هرچند ممکن است یک ویروس، فایل اجرایی (exe) خود را با این پردازش عوض کند و به جای این پردازش اجرا شود؛ اما احتمال رخ‌ دادن چنین موردی بسیار پایین است. به‌هرحال اگر می‌خواهید از این جهت مطمئن شوید، می‌توانید فایل اصلی پردازش Desktop Window Manager را بررسی کنید؛ برای این‌کار در Task Manager روی پردازش Desktop Window Manager راست کلیک و گزینه‌ی «Open File Location» را انتخاب کنید.

 

اگر فایل مورد نظر در مسیر Windows\System32 باشد، تا حد زیادی می توانید مطمئن باشید این پردازش ویروس نیست.

 

 

اگر هنوز به اطمینان خاطر بیشتری نیاز دارید کافی است که سیستم را با آنتی ویروس بررسی کنید. همیشه یادتان باشد کار از محکم کاری عیب نمی کند.

 

منبع howtogeek

فروشگاه آنلاین سونی

  • نویسنده
    زکیه سلمی
  • تعداد بازدید
    بازدید : 878
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه