سخن مدیر:

معرفی قوی‌ترین پردازنده دسکتاپ

دسته‌بندی: پردازنده,فناوری
2 دیدگاه

اینتل شش هسته‌ای

intel_980x Core i7 980X اولين پردازنده شش هسته‌اي دسکتاپ اينتل است که به تازگي وارد بازار شده است. البته سياست‌هاي کاري اينتل براي چند هسته‌اي‌ها بيشتر معطوف به توليد سي‌پي‌يوهايي با قدرت و توان بالا است تا بهاي آن و همين باعث شده تا اين سي‌پي‌يو قيمت بالايي داشته باشد.

اينتل Core i7 با فناوري ساخت 32 نانومتر توليد شده است و داراي شش هسته فيزيکي با فرکانس 33/3 گيگاهرتز و با قابليت هايپرتريدينگ (Hyper-Threading) است که باعث افزايش سرعت پردازش با اجراي چندين دستور به صورت هم زمان مي‌شود. درهايپرتريدينگ هر هسته فيزيکي مي‌‌تواند تبديل به دو يا چند هسته منطقي شود در نتيجه اين سي‌پي‌يو با ايجاد 12هسته منطقي  به خوبي به عمل تجزيه و تحليل حجم بالايي از داده‌ها به صورت همزمان مي پردازد. همچنين 980X داراي يک حافظه مشترک 12 مگابايتي(کش) است که در مقايسه با مدل قبليCore i7 ظرفيت آن افزايش يافته است.

بسته به نوع پردازش، قابليت توربو بوست (turbo Boost) -تکنولوژي براي ارتقا سرعت- که باعث مي‌شود تا هسته‌هاي سي‌پي‌يو به طورخودکار در فرکانس بالاتري عمل کنند به صورت افزايش ديناميکي در اين سي‌پي‌يو پشتيباني مي‌شود. در فناوري توربو بوست زماني‌که توان پردازش روي يک هسته زياد باشد مي‌تواند به‌طور خودکار اورکلاک شده و در فرکانس بالاتري فعاليت کند.

يکي از مزاياي فوق‌العاده اين سي‌پي‌يو استفاده از همان سوکت LGA1366 است که در مدل قبلي Core i7 مورد استفاده قرار گرفت و اين باعث مي‌شود تا با مادربوردهاي چيپ X58 سازگاري کامل داشته باشد. البته به‌روزرساني بايوس مادربورد براي پشتيباني کامل از اين سي‌پي‌يو ضروري است.

قابليت اورکلاک در اين سي‌پي‌يو به راحتي و بدون نياز به تنظيمات پيچيده در بايوس قابل انجام است.

نگاهي جزييتر به سيپييوCore i7 980x

Corei7 آخرين مدل پيشنهادي اينتل است که مبتني بر فرآيند 32 نانومتري نهالم (Nehalem) و بر پايه تکنولوژي وستمر است.

(وستمر نام فناوري ساخت 32 نانومتري نهالم است) در اين سي‌پي‌يو اينتل دو عامل مهم در سرعت فرآيند پردازش يعني تعداد هسته را به شش و مقدار کش L3 مشترک بين هسته‌ها را تا 50 درصد (12 مگابايت کش) نسبت به مدل قبلي Core i7 افزايش داده است. در مدل‌هاي قبلي که براي دسکتاپ‌ها توليد شده بود از چهار هسته پردازشي استفاده مي‌شد.

اينتل در اين سري از اينستراکشن‌هاي (Instruction) جديدي استفاده کرده است. AES-NI کاربردي است متشکل از 12 اينستراکشن که باعث سرعت بخشيدن به عمل رمزي‌سازي و آشکارسازي داده‌ها مي‌شود. همچنين داراي اينستراکشنSSE4 (براي پخش وتبديل مولتي‌مديا) به صورت کامل يعني ورژن هاي 1/4 و 2/4 است.

استفاده از تکنولوژي توربو بوست باعث مي‌شود تا پردازنده به صورت ديناميکي چه در هنگام استفاده معمول و چه در حين اورکلاک سرعت فرکانس را از 36/3 گيگاهرتز به 6/3 گيگاهرتز ارتقا دهد.

واحد کنترل کننده حافظه کماکان ازحافظه‌هاي DDR3 پشتيباني مي‌کند و به راحتي روي يک سوکتLGA 136 پيکربندي مي‌شود. اين واحد درون پردازنده قرار گرفته و از طريق اين بخش کنترل مي‌شود، بنابراين پردازنده تعيين‌کننده خصوصيات رم خواهد بود.

معماري

با اضافه شدن دو هسته جديد اين سوال پيش مي‌آيد که اينتل براي خنک‌ کردن اين پردازنده از چه روشي استفاده مي‌کند. اينتل با بهره‌گيري از سيستم خنک‌کننده پردازنده‌هاي نهالم شامل فن و سينک و گنجايش سيستم خنک‌کننده، توسط مدل جديدي با نام DBX-B در980x فرآيند خنک‌سازي و تهويه اين سي‌پي‌يو را انجام مي‌دهد. طرحي برج مانند با روکش‌هاي گرمايشي و چهار لوله بزرگ مسي که باعث مي‌شود تا گرما به پره‌هاي آلومينيومي منتقل و از آن جا توسط فن پراکنده شود. در بالاي DBX-B کليدي تعبيه شده که حق انتخاب بين دو فن خنک‌کننده را در سطح هاي مختلف کارايي مي‌دهد.اين کليد با حروف Q به معني “کم صدا” و P به معني “کارايي بالاتر” علامت‌گذاري شده است. اين کليد در بين دو حالت با ماکزيمم صداي 35 دسي‌بل تحت عملکرد 1800 دور در دقيقه و ماکزيمم صداي 20 دسي‌بل تحت عملکرد 800 دور در دقيقه تعيين‌کننده خواهد بود.استفاده اينتل از اين پين‌ها ابداعي است براي فرآيند خنک کردن سي‌پي‌يو روي سيستمي که بدون وقفه کار مي‌کند. پيچ‌هايي که باعث بستن DBX-B به بورد مي‌شوند به راحتي توسط دست باز و بسته مي‌شوند. پايه‌ها نيز براي تماس مطلوب با آي‌اچ‌اس 980 کاملا صيقلي هستند.

مقايسه

تفاوت اصلي اين پردازنده با مدل قبلي اينتل (Core i7 975 ) در تعداد هسته‌ها و مقدار کش است. قابل ذکر است که اين دو سي‌پي‌يو از نظر قيمت تفاوتي چنداني ندارند و مي‌توان گفت تنها عيب اين سي‌پي‌يو قيمت بسيار بالاي آن است.

در مقايسه اين سي‌پي‌يو با توبان2 ، جديدترين سي‌پي‌يو شش هسته‌اي AMD مي‌توان به دو برابر بودن مقدار کش مشترک لايه سوم Core i7 980X و توان هسته اي بسيار پايين توبان در مقابل اين سي‌پي‌يواشاره کرد.

اورکلاک

sink اورکلاک اين سي‌پي‌يو شبيه مدل‌هاي Core i3،Corei5 و Core i7 است و با يک مادربورد ASUS مدل P6X58D پريميم، قادر است تا به مرز سرعت هسته 200 مگاهرتز در حالت پايه و 1.27 ولت برسد؛ چيزي فراتر از حد انتظار براي يک سي‌پي‌يو با قابليت مولتي‌پلير(حالتي افزاينده و ضريبي براي فرکانس سي پي يو).

هنگام اورکلاک اين سي‌پي‌يو، مقدار اختياري 35/1 ولت براي حد ولتاژ انتخاب شد. اين ولتاژ براي فرآيند استفاده روزانه مناسب است و همچنين مقدار گرما را در حد قابل کنترلي نگه مي‌دارد. همچنين سرعت کارت حافظه را در حالت پيش فرض قرار داده شد تا تمامي تغييرات و بهبودي نوع کارکرد از سوي پردازنده باشد.

فرکانس پايه (BceClk)160 مگاهرتز قرار داده شد و مقدار مولتي‌پلير به 26 افزايش داده شد و نتيجه 16/4 گيگاهرتز اورکلاک با ثبات بود.

در واقع بدون نياز به تنظيمات در بايوس و تنها با استفاده از بالا بردن ضريب افزايشي فرکانس سي‌پي‌يو يا همان مولتي‌پلير شما به راحتي مي‌توانيد تا چهار گيگاهرتز اورکلاک داشته باشيد.

مصرف برق

قدرت و کارايي اين پردازنده آن را به پرمصرف‌ترين قسمت در سيستم تبديل مي‌کند. جالب اين جاست که با توجه به اضافه شدن دو هسته ديگر و همچنين سرعت پردازش بالاتر نسبت به مدل قبلي Core i7، به سختي مي‌توان گفت که به مقدار بيشتري نيرو نياز دارد. در حالت عادي 35 وات بيشتر از فنوم2 مدل X4 965 اي‌ام‌دي است و برابر با اينتل Core Duo Quad مدل Q9650 و همچنين Core i7-920 است.

نتيجهگيري

از نظر تکنيکي مدل 980 بر پايه معماري وستمر و تنها مزيت چشمگير آن دو هسته اضافه است و مي‌توان گفت تنها عيب بزرگ آن قيمت بالا است. البته اگر مساله قيمت براي شما اهميتي ندارد با خريد اين سي‌پي‌يو صاحب پرسرعت‌ترين پردازنده دسکتاپ مي‌شويد.اين سي‌پي‌يو براي يک گيمر جذابيت چنداني ندارد زيرا با افزايش تعداد هسته جز در تعداد محدودي بازي تغييري ايجاد نمي کند . اگر شما طرفدار بازي هستيد پيشنهاد مي‌کنيم تا به جاي سي‌پي‌يو به خريد کارت گرافيکي پر‌قدرت‌تر مثل HD5970 بپردازيد. اما اين سي‌پي‌يو براي کاربران نرم‌افزارهاي 3Dو کساني‌که براي انجام کارهاي گرافيکي خود به پردازنده پرقدرتي نياز دارند و همچنين تدوينگران و در ضميمه مولتي‌مديا مانند ميکس و مونتاژ انتخاب خوبي است. و از آن جايي‌که اين سي‌پي‌يو داراي قابليت مولتي‌پليراست کار را براي اورکلاکرها راحت‌تر و بي دردسرتر کرده است به طوري که تنها با تنظيم مولتي‌پلير مي‌توان به سرعت چهار گيگاهرتز دست يافت که البته با تنظيمات دقيق‌تر مي‌توان به اورکلاک بالاتري هم دست يافت.

Core i7 980X jadval

علی علامه
مرجع: neoseeker.com – overclockersclub.com

منبع

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 3,161
2دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. حمید :
  28 شهر 90

  Chrome 14.0.835.163 Windows 7

  سلام.میشه قیمت روز این پردازنده Core i7 980X و Core i7 975 را برام میل کنید و این پردازنده ها در ایران هم یافت میشه؟
  با تشکر

 2. سینا موسوی :
  29 شهر 90

  Firefox 6.0.2 Windows 7

  سلام

  قیمت پردازنده Intel i7 980X 1366 در حدود 1320000 تومان
  قیمت پردازنده Intel Core i7-975 Extreme در حدود 1260000 تومان

  شما با کمی جستجو میتوانید هر 2 پردازنده را در خیابان جمهوری پیدا کنید .


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه