سخن مدیر:

هر آنچه که راجب فرمت صوتی Flac باید بدانید

دسته‌بندی: فناوری
بدون دیدگاه

FLAC یا کدک صوتی بی‌اتلاف آزاد (Free Lossless Audio Codec) (فِلَک)، کدک فشرده‌سازی صوتی است که الگوریتم فشرده‌سازی بی‌اتلاف داده‌ها را به کار می‌گیرد. اثر صوتی دیجیتال فشرده‌شده به وسیلهٔ فلک قابل ناهمفشرده‌سازی به نسخه‌ای مشابه اطلاعات صوتی اصلی است. منابع صوتی رمزنگاری‌شده (encodeشده) به وسیلهٔ فلک به حجمی حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد اندازهٔ اصلی خود درمی‌آیند.

فلک، قالبی آزاد و بدون حق تألیف به همراه نرم‌افزار آزاد پیاده‌سازی‌شده در دسترس است. FLAC از فراداده، جلد آلبوم و جستجوی سریع پشتیبانی می‌کند. گرچه پستیبانی از اجرای FLAC در دستگاه‌های صوتی قابل‌حمل و سامانه‌های صوتی نسبت به قالب‌هایی چون MP3 و PCM فشرده‌نشده محدودتر است، اما دستگاه‌های سخت‌افزاری بیشتری از فلک نسبت به سایر قالب‌های فشرده‌شدهٔ بی‌اتلاف مانند WavPack پشتیبانی می‌کنند.

 

 

یک از اهداف ارایهٔ این فرمت، ارایه­ ی کیفیتی معادل CDهای صوتی برای نگهداری و پخش صوت و موسیقی است. فلک ۱۶ بیتی با سرعت نمونه برداری ۴۴ کیلوهرتز کیفیتی معادل با Audio CD ارایه می­کنند و انواع ۲۴ بیتی تا ۳۲ بیتی امکان ذخیره‌سازی موسیقی و صوت دیجیتال را با کیفیتی فراتر و برای نگهداری تولیدات استودیوهای موسیقی و نسخه‌های اصلی ضبط شده با تجهیزات پیشرفته را فراهم می­ نمایند و معمولاً به علت حجم بزرگ کاربردهای عمومی ندارند.

 

 

فلک، صوت دیجیتال با نمونه‌های ۴ تا ۳۲ بیتی را پشتیبانی کرده و سرعت نمونه برداری می‌تواند بین یک هرتز تا ۶۵ کیلوهرتز و در یک تا ۸ کانال باشد.

 

 

انواع زیر گروه های فرمت FLAC:

این فرمت قابلیت پشتیبانی از صدای چند کاناله را دارد و همچنین همچون فرمت MP3 هم سرعت های مختلف نمونه برداری دارد که بر خلاف MP3 که فقط یک رقم بود در اینجا به صورت دو رقمی نمایش داده می شود که رقم اول معادل دقت نمونه برداری هست که معادل 16 یا 24 هست که این رقم بیانگر تعداد بیتهای دیجیتال شده سیگنال آنالوگ هست مثلا 16 خوانده می شود 16 بیت و 24 معادل 24 بیت خواهد بود هر چه این رقم بزگتر بوده کیفیت تراک بهتر خواهد بود و در آینده نزدیک 32 بیت هم اضافه خواهد شد.

و رقم دوم که معمولا با کارکتر ” / ” (خوانده می شود اسلش) از رقم اول جدا شده و در مقابل آن قرار می گیرد سرعت نمونه برداری هست دقیقآ مشابه MP3 و این رقمها معمولآ ثابت بود که همیشه یکی از این رقمها خواهد بود:

44.1 که به اختصار 44 نوشته شده و 88.2 که به اختصار 88 نوشته می شود و 96.4 که به اختصار 96 خوانده می شود و 192.8 که به اختصار 192 نوشته می شود.البته FLAC 24/88 هم وجود داشته اما به دلیل عدم هماهنگی دقت و سرعت مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 

نحوه تشخیص این فرمت بر اساس حجم تقریبا آسان خواهد بود:

FLAC 16/44: حجم این تراک ها حداقل 20 مگ الی 40 مگابایت بوده
FLAC 16/88: حجم این تراک ها حداقل 40 مگ الی 80 مگابایت بوده
FLAC 24/96: حجم این تراک ها حداقل 80 مگ الی 130 مگابایت بوده
FLAC 24/192: حجم این تراک ها حداقل 130 مگ الی 270 مگابایت بوده

نکته: این دسته بندی فرض بر این بوده که تراک 4 دقیقه ای و استریو خواهد بود.

فروشگاه آنلاین سونی

  • نویسنده
    محمدباقر پورمنصوری
  • تعداد بازدید
    بازدید : 904
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه