سخن مدیر:

راهنمای خرید کارت گرافیکی

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشده
بدون دیدگاه

msi_graphic_card_f-thumb-450x275

بهترین‌های بازار را انتخاب کنید

کارت گرافیکی مهم‌ترین قطعه در یک سیستم گیم به حساب می‌آید. گیمرها علاقه دارند تا با بودجه‌ای که در اختیار دارند، بهترین کارت گرافیکی ممکن را خریداری کنند. تنوع مدل و قیمت کارت‌های گرافیکی به قدری زیاد است که ممکن است هر کاربری را هنگام انتخاب سرگردان کند. این هفته به بررسی کارت‌های گرافیکی در رده‌های قیمتی مختلف خواهیم پرداخت و بهترین انتخاب‌ها برای هر رده را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین کارت گرافیکی تا 100هزارتومان

اگر بودجه کافی در اختیار ندارید و قصد انتخاب یک کارت گرافیکی ارزان‌قیمت برای اجرای بازی‌ها را درسر دارید باید حداقل صدهزارتومان برای این کار درنظر بگیرید. در این محدوده، رادئون HD 5570 یک گزینه سریع و قابل اعتماد به حساب می‌آید. این کارت در دو گونه با حافظه‌های GDDR3 و GDDR5 طراحی شده و بسته به برند بین 90 تا 110 هزارتومان به فروش می‌رسد. مدل GDDR3 این کارت‌ها با یک گیگابایت حافظه در اکثر بازی‌ها تا رزولوشن 1050×1680 سرعت فریم‌های قابل قبولی داشته، ضمن اینکه در برخی عناوین برای حفظ سرعت فریم مناسب مجبور به کاهش جزییات خواهید شد.

بهترین کارت گرافیکی تا 120 هزارتومان

در این محدوده رادئون HD 5670 حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این کارت سریع‌ترین مدلی است که به اتصالگر برق PCIe نیاز نداشته و در اکثر بازی‌ها تا رزولوشن 1050×1680 سرعت فریم‌های مناسبی دارد. جیفورس GT240 از انویدیا، در بازار با قیمت‌های مشابه HD 5670 به فروش می‌رسد. این کارت علاوه بر کارآیی پایین‌تر، از DX11 نیز پشتیبانی نمی‌کند و در کل یک محصول قدیمی به حساب می‌آید.

بهترین کارت گرافیکی تا 160 هزارتومان

رقابت میان جیفورس GTS 450 و رادئون HD 5750 در این محدوده بسیار نزدیک است. این رقابت در اکثر بازی‌ها با اختلاف ناچیزی به نفع جیفورس GTS 450 بوده،‌ ضمن اینکه چینش Multi GPU این کارت در حالت SLI نیز بازده بالاتری دارد. اگر پخش بلو-ری سه‌بعدی برایتان مهم باشد، بازهم جیفورس GTS450 انتخاب شما خواهد بود. رادئون HD 5750 با فعال کردن فیلترینگ آنتی الایزینگ تا حدودی از جیفورس GTS 450 بهتر ظاهر می‌شود. هر دو کارت برای رزولوشن 1050×1680 پیکسل سرعت فریم‌های فوق‌العاده داشته ولی برای رزولوشن Full HD در برخی عناوین شما را مجبور به کاهش سطح جزییات خواهد داد.

بهترین کارت گرافیکی تا 190 هزارتومان

رادئون HD 5770 کارتی است که برای این محدوده توصیه می‌شود. این کارت کارآیی فوق‌العاده‌ای در اکثر بازی‌ها داشته و تا رزولوشن Full HD می‌توانید روی آن حساب کنید. با کمی جستجو در بازار متوجه می‌شوید که رادئون HD 5770 از برخی برندها مثل Force3D را با کمتر از 170هزارتومان نیز می‌توان خریداری کرد. با این قیمت این کارت بسیار مقرون‌به صرفه‌تر از برخی مدل‌های GTS 450 بوده که با قیمت‌های غیرواقعی در بازار ما به فروش می‌رسند.

بهترین کارت گرافیکی تا 230 هزارتومان

در این محـدوده رادئون HD 6850 و جیفــورس GTX 460 بسیار نزدیک ظاهر می‌شوند ولی در اکثر بازی‌ها کارت رادئون چند درصدی سریع‌تر است. با این حال جیفورس GTX 460 یک مزیت مهم داشته و آن پشتیبانی مناسب‌تر از اجرای سه‌بعدی بازی‌ها و همچنین پخش بلو-ری سه‌بعدی است.

ضمن اینکه از پشتیبانی کارت‌های جیفورس از PhysX نیز نباید غافل شد. در عوض رادئون HD 6850 علاوه بر سرعت بیشتر، در بازده مصرف انرژی نیز بهتر عمل کرده و کم‌مصرف‌تر از جیفورس GTX 460 است. جیفورس GTX 460 دارای دوگونه اصلی با 768 و 1024مگابایت حافظه بوده که مدل 1024مگابایتی گونه غالب در بازار به حساب می‌آید.

بهترین کارت گرافیکی تا 300هزارتومان

رادئون HD 6870 بهترین کارتی است که در این محدوده می‌توانید پیدا کنید. این کارت سرعت فریم‌های قابل توجهی در رزولوشن Full HD از خود برجای گذاشته و در اکثر عناوین توانایی حفظ سرعت فریم مناسب با فیلترینگ آنتی الایزینگ را نیز دارد. در این حدود ممکن است به کارت‌های قدیمی‌تری نظیر رادئون HD 5850 و HD 5830 نیز برخورد کنید که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند، چراکه HD 6870 علاوه بر سریع‌تر بودن، مصرف انرژی کمتری نیز نسبت به آنها دارد.

بهترین کارت گرافیکی تا 400 هزارتومان

قیمت کارت‌های گرافیکی در محدوده چهارصدهزارتومان و بالاتر بسیار غیرواقعی و غیرطبیعی است. برای مرز چهارصدهزارتومان، رادئون HD 6950 بهترین کارتی است که می‌توانید انتخاب کنید. این در حالی است که قیمت رسمی این کارت حدود 280 دلار است. این کارت در ابتدا تنها با دو گیگابایت حافظه گرافیکی عرضه می‌شد ولی به تازگی یک مدل یک گیگابایتی ارزان‌قیمت‌تر نیز برای آن درنظر گرفته شده است. اگر ماجراجو هستید پیشنهاد می‌کنیم روی مدل دو گیگابایتی این کارت سرمایه‌گذاری کنید چرا که یک هک بایوس برای آن ارایه شده که آن را به مدل سریع‌تر رادئون HD 6970 تبدیل می‌کند. این هک واحدهای پردازشی غیرفعال شده در تراشه HD 6950 را فعال می‌کند.

بهترین کارت گرافیکی برای 450 هزارتومان و بالاتر

جای تاسف دارد که کارت‌های گرافیکی سریع‌ و قدرتمند در بازار ما با قیمت‌های بسیار غیرواقعی و ناجوانمردانه به فروش می‌رسند. به عنوان مثال رادئون HD 5870 کماکان با قیمتی حدود پانصدهزارتومان به فروش می‌رسد درحالیکه قیمت این کارت مدت‌هاست که تا حدود 270 دلار کاهش یافته است.

با توجه به قیمت و کارآیی کارت‌های موجود، برای محـدوده 450 هــزارتومان و بالاتر، چــــینش‌های Multi GPU بسیار مقرون‌به صرفه‌تر به نظر می‌رسند. به عنوان مثال یک جفت رادئون HD 6850 را با کمتر از 460 هزارتومان می‌توان خریداری کرد و اطمینان داشت که کارآیی آن در اکثر بازی‌ها بسیار بالاتر از کارت‌هایی نظیر رادئون HD 6970 و یا جیفورس GTX 570 است.

پیکربندی SLI یک جفت جیفورس GTX 560Ti نیز جزو چینش‌های پرطرفدار Multi GPU بوده که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. البته این کارت بسیار جدید بوده و هنوز به بازار ما نرسیده است.

grafic

منبع

فروشگاه آنلاین سونی

  • نویسنده
    محمدباقر پورمنصوری
  • تعداد بازدید
    بازدید : 1,792
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه