سخن مدیر:

تفاوت‌های Wimax و Wi-Fi

دسته‌بندی: آموزش,شبکه
6 دیدگاه

wifi-and-wimax استاندارد سیستم وایکمس و وای‌فای، هر دو از طریق سازمان بین‌المللی IEEE انجام شده است و جنس هر دوی امواج از جنس الکترومغناطیسی هستند، با این تفاوت که استاندارد وای‌فای ۸۰۲.۱۱a ، ۸۰۲.۱۱b و به تازگی ۸۰۲.۱۱g بوده ولی برای سیستم وایمکس این مقدار برابر ۸۰۲.۱۶ است.

در نتیجه مقدار بسامد امواج وایمکس از وای‌فای بیشتر بوده که این باعث کم‌تر شدن طول موج وایمکس می‌شود. طبق قوانین فیزیکی هر چه طول موج کوتاه‌تر باشد، عمر موج بیشتر خواهد بود. پس علت استفاده‌ی وایمکس در فواصل بیشتر، عمر بیشتر امواج آن است که هم باعث افزایش کیفیت و هم دلیلی بر انتقال داده‌ی بیشتر بر حسب بیت است.

لازم به ذکر است که بسامد موج‌ها در وای‌فای با استاندارد ۸۰۲.۱۱a در بهترین حالت به ۵ گیگا هرتز ‌میرسد. عمر مفید موج‌های وای‌فای (بدون در نظر گرفتن محرک و تقویت کننده) در حدود ۱۵۰ متر است، در صورتی که برد امواج وایمکس در حالت عادی به بالای کیلومتر می‌رسد.

البته به تعبیر دیگر می‌توان وایمکس را نسل جدید وای فای دانست، چون قائده‌ی انتشار موج در این دو سیستم تفاوت چندانی نداشته و شبیه به هم هستند.

تفاوت‌های کاربردی Wimax و Wi-Fi

سرویس وایمکس عمدتا به منظور پهنا رسانی در محدوده‌ی شهری و MAN بوده و شبکه‌هایی به نسبت بزرگ مقیاس را در بر می‌گرد. این در حالیست که سرویس Wi-Fi بیشتر برای شبکه‌های LAN و محلی کاربرد داشته و تنها با استفاده از دکل‌های تقویت کننده (با قیمتی گزاف) می‌توان برد آن‌ را افزود و دسترسی با فاصله‌ی بیشتر را امکان‌پذیر نمود.

پس می‌توان نتیجه گرفت که کاربرد اساسی Wi-Fi در شبکه‌های لوکال و ساختمانی و شرکتیست در حالی که نوع شبکه‌ی Wimax سازمانی بوده و می‌توان تمامی سطح شهر را با آن پوشش داد.

تفاوت دیگر این دو سیستم در سطح امنیت آن‌هاست. سیستم وای‌فای با بهرگیری از الگوریتم‌های WEP و WPA و پسورد‌های ۶۴ و ۱۲۸ بیتی، امنیتی به نسبت قابل قبول را ارائه می‌کنند. حال آن‌که سرویس وایمکس با روش‌های مختلف رمزگذاری نظیر CBC , CCM و CTR امنیت شبکه‌ی شما را فراهم می‌کند.

پهنای باند در سیستم وایمکس بسیار بیشتر از وای‌فای است. به طوری که در وای مکس پهنای باند تا حداکثر ۷۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد اما پهنای‌باند برای وای فای بیشینه‌ای برابر ۵۴ مگابیت بر ثانیه دارد. که دلیل آن مطابق مطالب بالا، تفاوت در موج‌های این دو سرویس است.

همچنین شما قادرید با خرید و اتصال یک Access Point شخصی به خط DSL خود، اینترنت را به صورت Wi-Fi استفاده کنید، در حالی که خرید تجهیزات اینچنینی برای وایمکس امکان پذیر نیست.

منبع

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 3,736
6دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. hamid :
  17 شهر 89

  Firefox 3.6.8 Windows 7

  سلام
  آقا دستت درد نکنه
  من که خودم مهندس کامپیوترم از مطالبت استفاده کردم
  خسته نباشی

 2. saebonic :
  17 شهر 89

  MSIE 8.0 Windows 7

  خواهش می کنم. موفق باشید.

 3. Frashid Marefat :
  03 بهم 90

  MSIE 8.0 Windows 7

  سلام.
  واقعا مفید و مختصر توضیح دادید.
  متشکرم از شما.

 4. امیر :
  29 بهم 90

  Firefox 9.0.1 Windows XP

  خسته نباشید میشه تصاویری از مودمهای wimax در ایمیل من بذارین باتشکر

 5. محمدباقر پورمنصوری :
  29 بهم 90

  MSIE 9.0 Windows 7

  با سلام
  سلامت باشید.
  با یک جستجوی ساده در موتور جستجو بینگ یا گوگل می تونید به هزاران تصویر مودم وایمکس برسید. کافیه دو کلمه : مودم وایمکس+مبین نت یا ایرانسل رو جستجو کنید.
  موفق باشید

 6. KOMISER :
  20 تیر 91

  Firefox 13.0.1 Windows XP

  سلام.
  خسته نباشی.
  باید بگم Wi-Fi به دلیل Wimport-Lan قوی خودش از Wimax قویتره و
  CCM نویز گیره Wi-Fi از Wimax،تو هر برد موج 418/9mph بالاتره و تو جایگاه لغوی خودش،بین مردم،سیستم بهتری رو ارائه میده.
  در ضمن محض اطلاع باید بدونی که موج Lan اینرنت تو دنیا،واسه Dial-UP،ADSL،Wi-Fi،Wimax حتی تو خود IEEE داره از فیبر Wireless مکانیز Wi-Fi شارژ میشه.
  پس درک کن که پرچم Wi-Fi بالاست.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه