سخن مدیر:

پل شنی از نگاهی دیگر

بدون دیدگاه

normal_i5i7

پردازنده‌های سندی‌بریج به ایران رسید

پردازنده‌های سندی‌بریج خیلی زودتر از آنچه فکرش را می‌کردیم به بازار ما رسیدند. این پردازنده‌ در اوایل ماه گذشته میلادی و با 10 مدل معرفی شدند. مدل‌های مهم این پردازنده همگی در بازار ما قابل تهیه هستند. سیاست نامگذاری اینتل در این پردازنده‌ها تغییر قابل توجهی داشته و به همین دلیل نیز ما از برخی مدل‌ها با عنوان «مهم» یاد کردیم به طور کلی پردازنده‌های سندی‌بریج با سه پسوند S،T،K و یا بدون پسوند نامگذاری می‌شوند.

مدلهای معمولی

پردازنده‌های پایه در گروه سندی‌بریج، مدل‌هایی هستند که در انتهای نام آنها هیچ حرفی وجود ندارد. I5-2300 یا i7-2600 نمونه‌ای از این مدل‌ها هستند. در این پردازنده ضرایب فرکانس قفل بوده و علاوه بر این فرکانس پایه را نیز به مقدار بسیار کمی می‌توان افزایش داد. در نتیجه این نوع پردازنده‌ها را به میزان بسیار کم و در حد چند صد مگاهرتز می‌توان اورکلاک کرد.

مدلهای K

هر پردازنده پایه سندی‌بریج یک گونه K نیز داشته که در انتهای نام آن حرف K قرار می‌گیرد. پردازنده‌های K همانطور که در گذشته نیز دیده بودیم، برای اورکلاکرها طراحی شده و ضرایب فرکانس باز دارند. اگر اورکلاکر هستید و قصد انتخاب یک مدل سندی‌بریج را دارید، پردازنده‌های سری K برای شما طراحی شده‌اند. این پردازنده‌ها بین 10 تا 20 دلار از مدل‌های معمولی مشابه خود گران‌تر هستند.

مدلهای S و T

پردازنده‌ها کم‌مصرف و بسیار کم‌مصرف سندی‌‌بریج به ترتیب از پسوند S و T در نام خود استفاده می‌کنند. این پردازنده‌ها نسبت به مدل‌های معمولی هم نام خود از فرکانس و ولتاژ عملیاتی پایین‌تری استفاده می‌کنند.

تفاوتها

طبق اطلاعات موجود 4 برند فعال اینتل برای پردازنده با نام‌های Core i3/i5/i7 و Pentium برای پردازنده‌های سندی‌بریج نیز حفظ خواهد شد. این بدان معناست که مدل‌های مختلفی از پردازنده‌های سندی‌بریج تحت نام این 4 برند عرضه می‌شوند. مدل‌هایی که تا به امروز معرفی شده‌اند همگی در گروه‌های Core i5 و Core i7 قرار می‌گیرند. ضمن اینکه در ماه جاری میلادی سه مدل جدید برای خانواده Core i3 نیز معرفی خواهد شد.

Core i7

پردازنده‌های سندی‌بریج که در گروه Core i7 قرار می‌گیرند همگی 4 هسته‌ای بوده و تکنولوژی Hyper Threading نیز روی آنها فعال است. به این ترتیب در هر لحظه توانایی پردازش 8 بسته محاسباتی مجزا (Thread) را دارند. در حال حاضر پردازنده‌های سری i7-2600 تنها اعضای این گروه بوده که دارای گونه K و S نیز هستند. این مدل‌ها از 8 مگابایت کش L3 بهره برده که بیشترین میزان حافظه کش برای پردازنده‌های سندی‌بریج موجود است.

Core i5

سندی‌بریج‌های Core i5 که تا به امروز معرفی شده‌اند همگی 4 هسته‌ای هستند. سیاست اینتل در قبال پردازنده‌های Core i5 کماکان هیچ تغییری نکرده است، مدل‌های 4 هسته‌ای فاقد هایپرتریدینگ بوده ولی مدل‌های 2 هسته‌ای از این تکنولوژی بهره می‌برند. البته تا به امروز هنوز هیچ Core i5 دوهسته‌ای در گروه سندی‌بریج معرفی نشده ولی در روزهای آینده شاهد مدل جدید با نام i5-2390T خواهیم بود که یک دوهسته‌ای است. برای مدل‌های 4 هسته‌ای این پردازنده‌ها 6 مگابایت کش L3 و برای دوهسته‌ای‌ها، 3 مگابایت کش L3 در نظر گرفته شده است.

فعال کردن اورکلاک

به طور کلی اینتل برای اورکلاک پلتفرم سندی‌بریج اجزای خاصی درنظر گرفته است. همانطور که پیشتر اشاره شد برای اورکلاک موفق و قابل قبول به یک پردازنده سری K نیاز بوده که در حال حاضر شامل مدل‌های i5-2500k و i7-2600K هستند. به علاوه در کنار این پردازنده‌ها به یک مادربورد با تراشه P67 نیز نیاز است. اینتل توصیه کرده برای اورکلاک حرفه‌ای و با ابزار کامل، از تراشه P67 استفاده شود. همچنین چنانچه کاربر بخواهد موتور گرافیکی مجتمع در این پردازنده‌ها را اورکلاک کند، باز هم پردازنده‌های سری K با ضرایب فرکانس باز توصیه می‌شوند. ضمن اینکه به تراشه H67 برای بهره‌برداری از این موتور گرافیکی نیز نیاز خواهد بود.

برخی از برندها سعی کرده‌اند امکانات اورکلاکینگ تراشه P67 را در مادربوردهای H67 خود بگنجانند. آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد این تلاش چندان موفقیت‌آمیز نبوده و در عمل نتایج قابل قبول را به دنبال نداشته است.

samamooos

نويد رفعتي
[email protected]

منبع

فروشگاه آنلاین سونی

  • نویسنده
    محمدباقر پورمنصوری
  • تعداد بازدید
    بازدید : 2,446
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه