سخن مدیر:

بررسی اختصاصی هدفون MDR-1000X سونی

یک دیدگاه

 

سال گذشته سونی هدفون حذف نویز MDR-1000X را معرفی نمود که بسیاری بر این باور بودند که هدفون Bose QC35 حرفی برای گفتن در مقابل MDR-1000X ندارد ولی شخصا به این موضوع شک داشتم. گرچه با در نظر گرفتن گارانتی و قیمت عرضه در ایران همه چیز به نفع سونی تغییر می کند و بوز بازنده مطلق نام می گیرد. اما آیا هدفون سونی MDR-1000X در مشخصات فنی و کیفیت هم توانایی شکست رقیب خود را دارد. در ادامه با ما برای دانستن این موضوع همراه شوید.

محتویات درون جعبه چیست؟

پس از باز کردن جعبه با کیف هدفون رو به رو خواهید شد که هدفون درون آن جا خوش کرده است. همچنین کابل صوتی ۳.۵ میلی متری، کابل میکرو USB و آداپتور هواپیما درون جعبه قرار گرفته است. دفتر چه راهنما و چگونگی انجام اتصالات دستگاه نیز درون جعبه جا خوش کرده است. ویدیو جعبه گشایی شگفت انگیز زیر را از دست ندهید.

 

طراحی و ساخت

سونی به طور کلی طراحی این محصول را از هدفون حذف نویز h.ear خود وام گرفته است و از زبان طراحی مشابه با آن بهره می برد. بزرگترین تفاوت عمده هدفون جدید سونی با محصول h.ear در قسمت بیرونی کاپ های روی گوش است که سونی در محصول جدید خود بر خلاف محصولات پیشین از چرم استفاده کرده و حس با کیفیت بودن به سرعت به کاربر منتقل می شود. مخصوصا که به دلیل لمسی بودن این قسمت کاربران به صورت متناوب آن برای انجام فرامین لمس می کنند و چرمی بودن این بخش به انتقال حس با کیفیتی به کاربر بسیار موثر می نماید. رو گوشی ها و بخش زیرین هدبند با چرم مصنوعی پوشیده شده و درون چرم بخش هدبند از فوم پر شده است تا استفاده بلند مدت از این محصول هیچ حس ناخشایندی را برایتان به وجود نیاورد. ساعت ها گوش دادن موسیقی هیچ احساس بدی در من برای این بخش ایجاد نکرد و با آن کاملا احساس راحتی نمودم.

 

 

در بالای بخش بیرونی هر دو روگوشی هدفون دو میکروفون برای انجام وظیفه در بخش حذف نویز و همچنین صدای محیطی تعبیه شده است که راجب آن بعدا صحبت خواهیم کرد. این گوشی ها کمی به عقب و جلو حرکت می کنند ولی امکان چرخش ۹۰ درجه جهت تاشدن را دارند. لولای سمت راست پس از چرخش ۹۰ درجه قابلیت تا شدن به سمت داخل را نیز دارد که این کار جهت کوچک کردن هدفون و قرار دادن آن در کیف مخصوص آن است.  در بخش زیرین روگوشی سمت راست یک درگاه Micro USB قرار گرفته که جهت شارژ دستگاه می توانید از آن استفاده نمایید و روی روگوشی لمسی بوده و قابلیت دریافت فرآمین مختلف را نیز دارد. در پشت رو گوشی سمت چپ برچسب NFC قرار گرفته و به سادگی تنها به یک لمس اتصال تلفن با هدفون صورت می گیرد. به شخصه هیچ روش دیگری را غیر اتصال NFC نمی پذیرم چون فوق العاده سریع و آسان صورت می گیرید و از دردسرهای معمول جفت سازی خبری نیست! در بخش پایینی روگوشی سمت چپ درگاه هدفون ۳.۵ میلیمتری، دکمه خاموش/روشن، فعال سازی Noise Canceling و دکمه اختصاصی Ambient Sound (فعال سازی صدای محیط) جا خوش کرده اند. در بخش بالایی هر دو روگوشی نیز دو عدد میکروفون برای انجام مکالمه و فرآیند حذف نویز قرار گرفته است.

 

 

اگرچه عمدا بخش های مختلف این هدفون پلاستیکی هستند ولی اصلا از این که یک هدفون با کیفیت در دستان شما است شک نخواهید کرد و همه چیز با نهایت کیفیت ساخته شده است. مطمئن باشید با استفاده معمول و باز و بسته کردن کشیدن های استاندارد هیچ مشکلی برای هدفون پیش نخواهد آمد؛ اما گر فکر پرت کردن هدفون به این ور و آن ور را دارید باید این خیال خام را از سرتان بیرون کنید.

هدفون MDR-1000X دارای وزن ۲۷۵ گرمی است که بر روی سر کاملا راحت است و هیچ گاه متوجه وزن آن نخواهید شد و به خوبی بدون خستگی می توانید ساعت ها آن را بپوشید.

 

اتصالات

به عنوان یک محصول از سونی، برای دوستداران شرکت سونی این یک هدفون عالی است. در صورتی که یک پخش کننده موسیقی Hi-Res  (واکمن یا اکسپریا) داشته باشید یا پلیری با پشتیبانی از فایل های LDAC دارید در هر دو صورت می توانید از پخش صدا با کیفیت بسیار بالا لذت ببرید. برای باقی کاربران این هدفون نیز به استفاده از بلوتوث با کدک aptX باید رضایت دهند که بسیار هم خوب است. بر خلاف هدفون های بلوتوث دیگری که بررسی کردیم که امکان استفاده تا ۳۰ متر را داشتند این هدفون نهایتا در فاصله ۱۵ متری به خوبی کار خواهد کرد و فاصله بیشتر برایمان مشکل ساز شد. البته شاید نتوان گفت که در بحث مسافت بهترین است اما یقینا در میانه کار قرار دارد و این برای هدفونی بیسیم با این کیفیت پخش بسیار عالی است.

 

 

در صورتی که زیاد اهل سفر با هواپیما هستید می توانید با استفاده از مبدلی که سونی درون جعبه MDR-1000X قرار داده هدفون را به هواپیما متصل کنید و از موسیقی و فیلم های طول پرواز لذت ببرید. از آنجایی که هدفون حذف نویز جدید سونی از بلوتوث برای اتصال و همچنین کابل در کنار آن بهره می برد پس هیچ ابزاری نمی ماند که نتوانید هدفون را به آن متصل کنید. اتصال به تلویزیون های اندرویدی سونی هم بسیار لذت بخش است و تجربه خوبی برایتان در هنگام تماشای فیلم ها فراهم می کند.

 

 

تمامی دکمه های روی روگوشی سمت چپ قرار گرفته اند. یک دکمه برای خاموش/روشن کردن، یک دکمه برای حذف سر و صدا (noise cancelling) و یک دکمه برای صدای محیطی (ambient sounds) جا خوش کرده اند. شاید یکی از جذاب ترین ویژگی های این هدفون همین قابلیت ambient sounds است. شما می توانید بین حالت های عادی (“normal”) و صدا (“voice” ) تغییر دهید. اگر قصد دارید صدای محیط را به صورت عادی دریافت کنید، قطعاً باید حالت Normal را انتخاب کنید و اگر می خواهید به صورت هوشمند از مکالمات اطراف خود باخبر شوید، می توانید حالت Voice را انتخاب کنید. به عبارت دیگر وقتی حالت Voice را انتخاب می کنید، هدفون شما به صورت بسیار هوشمند وقتی کسی در حال مکالمه با شما است یا مثلاً وقتی در هواپیما نشسته اید و خلبان اطلاعاتی را از بلندگوها اعلام می کند، دریافت کرده و بدین ترتیب از اطلاعات پیرامون خود با خبر خواهید بود.

 

 

زمانی که تصمیم گرفتید دیگر صدای محیط را نشنوید با فعال کردن حالت noise cancelling همه سر و صدای ممتد محیطی از بین خواهد رفت. اگر کسی با شما صحبت کرد و یا نیاز دارید اعلامیه ای را بشنوید تنها کافی است دستمان را روی گوشی سمت راست قرار دهیم تا صدای موسیقی کم شده و صدای اطراف توسط میکروفون ها به داخل هدایت شود تا بدون درآوردن هدفون مکالمه یا شنیدن اعلامیه خود را انجام دهید. زمانی که دستتان را از روی گوشی سمت راست بردارید دوباره موسیقی شروع شده و دیگر صدای محیط مزاحمتان نخواهد شد.

 

 

با استفاده از همین پد لمسی روی هدفون سمت راست می توانید عملکردهای مختلفی را برای کنترل دستگاه استفاده کنید. با ژست های حرکتی امکان چند عملکرد مختلف ممکن است. برای نگه داشتن آهنگ تنها کافی است بر رویِ قسمت وسط 2 بار ضربه بزنید. همچنین، برایِ پذیرش یک تماس ورودی نیز تنها کافی است بر روی قسمت وسط 2 بار ضربه بزنید. دقیقاً از قسمت وسط به سمت راست انگشت خود را بلغزانید، به این ترتیب به آهنگ بعدی خواهید رفت و در صورتی که در جهت مخالف این عمل را انجام دهید، به آهنگ قبلی بازخواهید گشت. برای کم و زیاد کردن صدا اگر از قسمت وسط به سمت بالا انگشت خود را حرکت دهید، صدایِ پخش موسیقی زیاد خواهد شد و اگر دقیقاً همین کار را به صورت بالعکس انجام دهید، صدا کم خواهد شد.

گاهی اوقات این عملکرد ها به خوبی کار نمی کنند و اجرای دقیق آن ها از مکانی که در دفترچه راهنما سونی گفته است باید صورت گیرد و در غیر این صورت عملکردها به خوبی اجرا نمی شوند. اما این مشکل بیشتر در چند ساعت اول آزار دهنده است و پس از کمی کار کردن توانستیم بی مشکل عملکرد مورد نظر خود را هر بار به درستی اجرا کنیم.

 

 

عمر باتری

سونی مدعی است که این هدفون با یکبار شارژ می تواند ۲۰ ساعت به صورت پیوسته به پخش موسیقی بپردازد. اما در بررسی های ما این عدد ۱۸ ساعت بیشتر نبود. البته ما صدا را روی حداکثر تنظیم نموده بودیم. احتمالا غریب به یقین اگر حجم صدا را روی ۶۰ تا ۸۰ درصد تنظیم کنید به ۲۰ ساعت نگه داری شارژ برسید که از این جهت حق با سونی است. در حالت مکالمه هدفون MDR-1000X سونی تا حدود ۲۲ ساعت ما را هم نمود.

شارژ کردن این هدفون با شارژهای ۸۵۰ میلی آمپر ساعتی سونی ای که در اختیار داشتیم چیزی حدود ۴ ساعت طول کشید اما با شارژ ۱۵۰۰ میلی آمپر ساعت این عدد به حدود ۳ ساعت کاهش پیدا کرد.

 

کیفیت صدا

خوشبختانه من یک تلفن همراه هوشمند اکسپریا دارم که به خوبی از صداهای Hi-Res پشتیبانی می کند. متاسفانه یافتن آهنگ های Hi-Res کاری بس دشوار است و هیچ خواننده فارسی زبانی آهنگ های خودش را به شکل Hi-Res منتشر نمی کند و باید به نسخه های بی کیفیت MP3 رضایت دهیم. خوشبختانه یکی از دوستان چند آهنگ Hi-Res با پسوند FLAC  داشت و آن را در اختیار من قرار داد. صداها بی نهایت با کیفیت بود و انگار دنیای جدیدی از صدا به رویم گشوده شده بود. گرچه آهنگ های MP3 نیز به شکل محسوسی با کیفیت کم نظیری شنیده می شود اما اوج هنر هدفون MDR-1000X در صداهای Hi-Res صورت می گیرد.

البته بی خیال موسیقی ایرانی نشدم و CD آلبوم گروه آریان (خداحافظ) و آلبوم امیر بی گزند محسن چاووشی را به وسیله نرم افزار EZ CD Audio Converter به فایل  FLAC تبدیل کردم و درون اکسپریا X ریختم. اینجا بود که با تمام عشقی که محسن چاووشی داشتم از او نا امید شدم! می پرسید چرا؟! متاسفانه زمانی که آهنگ های آلبوم محسن چاووشی را گوش می دادم تفاوت محسوسی نسبت احساس نکردم و این به دلیل استفاده لایه های کمتر صدا در آهنگ سازی او بود. (خودمانیم نا امید شدم) اما با شنیدن آلبوم آریان (خداحافظ) صدهایی شنیدم که پیش از این نشنیده بودم و آنقدر ریزکاری داشت و همخوانی های جالب که دامن از کف دادم. فکر نکنم دیگر بتوانم صدای غیر Hi-Res گوش کنم!

سونی بلندی صدای این هدفون را با درایور ۴۰ میلیمتری تعبیه شد رقم 103 دسی بل برآورد کرده است، که بر رویِ کاغذ تقریباً همسان با محصولات نیمه حرفه ای بازار است و در رنج متوسطی از لحاظ بلندی صدا قرار می گیرد و شاید در نگاه اول بسیاری را به شک بیاندازد. اما با تست هایی که ما انجام دادیم می توایم با قدرت بگوییم که عدد اعلامی سونی کمتر از رقم واقعی است و این هدفون به خوبی با محصولات بالا رده شرکت های دیگر از نظر حجم صدا نیز برابری می کند.

 

 

صداهای پایین

سونی در ساخت هدفون یک تازه کار نیست و این را با ساخت هدفون MDR-1000X به خوبی نشان داد. صداهای پایین بسیار شفاف هستند و به خوبی کنترل می شوند. هدفون می تواند با وضوح بسیار زیاد صداهای فرکانس پایین را ایجاد کند و این عالی است اما قطعا نمی توان آن را بی نظیر توصیف کرد. طرفداران صدای بیس زیاد قطعا از این موضوع لذت نمی برند؛ اما برای من بسیار عالیست و آن ها باید نظرشان را عوض کنند!

 

صداهای میانی

صداهای میانی جایی است که بیشتر شرکت ها روی این بخش از صدا تاکید ویژه ای می کنند، البته این محصول هم از این قاعده مستثنا نیست. صدای خواننده در مرکز توجه قرار ندارد و به وضوح می توانید صداهای ابزار آلات موسیقی و همخوان ها را بشنوید. صداهای ضمینه عالی شنیده می شوند. صدای خواننده به خوبی قابل شنیدن و تمیز دادن است اما صدای گیتار و درام را به تفکیک بسیار بالا می توانید از دیگر اصوات تمیز دهید که هیجان انگیز است. این تجربه شنیداری تنها با آهنگ های خارجی و گروه آریان قابل تجربه است و متاسفانه به دلیل آن که بیشتر خوانندگان ایرانی آهنگ هایی با چند ساز محدود و تنظیم خنده دار دارند قابل لمس نیست.

 

صداهای بالا

صداهای بالا در حجم صدای ولوم زیاد به خوبی ایجاد شده و شنیده می شوند اما زمانی که حجم صدا را کاهش می دهیم آنچنان باب میل به نظر نمی رسد. ولی در کل صداهای بالا به خوبی ایجاد شده و شنیده می شوند و تاثیر مخربی روی صداهای پایین و میانی نمی گذارد.

 

نتیجه گیری

هدفون MDR-1000X با گارانتی معتبر ایران رهجو به قیمت ۱ میلیون ۵۹۰ هزار تومان به فروش می رسد. اگر بخواهیم این هدفون را با رقیبش Bose QC35 مقایسه کنیم آن هم به قیمت بالای ۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان و گارانتی غیر معتبر آرمان همراه ارتباطات یقینا جدا از ۱۰ تا ۱۵ درصد کیفیت بهتر قیمت کمتری نیز نسبت به هدفون بوز پرداخت خواهید کرد. بماند که گارانتی غر معتبر آرمان همراه ارتباطات در برابر  گارانتی کاملا معتبر و پاسخگوی ایران رهجو حرفی برای گفتن ندارد.

راحتی استفاده از هدفون شاید یکی از مهمترین دغدغه های کاربران آن باشد و باید گفت استفاده بیش از ۴ ساعته ای که ما با این محصول داشتیم هیچ گونه خستگی برای سر و بیرون گوش و درون آن برایمان به وجود نیاورد و از این حیث هدفون بی نظیری است.

حذف نویز MDR-1000X در بیشتر مواقع بسیار بهتر از هدفون QC35 بوز عمل می کند و جایی برای حرف و حدیث نمی گذارد. ویژگی های اختصاصی همچون صدای محیطی و کنترل لمسی با ژست های حرکتی این محصول را کاملا از رقیبش جدا می کند.

 

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها:
  • نویسنده
    سید محمد میرهاشمی
  • تعداد بازدید
    بازدید : 2,558
1دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه