سخن مدیر:

مشخصات استاندارد فوق العاده پر سرعت HDMI 2.1

دسته‌بندی: فناوری
بدون دیدگاه

گروه فنی انجمن HDMI مشخصات HDMI 2.1 را به همراه یک کابل HDMI پرسرعت منتشر کرده است. برخی ویژگی‌های موجود در مشخصات HDMI 2.1 با نسخه‌های قبلی کابل HDMI سازگار خواهند بود؛ اما برای مابقی باید کابل جدید را تهیه کنید.

 

محتوا با پهنای باند و رزولوشن بالا و HDMI از نوع پویا

بر اساس مشخصات منتشر شده فناوری جدید تصویر فشرده‌نشده‌ با رزولوشن 8K را با نرخ ریفرش ۶۰ هرتز و رزولوشن 4K را با نرخ ۱۲۰ هرتز نمایش می‌دهد. میزان انتقال از ۱۸ گیگابیت بر ثانیه در نسخه‌ی قبل جهشی فوق‌العاده به ۴۸ بیت بر ثانیه در نسخه‌ی ۲.۱ داشته است.

طبق مشخصات، رزولوشن‌های بالاتر از جمله 10K با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز نیز پشتیبانی می‌شوند؛ اما برای اینکه این حجم از داده از طریق کابل، قابل انتقال باشد از الگوریتم فشرده‌سازی تصویر استفاده می‌شود.

 

به ندرت کسی پیدا می‌شود که از کیفیت تلویزیون‌های 4K گلایه داشته باشد. کیفیت‌های بالاتر احتمالا برای کارهای تبلیغاتی که به نمایشگرهای خیلی بزرگ نیاز دارند یا تجهیزات مربوط به واقعیت مجازی که تصاویر در آن‌ها میدان دید را تماما پوشش می‌دهد کاربرد خواهند داشت.

 

 

فناوری HDMI 2.1 بسته به رزولوشن و نرخ فریم شما از HDR متغیر یا پویا نیز پشتیبانی می‌کند که می‌تواند بازه‌ی وسیع‌تری از رنگ‌ها را پوشش داده و هر صحنه و حتی هر فریم تصویر را با تنظیم عمق رنگ، جزئیات، روشنایی و کنتراست مختص آن صحنه بهینه کند.

 

ارتقاء نرخ ریفرش

در قسمت نرخ ریفرش نیز پیشرفت‌هایی صورت گرفته است که می‌تواند بیشتر برای گیمرها جذاب باشد.

نرخ ریفرش متغیر، به اختصار VFR، می‌تواند نرخ رفرش را هماهنگ با محتوای در حال پخش، مدام تغییر دهد. این یعنی وقتی نرخ فریم تصویر در هنگام بازی کردن بالا و پایین می‌رود، نمایشگر نیز به‌سرعت خود را با آن هماهنگ می‌کند تا نرم‌ترین تصویر ارایه شود. در این حالت، حرکت تصاویر بهتر شده، گیر کردن و افت فریم کاهش یافته یا حذف می‌شود و در نهایت تجربه‌ی کاربری بهبود می‌یابد.

قابلیت سوییچ سریع رسانه‌ای، به اختصار QMS، برای ویدیوها و فیلم‌ها باعث حذف صفحه‌ی خالی انتظار قبل از نمایش محتوا هنگام سوییچ بین دستگاه‌های HDMI می‌شود.

انتقال سریع فریم (QFT) تأخیر بین فرستنده‌ی تصویر و نمایشگر را حذف می‌کند که این موضوع در بازی کردن بسیار حائز اهمیت است.

 

صدا

در بخش صدا نیز پیشرفت چشمگیری را شاهد هستیم. سرعت کانال داده‌ی دوسویه eARC از یک مگابیت بر ثانیه به ۳۷ مگابیت بر ثانیه رسیده است. این امر باعث می‌شود صداهای حجیم ۵.۱ و ۷.۱ با بیت‌ریت بالا مانند dolby Atmos ،DTS Master ،TrueHD و DTS:X امکان انتقال و پخش را پیدا کنند.

سایر امکانات تصحیح انطباق صدا و حرکت لب‌ها، امکان خاموش و روشن کردن سیستم صوتی و همچنین کنترل صدا را شامل می‌شود.

با وجود اینکه برخی ویژگی‌هایHDMI 2.1 با کابل‌های HDMIهای معمول امروزی سازگار است، موارد نیازمند به پهنای باند زیاد نیاز به کابل جدید دارد که در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ توسط تولیدکنندگان متعددی عرضه خواهد شد.

 

 

کابل فوق‌سریع HDMI

 

 

کابل جدید با کانکتورهای نوع C ،A و D سازگار است و از اترنت HDMI نیز پشتیبانی می‌کند. این کابل با تمام نسخه‌های قبلی HDMI سازگار و حداکثر بلندی آن بین ۲ تا سه متر خواهد بود. کابل اکتیو نیز پشتیبانی می‌شود. بنابراین، در مواردی که کابل بلندتر نیاز است می‌توان از کابل‌های اکتیو، یعنی کابل‌هایی که مقداری برق از منبع تصویر دریافت می‌کنند، استفاده کرد.

 

منبع newatlas

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها: ,
  • نویسنده
    حمید رضایی
  • تعداد بازدید
    بازدید : 554
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه