سخن مدیر:

چگونه تصاویر WEBP گوگل را به عنوان JPEG یا PNG ذخیره کنیم

2 دیدگاه

How to Save Google’s WEBP Images As JPEG or PNG

 

فرمت تصویر WEBP گوگل بسیار جذاب و عالی است. ساختار کلی WEBP بر مبنای فشرده سازی بیشتر تصاویر با فرمت‌هایی نظیر jpg است، به طوری که کیفیت و تفکیک پذیری آن‌ها حفظ شود.

تصاویری با فرمت‌های lossy نظیر JPEG بخش عمده تصاویر موجود روی وب را تشکیل می‌دهند و انواع lossless ، یعنی فرمت‌هایی نظیر PNG و GIF سهم کمتری دارند. بدین ترتیب، گوگل با تمرکز روی بهبود فشرده سازی تصاویر lossy که بخش بیشتری از وب را پوشش داده‌اند، قصد دارد مشکل سرعت وب را حل کند. برآورد می‌شود که تصاویری WEBP، دست کم 25 تا 34 درصد حجم کمتری نسبت به تصاویری با فرمت‌های رایجی مانند JPG یا PNG فضا اشغال می‌کنند.

 

فرمت عکس webp چیست و چرا کاربرد آن کم است؟

گوگل در وب‌سایت‌های خود کم و بیش از فرمت WEBP استفاده می‌کند. این کدک دو حالت فشرده‌سازی برای فشرده کردن تصاویر معمولی با پسوند jpg و تصاویر بدون افت کیفیت با پسوند png دارد که گونه‌ی اول با افت کیفیت همراه است و یک روش Lossy (همراه با افت کیفیت) محسوب می‌شود و گونه‌ی دوم بدون افت کیفیت یا Lossless است. در هر دو حالت وپی (تلفظ webp به صورت weppy‌ است) حجم تصاویر را ۳۰ تا ۷۰ درصد کمتر می‌کند! و این به معنی بارگذاری سریع‌تر وب‌سایت و مصرف ترافیک کمتر است.

در تصویر زیر عکسی با فرمت png یا بدون افت کیفیت به jpg و webp تبدیل شده تا بخشی از کیفیت اصلی از بین برود و حجم فایل به شدت کاهش پیدا کند. ۱.۵ مگابایت به ۹۵ کیلوبایت تبدیل شده که کاهشی در حد ۱۵ برابر است. 

متأسفانه در حال حاضر پس از ۶ سال، فقط مرورگر گوگل کروم و آپرا می‌توانند تصاویر webp را بدون دخالت دیکودر جاوااسکریپت و یا دیکدر اضافی دیگری، نمایش دهند و به همین علت است که هنوز استفاده از آن متداول نشده است. حتی در نر‌م‌افزار تخصصی فتوشاپ نیز این کدک پشتیبانی نمی‌شود مگر آنکه پلاگینی جداگانه نصب کنید. ویندوز هم به صورت پیش‌فرض از تصاویر webp پشتیبانی نمی‌کند!

 

 

گوگل پلی

 

البته این فرمت علی‌رغم مزایای مذکور، معایبی ازجمله همه گیر نبودن دارد که هنگام کار با برنامه‌های ویرایش تصویری همچون فتوشاپ یا Windows photo viewer نمایان می‌شود. در حالی که برنامه‌هایی همچون Image Converter امکان تبدیل فرمت تصاویر WEBP به فرمت‌های رایج و شناخته شده را فراهم می‌کنند، با این حال با یک ترفند ساده و بدون نیاز به برنامه خاصی هم می‌توان این‌گونه تصاویر را با فرمت دلخواه ذخیره کرد.

 

 

در ابتدا توسط یکی از مرورگرهای گوگل کروم یا اپرا بر روی تصویر WEBP کلیک راست کرده و گزینه “open image in new tab” که تصویر را در صفحه‌ای جدید باز می‌کند را انتخاب کنید. اکنون همچون تصویر فوق، در نوار آدرس با عباراتی عجیب و غریب روبه‌رو خواهید شد.

 

 

بر روی نوار آدرس‌ کلیک کرده و تنها سه حرف آخر آدرس “rw-” را حذف کنید.  کار تمام است و درنهایت با فشار کلید اینتر کیبورد، تصاویر بار دیگر لود خواهد شد؛

 

 

اگر اکنون آن را ذخیره کنید، مشاهده خواهید کرد که فرمت آن یکی از دو فرمت JPEG یا PNG است.

 منبع How to geek

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها:
 • نویسنده
  شایان
 • تعداد بازدید
  بازدید : 1,418
2دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. ms :
  16 اسف 96

  Chrome 64.0.3282.186 Windows 7

  سلام
  شیوه جالبی بود
  اگر برای فرمت webm هم راه حلی دارید لطف کنید اعلام کنید
  ممنون

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه