سخن مدیر:

با فناوری Turbo Boost آشنا شوید

دسته‌بندی: فناوری
2 دیدگاه

موتور دوگانه‌سوز اینتل

اگر از خوانندگان ثابت ما باشيد، حتما نام فناوري Turbo Boost را شنيده‌ايد. ما قبلا این فناوری را برای شما معرفی کرده بودیم. حال که نوید رفعتی در هفته نامه عصر ارتباط به توضیح این فناوری پرداخته است ما هم حیفمان آمد شما آن را از دست دهید.

اينتل اين فناوري را نخستين بار با عرضه پردازنده‌هاي خانواده Nehalem و در ابتدا با Core i7ها معرفي کرد. بعدها و با عرضه پردازنده‌هاي Core i5، اين فناوري به تعداد بيشتري از پردازنده‌هاي اينتل راه يافت. هم‌اکنون تمام پردازنده‌هاي دسکتاپ و لپ‌تاپ اينتل که تحت نام‌هاي Core i7 و Core i5 توليد مي‌شوند، به فناوري Turbo Boost مجهز هستند. اين فناوري در شرايط عملياتي خاص، پردازنده را به طور خودکار اورکلاک مي‌کند که منجر به افزايش کارآيي آن مي‌شود. در ادامه قصد داريم شما را با نحوه عملکرد اين فناوري و تاثير آن روي پردازنده‌هاي مختلف اينتل، آشنا کنيم.

 

چرا Turbo Boost؟

تعداد هسته‌هاي پردازشي بيشتر در يک پردازنده، قدرت پردازشي آن را بالا مي‌برد. متاسفانه طراحي تمام نرم‌افزارها و بازي‌ها به گونه‌اي نيست که بتوانند از تمام هسته‌هاي پردازشي پردازنده‌هاي چند هسته‌اي بهره ببرند. تا زماني‌ که نرم‌افزار مورد استفاده Multi Thread نباشد و پردازش خود را به صورت بسته‌هاي پردازشي مجزا و موازي به پردازنده  ارسال نکند، تنها يک هسته پردازنده براي انجام عمليات‌هاي پردازشي مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اينتل براي رفع اين مشکل حداقل تا زماني‌که نرم‌افزارها به خوبي براي کار با چندهسته‌اي‌ها بهينه‌سازي شوند، چاره‌انديشي کرده و افزايش فرکانس عملياتي را به عنوان راه‌حل افزايش کارايي اين گونه نرم‌افزارها انتخاب کرده است. اين راه‌ حل همان فناوري Turbo Boost است که فرکانس عملياتي هسته‌های فعال پردازنده را به‌طور خودکار در فواصل 133 مگاهرتزي اورکلاک مي‌کند. اين فواصل معمولا با نام bin يا بسته سرعت خوانده مي‌شوند.

Turbo Boost با افزايش فرکانس عملياتي ، عملکرد پردازنده را در انجام پردازش‌هاي تک‌بسته‌اي يا Single Thread افزايش مي‌دهد. همان طور که در ادامه خواهيد ديد، اين فرکانس زماني‌که تنها يکي از هسته‌هاي پردازنده فعال است، بيشترين مقدار خود را خواهد داشت ولي حتي اگر تمام هسته‌هاي پردازنده نيز فعال باشند، يک افزايش فرکانس حداقل 133مگاهرتزي را ممکن است تجربه کنيد. بنابراين Turbo Boost را نمي‌توان تنها براي افزايش سرعت پردازنده در پردازش‌هاي Single Thread دانست، بلکه بيشتر شبيه به يک قابليت اورکلاک اتوماتيک است که بسته به شرايط پردازشي، فرکانس پردازنده را تا مقادير مختلفي افزايش مي‌دهد.

نحوه عملکرد Turbo Boost

ميزان افزايش فرکانس توسط اين فناوري توسط الگوريتمي کنترل مي‌شود که فاکتورهاي زير را در نظر مي‌گيرد:

– مدل پردازنده: پردازنده‌هاي مختلف اينتل، محدوده متفاوتي براي اين اورکلاک دارند.

– تعداد هسته‌هاي فعال: همان طور که در جدول هم مي‌بينيد، ميزان اورکلاک هسته‌هاي فعال، به تعداد هسته‌هاي فعال بستگي دارد.

– محدوده توان قابل دسترسي: ميزان تواني که پردازنده مجاز است از مادربورد دريافت کند، روي ميزان اورکلاک تاثير مي‌گذارد.

– توان و شدت جرياني تخمين زده شده براي پردازنده

– دماي پردازنده

وقتي که فناوري Turbo Boost فعال مي‌شود، پردازنده به طور پيوسته شدت جريان، توان مصرفي و دماي خود را بررسي مي‌کند. چنانچه مقدار اين کميت‌ها از محدوده از پيش تعيين شده براي پردازنده بيشتر نباشد، پردازنده به طور خودکار فرکانس هسته‌هاي عملياتي فعال را در بسته‌هاي 133 مگاهرتزي افزايش مي‌دهد تا زماني‌که به حد بالاي فرکانس تعيين شده براي مدل پردازنده برسد.

اين حد فرکانس بسته به مدل پردازنده و تعداد هسته‌هاي پردازشي فعال، متفاوت است. حداکثر فرکانس توربو براي پردازنده‌هاي مختلف اينتل در شرايط عملياتي مختلف در جدول آورده شده است.

بايد توجه داشته باشيد که اين فناوري برخلاف اورکلاک دستي، هميشه فعال نيست، بلکه تنها زماني فعال مي‌شود که سيستم‌ عامل بالاترين حالت کارايي را از پردازنده بخواهد. اين حالت اصطلاحا P0 State ناميده مي‌شود. زماني‌که يک نرم‌افزار که پردازش سنگين روي سي‌پي‌يو قرار مي‌دهد، در حال اجرا باشد، اين حالت رخ مي‌دهد. هنگامي‌که شدت جريان، توان مصرفي و دماي پردازنده از حد مجاز بالاتر برود، فرکانس به میزان يک بسته 133مگاهرتزي کاهش مي‌يابد و فاکتورهاي فوق مجددا بررسي مي‌شوند و در صورت نياز فرکانس مجددا کاهش مي‌يابد تا فاکتورهاي فوق در محدوده مجاز قرار گيرند. زماني‌که پردازنده در حالت آماده به کار قرار گيرد نيز اين کاهش فرکانس رخ مي‌دهد.

چگونه Turbo Boost را فعال کنيم؟

Turbo Boost به طور خودکار روي تمامي پردازنده‌هاي Core i5 و Core i7 فعال است. اين فناوري به صورت لحظه‌اي به شيوه‌اي که در بالا توضيح داده شد، فرکانس پردازنده را اورکلاک مي‌کند. بنابراين براي استفاده از اين فناوري نياز به هيچ تنظیم خاصی نيست.

اما در برخي موارد لازم مي‌شود که اين فناوري را غيرفعال کنيد. در اين صورت کافي است به داخل محيط BIOS برويد و اين کار را از آنجا انجام دهيد. با مراجعه به راهنماي مادربورد خود، به راحتي گزينه مربوط به غيرفعال کردن اين فناوري را پيدا خواهيد کرد.

اما چه موقع لازم مي‌شود که Turbo Boost را غيرفعال کنيد. ما به اورکلاکرها توصيه مي‌کنيم که اين فناوري را روي پردازنده‌هاي Core i5/i7 اورکلاک شده خود، غيرفعال کنند. زماني‌که پردازنده خود را تا مقادير بالايي اورکلاک کرده‌ايد، حتي يک افزايش فرکانس 133مگاهرتزي در آن ممکن است باعث ناپايداري پردازنده شود. به علاوه اگر قصد داريد کارايي فرکانس به فرکانس پردازنده را با مدل‌هاي ديگر مقايسه کنيد، فعال بودن Turbo Boost باعث تغيير خودکار فرکانس و از بين رفتن شرايط برابر براي ارزيابي مي‌شود. براي ساير کاربران، فعال بودن Turbo Boost کاملا بي‌ضرر بوده و هميشه توصيه مي‌شود.

torbo boust list

نويد رفعتي
[email protected]

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 2,368
2دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. سینا موسوی :
  10 مهر 90

  Firefox 7.0.1 Windows 7

  مطلب عالی بود ، ممنون

 2. علی :
  09 مرد 96

  Chrome 42.0.2311.135 Windows

  ممنون از اطلاعات مفیدتون

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه