سخن مدیر:

معرفی قوی‌ترین پردازنده دسکتاپ

دسته‌بندی: پردازنده,فناوری
۲ دیدگاه

اینتل شش هسته‌ای

intel_980x Core i7 980X اولین پردازنده شش هسته‌ای دسکتاپ اینتل است که به تازگی وارد بازار شده است. البته سیاست‌های کاری اینتل برای چند هسته‌ای‌ها بیشتر معطوف به تولید سی‌پی‌یوهایی با قدرت و توان بالا است تا بهای آن و همین باعث شده تا این سی‌پی‌یو قیمت بالایی داشته باشد.

اینتل Core i7 با فناوری ساخت ۳۲ نانومتر تولید شده است و دارای شش هسته فیزیکی با فرکانس ۳۳/۳ گیگاهرتز و با قابلیت هایپرتریدینگ (Hyper-Threading) است که باعث افزایش سرعت پردازش با اجرای چندین دستور به صورت هم زمان می‌شود. درهایپرتریدینگ هر هسته فیزیکی می‌‌تواند تبدیل به دو یا چند هسته منطقی شود در نتیجه این سی‌پی‌یو با ایجاد ۱۲هسته منطقی  به خوبی به عمل تجزیه و تحلیل حجم بالایی از داده‌ها به صورت همزمان می پردازد. همچنین ۹۸۰X دارای یک حافظه مشترک ۱۲ مگابایتی(کش) است که در مقایسه با مدل قبلیCore i7 ظرفیت آن افزایش یافته است.

بسته به نوع پردازش، قابلیت توربو بوست (turbo Boost) -تکنولوژی برای ارتقا سرعت- که باعث می‌شود تا هسته‌های سی‌پی‌یو به طورخودکار در فرکانس بالاتری عمل کنند به صورت افزایش دینامیکی در این سی‌پی‌یو پشتیبانی می‌شود. در فناوری توربو بوست زمانی‌که توان پردازش روی یک هسته زیاد باشد می‌تواند به‌طور خودکار اورکلاک شده و در فرکانس بالاتری فعالیت کند.

یکی از مزایای فوق‌العاده این سی‌پی‌یو استفاده از همان سوکت LGA1366 است که در مدل قبلی Core i7 مورد استفاده قرار گرفت و این باعث می‌شود تا با مادربوردهای چیپ X58 سازگاری کامل داشته باشد. البته به‌روزرسانی بایوس مادربورد برای پشتیبانی کامل از این سی‌پی‌یو ضروری است.

قابلیت اورکلاک در این سی‌پی‌یو به راحتی و بدون نیاز به تنظیمات پیچیده در بایوس قابل انجام است.

نگاهی جزییتر به سیپییوCore i7 980x

Corei7 آخرین مدل پیشنهادی اینتل است که مبتنی بر فرآیند ۳۲ نانومتری نهالم (Nehalem) و بر پایه تکنولوژی وستمر است.

(وستمر نام فناوری ساخت ۳۲ نانومتری نهالم است) در این سی‌پی‌یو اینتل دو عامل مهم در سرعت فرآیند پردازش یعنی تعداد هسته را به شش و مقدار کش L3 مشترک بین هسته‌ها را تا ۵۰ درصد (۱۲ مگابایت کش) نسبت به مدل قبلی Core i7 افزایش داده است. در مدل‌های قبلی که برای دسکتاپ‌ها تولید شده بود از چهار هسته پردازشی استفاده می‌شد.

اینتل در این سری از اینستراکشن‌های (Instruction) جدیدی استفاده کرده است. AES-NI کاربردی است متشکل از ۱۲ اینستراکشن که باعث سرعت بخشیدن به عمل رمزی‌سازی و آشکارسازی داده‌ها می‌شود. همچنین دارای اینستراکشنSSE4 (برای پخش وتبدیل مولتی‌مدیا) به صورت کامل یعنی ورژن های ۱/۴ و ۲/۴ است.

استفاده از تکنولوژی توربو بوست باعث می‌شود تا پردازنده به صورت دینامیکی چه در هنگام استفاده معمول و چه در حین اورکلاک سرعت فرکانس را از ۳۶/۳ گیگاهرتز به ۶/۳ گیگاهرتز ارتقا دهد.

واحد کنترل کننده حافظه کماکان ازحافظه‌های DDR3 پشتیبانی می‌کند و به راحتی روی یک سوکتLGA 136 پیکربندی می‌شود. این واحد درون پردازنده قرار گرفته و از طریق این بخش کنترل می‌شود، بنابراین پردازنده تعیین‌کننده خصوصیات رم خواهد بود.

معماری

با اضافه شدن دو هسته جدید این سوال پیش می‌آید که اینتل برای خنک‌ کردن این پردازنده از چه روشی استفاده می‌کند. اینتل با بهره‌گیری از سیستم خنک‌کننده پردازنده‌های نهالم شامل فن و سینک و گنجایش سیستم خنک‌کننده، توسط مدل جدیدی با نام DBX-B در۹۸۰x فرآیند خنک‌سازی و تهویه این سی‌پی‌یو را انجام می‌دهد. طرحی برج مانند با روکش‌های گرمایشی و چهار لوله بزرگ مسی که باعث می‌شود تا گرما به پره‌های آلومینیومی منتقل و از آن جا توسط فن پراکنده شود. در بالای DBX-B کلیدی تعبیه شده که حق انتخاب بین دو فن خنک‌کننده را در سطح های مختلف کارایی می‌دهد.این کلید با حروف Q به معنی “کم صدا” و P به معنی “کارایی بالاتر” علامت‌گذاری شده است. این کلید در بین دو حالت با ماکزیمم صدای ۳۵ دسی‌بل تحت عملکرد ۱۸۰۰ دور در دقیقه و ماکزیمم صدای ۲۰ دسی‌بل تحت عملکرد ۸۰۰ دور در دقیقه تعیین‌کننده خواهد بود.استفاده اینتل از این پین‌ها ابداعی است برای فرآیند خنک کردن سی‌پی‌یو روی سیستمی که بدون وقفه کار می‌کند. پیچ‌هایی که باعث بستن DBX-B به بورد می‌شوند به راحتی توسط دست باز و بسته می‌شوند. پایه‌ها نیز برای تماس مطلوب با آی‌اچ‌اس ۹۸۰ کاملا صیقلی هستند.

مقایسه

تفاوت اصلی این پردازنده با مدل قبلی اینتل (Core i7 975 ) در تعداد هسته‌ها و مقدار کش است. قابل ذکر است که این دو سی‌پی‌یو از نظر قیمت تفاوتی چندانی ندارند و می‌توان گفت تنها عیب این سی‌پی‌یو قیمت بسیار بالای آن است.

در مقایسه این سی‌پی‌یو با توبان۲ ، جدیدترین سی‌پی‌یو شش هسته‌ای AMD می‌توان به دو برابر بودن مقدار کش مشترک لایه سوم Core i7 980X و توان هسته ای بسیار پایین توبان در مقابل این سی‌پی‌یواشاره کرد.

اورکلاک

sink اورکلاک این سی‌پی‌یو شبیه مدل‌های Core i3،Corei5 و Core i7 است و با یک مادربورد ASUS مدل P6X58D پریمیم، قادر است تا به مرز سرعت هسته ۲۰۰ مگاهرتز در حالت پایه و ۱٫۲۷ ولت برسد؛ چیزی فراتر از حد انتظار برای یک سی‌پی‌یو با قابلیت مولتی‌پلیر(حالتی افزاینده و ضریبی برای فرکانس سی پی یو).

هنگام اورکلاک این سی‌پی‌یو، مقدار اختیاری ۳۵/۱ ولت برای حد ولتاژ انتخاب شد. این ولتاژ برای فرآیند استفاده روزانه مناسب است و همچنین مقدار گرما را در حد قابل کنترلی نگه می‌دارد. همچنین سرعت کارت حافظه را در حالت پیش فرض قرار داده شد تا تمامی تغییرات و بهبودی نوع کارکرد از سوی پردازنده باشد.

فرکانس پایه (BceClk)160 مگاهرتز قرار داده شد و مقدار مولتی‌پلیر به ۲۶ افزایش داده شد و نتیجه ۱۶/۴ گیگاهرتز اورکلاک با ثبات بود.

در واقع بدون نیاز به تنظیمات در بایوس و تنها با استفاده از بالا بردن ضریب افزایشی فرکانس سی‌پی‌یو یا همان مولتی‌پلیر شما به راحتی می‌توانید تا چهار گیگاهرتز اورکلاک داشته باشید.

مصرف برق

قدرت و کارایی این پردازنده آن را به پرمصرف‌ترین قسمت در سیستم تبدیل می‌کند. جالب این جاست که با توجه به اضافه شدن دو هسته دیگر و همچنین سرعت پردازش بالاتر نسبت به مدل قبلی Core i7، به سختی می‌توان گفت که به مقدار بیشتری نیرو نیاز دارد. در حالت عادی ۳۵ وات بیشتر از فنوم۲ مدل X4 965 ای‌ام‌دی است و برابر با اینتل Core Duo Quad مدل Q9650 و همچنین Core i7-920 است.

نتیجهگیری

از نظر تکنیکی مدل ۹۸۰ بر پایه معماری وستمر و تنها مزیت چشمگیر آن دو هسته اضافه است و می‌توان گفت تنها عیب بزرگ آن قیمت بالا است. البته اگر مساله قیمت برای شما اهمیتی ندارد با خرید این سی‌پی‌یو صاحب پرسرعت‌ترین پردازنده دسکتاپ می‌شوید.این سی‌پی‌یو برای یک گیمر جذابیت چندانی ندارد زیرا با افزایش تعداد هسته جز در تعداد محدودی بازی تغییری ایجاد نمی کند . اگر شما طرفدار بازی هستید پیشنهاد می‌کنیم تا به جای سی‌پی‌یو به خرید کارت گرافیکی پر‌قدرت‌تر مثل HD5970 بپردازید. اما این سی‌پی‌یو برای کاربران نرم‌افزارهای ۳Dو کسانی‌که برای انجام کارهای گرافیکی خود به پردازنده پرقدرتی نیاز دارند و همچنین تدوینگران و در ضمیمه مولتی‌مدیا مانند میکس و مونتاژ انتخاب خوبی است. و از آن جایی‌که این سی‌پی‌یو دارای قابلیت مولتی‌پلیراست کار را برای اورکلاکرها راحت‌تر و بی دردسرتر کرده است به طوری که تنها با تنظیم مولتی‌پلیر می‌توان به سرعت چهار گیگاهرتز دست یافت که البته با تنظیمات دقیق‌تر می‌توان به اورکلاک بالاتری هم دست یافت.

Core i7 980X jadval

علی علامه
مرجع: neoseeker.com – overclockersclub.com

منبع

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 2,658
۲دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. حمید :
  ۲۸ شهریور ۹۰

  Chrome 14.0.835.163 Windows 7

  سلام.میشه قیمت روز این پردازنده Core i7 980X و Core i7 975 را برام میل کنید و این پردازنده ها در ایران هم یافت میشه؟
  با تشکر

 2. سینا موسوی :
  ۲۹ شهریور ۹۰

  Firefox 6.0.2 Windows 7

  سلام

  قیمت پردازنده Intel i7 980X 1366 در حدود ۱۳۲۰۰۰۰ تومان
  قیمت پردازنده Intel Core i7-975 Extreme در حدود ۱۲۶۰۰۰۰ تومان

  شما با کمی جستجو میتوانید هر ۲ پردازنده را در خیابان جمهوری پیدا کنید .
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه