سخن مدیر:

آشنایی با کانکتوهای خروجی پاور (منبع تغذیه)

4 دیدگاه

GP1235B

نکاتی مهم اندر احوال انتخاب پاور (3)

امروز کانکتور های خروجی در منابع تغذیه رایانه، دارای تنوع و تعداد خاصی شده اند و طبیعی است که این تنوع کانکتورها بر روی تمامی پاورها قابل اجرا نمی باشد، بلکه بنا به شرایط خاص، توان و ویرایش هر مدل پاور، می توان شاهد وجود یا عدم وجود برخی از این کانکتورها بود. توجه شما را به شاخه های ولتاژ ارایه شده در هر یک از کانکتورهای خروجی پاور و همچنین شکل ظاهری آن ها جلب می نماییم.

کانکتور ATX Main Power:

در شکل زیر نمای کلی یک کانکتور 24 پین مادربرد، با قابلیت تبدیل به 20 پین را ملاحظه می فرمایید. لازم به ذکر است که معمولا این گونه کانکتورهای 24 پین را به طور مجزار (20+4 پین) بر روی پاورها ملاحظه می فرمایید و این به دلیل آن است که قابلیت نصب بر روی مادربردهای 24 پین را داشته باشد. توجه داشته باشید که پاورهای 24 پین را می توان بر روی مادربردهای 20 پین نصب نمود ولی پاورهای 20 پین را نباید برای مادربردهای 24 پین استفاده نمود. متاسفانه اغلب فروشندگان به صرف روشن شدن مادربردهای 24 پین با پاورهای 20 پین، این کار را به کرات نجام می دهند و یا تبدیل 20 به 24 استفاده می نمایند. ولی آیا از خود سوال نموده اند که اگر قرار بر این بود، چرا شکل ظاهری کانکتور مادربردها و پاورهای جدید 24 پین شده است؟ همانطور که در تعاریف استانداردهای ATX عنوان شد، نوع مصرف مادربردها و قطعات سخت افزاری از یک مرحله خاص به بعد ، تغییر یافت و پیرو آن سازندگان مادربرد و پاور تحت استانداردهای جدید، اقدام به طراحی و تولید محصولات خود نمودند. این مورد تغییر شکل نیز به نوعی یک هشدار برای مسرف کنندگان بود! حال اگر پاور 20 پین بر روی یک مادربرد 24 پین نصب گردد، چه اتفاقی می افتد؟ به دلیل فشار مضاعف و جریان بالایی که دیگر کانکتوهای پاور برای تامین ولتاژ کانکتوهای متصل نشده متحمل می گردند، پس از مدتی ( بستگی به نوع سخت افزار و میزان توان مصرفی ایشان) این کانکتوها خاصیت اولیه خود را از دست می دهند و موجب افزایش غیر طبیعی نویز و جریان در این محل می گردند و عملا کارایی سیستم پایین آمده و درصد آسیب قطعات سخت افزاری به شدت بالا می رود.

connector_atx_pinout

کانکتور ATX P4:

در شکل 8 نمونه ای از کانکتور 4 پین را که عموما وظیفه تامین ولتاژ پردازنده را دارند، ملاحظه می فرمایید.

ATX_PR1

کانکتور EATX:

در شکل 9 نمونه ای از کانکتورهای جدید 8 پین، معروف به EATX را ملاحظه می فرمایید. این کانکتورها در گذشته برای تغذیه مادربردهای سرور و پردازنده های سرور مانند Xeon ها استفاده می گردید. ولی اکنون با توجه به افزایش میزان مصرف پردازنده های امروزی، می توان این کانکتوها را بر روی مادبردهای نیمه حرفه ای جدید نیز ملاحظه نمود. لازم به ذکر است این کانکتور در مادربردهای جدید Server CEB Rev2008 و همچنین مادربردهای حرفه ای Overclocking به تعداد دو عدد افزایش پیدا کرده است که خود موید اهمیت میزان مصرف در پردازنده های جدید می باشد. پاور های GP685B، GP1030B، GP1035و GP1235B گرین دارای دو عدد کانکتور E-ATX می باشند.

EATX

کانکتور Molex معروف به IDE:

در شکل 10 نمونه کانکتور 4 پین مولکس را ملاحظه می نمایید که اغلب جهت راه اندازی فنها، اپتیکال درایوها و هاردهای قدیمی معروف به IDE استفاده می گردند.

Molex

کانکتور Serial ATA معروف به SATA:

در شکل 11، نمونه کانکتور مخصوص هاردهای SATA را ملاحظه می فرمایید. اگر دقت نمایید در اینگونه کانکتورها از سه خروجی اصلی پاور یعنی خروجی های 3/3 و 5 و 12 با رنگ های نارنجی، قرمز و زرد استفاده شده است. نکته مهم در این بحث استفاده اشتباه از کانکتورهای تبدیل IDE به SATA می باشد. در این روش شما عملا ولتاژ نارنجی رنگ یعنی همان 3/3 ولت خروجی پاور را به هارد SATA خود نمی رسانید.

درست است که در این حالت هم هارد SATA کار می کند ولی با این روش شما عملا قابلیت های هارد SATAII خود را کاهش داده اید و علاوه بر آن هارد خود را در معرض آسیب جدی قرار داده اید.

Serial ATA

کانکتور Floppy:

در شکل 12، نمونه کانکتور فلاپی را ملاحظه می نمایید.

Floppy

کانکتور PCI Express معروف به PCIE:

در شکل13، شما نمونه کانکتور خروجی 6 پین مخصوص کارتهای PCIE را ملاحظه می کنید. درست است که این نوع کانکتور در همه کارتهای گرافیکی PCI Express استفاده نمی شود، ولی رده های بالای اینگونه کارت ها، نیاز مبرم به ورودی مجزای ولتاژ مورد نیاز خود دارند و به دلیل مصرف بالای آن ها، این گونه کانکتورها فقط بر روی پاورهای بالاتر از توان واقعی 400 وات تعبیه می گردند. همچنین جهت پشتیبانی فناوری های SLI، Cross Fire که از دو تا سه کارت به صورت همزمان استفاده می گردد، پاورهای حرفه ای دارای دو تا شش خروجی 6 پین PCI-E می باشند.

همچنین در شکل 14 نمونه کانکتورهای 8 پین PCI Express جدید را ملاحظه می فرمایید. همانطور که شما هم مستحضر می باشید، هیولاهای جدید گرافیکی که توسط شرکت های ATI و NVIDIA به بازار عرضه شده اند، مصرف انرژی فوق العاده بالایی دارند. مصرف از شاخه 12 ولت اینگونه کارت های گرافیکی به حدی باا رفته است که به جهت عدم آسب دیدگی کانکتورها ( که در بالا بحث شد)، این کمپانی ها بر روی این گونه کارت های خود اقدام به تعبیه دو کانکتور 6 پین و یا یک 8 پین و یک 6 پین در کنار یکدیدگر نموده اند.این کانکتورهای جدید را می توان در پاورهای بالاتر از توان واقعی 500 وات، ملاحظه نمود.

6 pin PCI Express connector

چگونگی محاسبه توان پاور ساپلای از روی لیبل

در مورد چگونگی محاسبه توان، هر تولید کننده بسته به طراحی و ویرایش پاور خود اقدام به اعلام و درج توان های خروجی به صورت تک به تک شاخه ها و نهایتا رقم کلی توان می نماید. معملا در بازار مشاهده شده که با استفاده از فرمول وات=آمپراژ*ولتاژ اقدام به ضرب و جمع نمودن کلیه اعداد مندرج بر روی لیبل می نمایند. در حالی که این یک مورد کاملا اشتباه می باشد. با توجه به لیبل نمونه در شکل محاسبه صحیح توان، مشاهده می گردد. اعداد مندرج قسمت پایین هر شاخه خروجی، میزان جریان حداکثری می باشد که شاخه به صورت مجزا توانایی ارایه آن را دارد. ولی توجه به این نکته ضروری است که برای خروجی های +5V و +3.3V و یا +12V1 و +12V2 و +12V3 و +12V4 یک توان مشترک در نظر گرفته شده است و تا جایی که توان مجموع هر گروه از این شاخه ها از مجموع توان ذکر شده بالاتر نرود شما می توانید از آن ها جریان دریافت نمایید. در انتها نیز مجددا برای مجموع توان شاخه های +12V و توان شاخه های +5V و +3.3V یک حداکثر در نظر گرفته می شود. بنابر این استخراج توان از شاخه های +12V تا جایی امکان پذیر است که مجموع توان این شاخه ها و مجموع توان شاخه های +5V و +3.3V از میزان توان برآیند (COMBINE) کلی در نظر گرفته شده تجاور ننماید. میزان توان برآیند و جریان های در نظر گرفته شده مختص به طراحی خاص مدار و PWM آن می باشد. ولی حداقل ها و حداکثر ها در محدوده مشخص شده توسط استاندارد قرار دارد.

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 9,748
4دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. سید محمد محمودی :
  02 فرو 90

  Firefox 4.0 Windows 7

  کانکتو ؟!
  پاور = پاور ساپلای؟

 2. عباس :
  11 مهر 95

  Chrome 49.0.2623.112 Windows XP

  سلام. بنظر میرسد ولتاژ 5- ولت در کانکتور 24 پین حذف شده است . آیا اشکالی بوجود نمیاید ؟

 3. رضا :
  11 آذر 95

  Chrome 54.0.2840.99 Windows 7

  سلام وخسته نباشید.
  من میخواستم بدون ولتاژ3.3که هست ازخروجی من1.85نشون میده ازخود پاور من چطور وباچه قطعه ای می تونم عوض کنم که اونولتاز3.3رو بهم نشون بده وجریان32آمپررو بکشم ازش ممنون میشم بهم کمک کنید.
  ممنون میشم جواب رو به ایمیلم بفرستی.

 4. ANONYMOUS :
  22 خرد 97

  Chromium 67.0.3396.81 Android 6.0.1;

  سلام خدمت شما دوست عزیز.
  من ی سیستم متوسط دارم ک قبلا با پاور ۶۵۰ کار میکرد. یبار ک داشتم کار سنگین انجام میدادم، کامپیوتر ریستارت کرد و ارور صفحه آبی با پیغام (ACPI) داد. ویندوز هم میپروند.
  بعد از ی ماه چک کردن، پاور رو عوض کردم و جالبه دیگه ریس نداد. پاور قبلی ام رو ک چک میکردم دیدم چنتا از پین های سیم اصلی که ب مادربرد وصل میشه، ظاهرا سوخته.( بدنه اش ک سیاه شده خب شاید سوخته. چی بگم.)
  مشکل از کابل ۲۴ پینه ک ب مادربرد وصل میشه. چنتا پین اش سوخته. قابل تعمیر هست؟؟
  ممنون.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه