سخن مدیر:

کابل HDMI ارزان قیمت یا گران قیمت با کیفیت مسئله این است!!!

27 دیدگاه

hdmi-cables-ends

امروز می خواهیم در مورد یکی از پرکاربرد ترین کابل های انتقال صوت و تصویر ، که کم کم دارد جای خود را در خانه هایمان باز می کند صحبت کنیم . کابلی که با آخرین تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و برای سهولت کار ، هر 2 داده ی صوت و تصویر را با هم و فقط با یک درگاه انتقال می دهد ! کابل HDMI …

چیزی که به نوعی یه غزل خداحافظی برای کابل های نوستالژیک 3 رنگ به حساب میاد که سال های سال همدم اکثر ما بود. شما همواره می توانید پول گزافی را برای خرید کابل های دیجیتالی مانند HDMI هزینه کنید، فقط به این خاطر که بعضی سازندگان ادعا می کنند که محصولشان خیلی بهتر از نمونه های ارزان قیمت است . این ادعا در مورد کابل های آنالوگ از قبیل VGA (RGB) و کابل های صوتی که نسبت سیگنال به نویز در آنها مستقیماً به کیفیتشان مربوط میشود کاملاً صحیح است.

بهترین کابلها آن است که با کمترین قطعی تماس و کمترین نویز ، بهترین سینگنال را به شما بدهد. اما کابل های دیجیتالی مانند HDMI نیز همینگونه اند ؟ کوتاهترین جواب این است که ، شما به کابل های گران قیمت نیازی ندارید . برای جواب کامل تر در باره ی کیفیت سیگنال و عوامل آن ، به ادامه مطلب توجه کنید.

استفاده از HDMI و DVI ، بیشترین دقت در تفکیک داده ها

دقت ارسال : اطلاعات باینری ( 0 ها و 1 ها ) در منبع اصلی بلورِی و دیسک های HD ، دقیقاً همان 0 و 1 ای که در تلویزیون شما برای ایجاد تصویر بهره می برد ، نیست . قبل از ارسال اطلاعات از طریق درگاه HDMI ما ، 0 ها و 1 ها به گونه ای بهینه می شوند که کمترین ارسال داده ها را داشته باشند . به عبارت دیگر در کوتاهترین زمان ، بهترین بازده را از خودشان نشان دهند .

بنابراین بجای 0101010101 ، انتقال داده های شبیه 111100000 می شود . حتی تا حدی که تصور میشود داده های اولیه تغییر کرده است ولی در پایانه ی دریافت ( پخش تصویر و صدا از تلویزیون ) بازسازی و کنار هم قرار گیری این کدها ، امر مشکلی نیست .

سیگنال های تفکیک شده : هر کابل HDMI از چندین سیم مسی ریز تشکیل شده .از هر رشته سیم ، 2 نوع داده مختلف رد و بدل میشود.

یکی از آنها خارج از حوزه سیگنال اولیه هست. تلویزیون همه اطلاعات را دریافت کرده ، و داده های خارج از حوزه را به حالت اولیه بر می گرداند ، سپس آن ها را با سیگنال اولیه مقایسه می کند . در این حالت همه نویز هایی که در مسیر انتقال وارد سیگنال شده اند ، خارج از مسیر اصلی قرار می گیرند ، و به بهترین نحو کنار گذاشته و حذف می شوند .

دقیقاً به مانند کابل های LAN در شبکه عمل می کنند ، هیچ تأثیری از نویز های خارجی نمی گیرند. پس همیشه بالاترین کیفیت را به ما ارائه میکنند . در دنیای دیجیتال، هر چیزی یا کاملاً صحیح است یا کاملاً غلط ، هیچ چیزی جز این نیست . با کابل های HDMI ، یا شما همه اطلاعات را به خوبی دریافت میکنید، یا هیچ اطلاعاتی را نمیتوانید دریافت کنید .

چه وقت مشکل پیش می آید

اما حالت هایی هست که شما کابل HDMI بلندی دارید و ممکن هست که در کیفیت سیگنال دریافتی، مشکلی داشته باشید. اگر کابل خراب باشد ( به این معنی که یکی از سیم های داخلی آن قطع شده باشد) شما نقاط سفید رنگی را مشاهده میکنید . این اتفاق خیلی نادری است و به آن برفکی شدن تصویر می گوییم .

برفک ناشی از نویز نیست، بلکه اشکالاتی است که نشان میدهد چیزی قطع شده و شما نیاز به کابل جدیدی دارید!

ابداً هیچ فرقی در کیفیت تصویر نیست

بخاطر داشته باشید که هیچ وقت یک کابل HDMI بهتر از کابل HDMI دیگر نیست و تفاوتی در کیفیت تصویر این 2 کابل وجود نخواهد داشت .

همه ادعاها در مورد تفاوت کیفیت تصویر کابل ها، مربوط به دوره آنالوگ است ، که آن روز ها به ندرت قابل اعتبار بوده و امروزه هیچ اعتباری ندارد و نخواهد داشت!

این هم در مورد صدا و هم در مورد تصویر صادق است، درواقع صدا کمتر تحت تأثیر این اتصالات نادرست قرار می گیرد .

clip_image002

به خودی خود اگر واقعاً موشکافانه بدنبال تأثیر استفاده از کابل HDMI هستید ، این نکته لازم به ذکر است که شما زمانی می تواند فرق کابل HDMI و کابل های 3 رنگ را متوجه شوید که اولاً یک بخش کننده ی HD داشته باشید. حالا چه Blu-Ray Drive و چه Blu-Ray Player که دارد کم کم مانند DVD Player محبوبیت عمومی پیدا می کند. هر چند که پیش تر از این، این دسک ها به واسطه ی XBOX و PS3 وارد خانه های اکثرمان شده بود و عملاً شاهد پدیده ی جدیدی نیستیم. بعد از آن شما احتیاج به یک دیسک Blu-Ray یا HD دارید. حالا می توانید دستگاه خود را یک بار با سیم های 3گانه و یکبار با کابل HDMI به پخش کننده ی خود ( ترجیحاً تلویزیون ) وصل کنید و تفاوت آشکار انتقال تصاویر توسط کابل های مذکور با کابل های انالوگ قدیمی را مشاهده کنید .

انواع کابل HDMI

2 نوع کابل HDMI وجود دارد :

پر سرعت ( که به آن نوع 2 گفته میشود ) 1080P ، و سرعت استاندارد ( نوع اول ) 1080i .

فرکانس سیم ها هر چه که باشد ،100hz , 120hz , 200hz , 240hz تفاوتی در عملکرد آنها ندارد. هر اطلاعاتی جز این فقط حیله ی تبلیغاتی فروشنده ها و شرکت ها است .

لازم به ذکر است که شما برای دیدن تصاویر 3D نیز هیچ نیازی به کابل HDMI خاص دیگری نداشته و به راحتی میتوانید با هر کابلHDMI ای که در اختیار دارید ، از دیدن تصاویر فوق العاده با کیفیت ، لذت ببرید.

منبع

فروشگاه آنلاین سونی

برچسب‌ها: ,,,
 • نویسنده
  سینا موسوی
 • تعداد بازدید
  بازدید : 17,756
27دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. محمد :
  26 شهر 90

  Firefox 6.0.2 Windows 7

  ایا کیفیت hdmi و dvi فرقی در تصویر و عملکردش هست؟
  من چند روز پیش یه مانیتور ال سی دی 22 ال جی خریدم با یه کابل hdmi متفرقه که8500 خریدمش بعد وصل کردنش هر چند ساعت یکبار تصویر مانیتور برای چند لحظه قطع میشد و برمیگشت کابلو که دراوردم با کابل معمولی مانیتورو زدم خوب شده و عادی کار میکنه.
  حالا میخوام کابل dvi وصل کنم مانیتورم میکشه به نظر شما وصل کنم از d-sub خیلی بهتره؟
  یا اینکه برم و کایل اصلی hdmi ال جی رو برای مانیتوروم پیدا کنم چونکه همراهش نیست؟

 2. سینا موسوی :
  26 شهر 90

  Firefox 6.0.2 Windows 7

  سلام

  اساساً تکنولوژی HDMI و DVI از یک ریشه هستند اما خب HDMI یک قدم جلوتر و پیشرفته تر هست .

  من در مطلب اشاره کردم که قیمت کابل ابداً ربطی به کیفیت کابل نداره . یعنی صرف اینکه من یک کابل HDMI رو به قیمت 50 هزارتومان بخرم دلیل بر بهتر بودنش نیست ، اما پیشنهاد من به شما استفاده از یک کابل DVI-HDMI دیگه هست .

  اگر مشکلی که گفتید هنوز هم پابرجا بود بهتره در درجه ی اول کارت گرافیک دستگاه و در صورت عدم وجود مشکل ، مانیتور رو از لحاظ عدم وجود مشکل ارزیابی کنید تا اگر مشکلی داره رفع بشه.

  این طور مواقع امکان داره کارت گرافیک شما نتونه ارتباط خوبی با درگاه دیجیتال برقرار کنه ، حال اینکه میگید با درگاه آنالوگ مشکلی ندارید.

 3. محمد :
  26 شهر 90

  Firefox 6.0.2 Windows 7

  حدس خودم اینه که مشکل از گرافیک باشه چونکه کارتو که دراوردم به گرافیک انبرد مادربردم زدم و همین مشکل + اینکه با نصب درایور کارت گرافیک انبرد حتی ظاهر شیشه ای توی سون نداشتم و از این جهت هم مشکل داشتم که دوباره با نصب کارت گرافیک و کابل معمولی فعلا برطرف شده.
  مانیتور چونکه نو هست مطمئنم مشکل نداره در مورد این مشکل توی بررسی ها هیچی ندیدم.
  الان میخوام کابل dvi وصل کنم برای همین از شما پرسیدم.
  مشخصات سیستم من. اینهاست:
  مادربرد گیگابایت
  GA-880GA-UD3H
  گرافیک
  گیگابایت مدل
  Geforce 9500 gt هست که هر سه پورت معمول رو داره.
  اگه راه حلی دیگه ای به نظرتون رسید خوشحال میشم کمکم کنید.

 4. سینا موسوی :
  26 شهر 90

  Firefox 6.0.2 Windows 7

  در پرانتز بگم که گرافیک On-Board هیچ ارزش فنی نداره و صرفاً برای وجود حداقل سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی سیستم روی Mother Board نصب میشه

  اینطور موارد و مشکلات اکثراً یک علت خیلی پیش پا افتاده و ساده دارن که هیچ وقت به چشم نمیان !
  مثلاً قطعی داشتن سیم یا هر مشکل دیگه ای که به خود سیم DVI مربوط میشه
  پیشنهاد من نصب آخرین آپدیت کارت گرافیکتون هست . نصب Directx 11 و البته حصول اطمینان از سالم بودن تبدیل های DVI به HDMI در صورت استفاده

 5. نواب :
  18 اسف 90

  Firefox 10.0.2 Windows 7

  با سلام
  حقیقتا سوالی رو که میخوام مطرح کنم خیلی شلوغ و بی و سر ته هست ولی اصلش اینه که در ابتدا یه ال سی دی 17 اینچ سامسونگ داشتم و حالا متاسفانه یا خوشبختانه شیفته فرمت های HD و Full HD که مشکلم هم از همین فول اچ دی شروع شد(فیلمای فول به حالت فریم فریم و با مکث نسبتا زیاد پخش میشد) که اولش فکر میکردم از کارت گرافیکه که تعویضش کردم و توفیری نکرد و بعد از پرس و جو، پیشنهاد تعویض مانیتور وسوسه ام کرد که به این وسوسه هم تن دادم و یه ال ای دی 22 فول اچ… گرفتم ولی بازم همون مشکل پابرجاست با کابل HDMI امتحان کردم فرقی نکرد با کابل VGA هم جواب نداد، نمیدونم مشکل از کجاست!؟
  مشخصات سیستم:
  3G ram, cpu 4800 Dual, graphic 1G ddr3, monitor full 22

  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  تشکر

 6. majid :
  29 ارد 91

  MSIE 9.0 Windows 7

  سلام دوست عزیز
  من فکر کنم شما بدون اینکه هزینه اضافی کنید اول باید مونیتور و کابل تون و گرافیک تون رو روی یک سیستم با cpu قدرتمند مثل i5 یا i7 چک کنید من یک کارت dvb qbox 8920 که اچ دی هست داشتم با cpu 1/7 که دائم با هر نرم افزاری روی کانال های اچ دی هنگ سه پیچ که هیچی 300 پیچ میکرد تا اینکه یک سیستم جمع کردم cpu : i5 graphic 6770 ram 8 maim asus p8h61 کانال اچ دی میبینم مث قند کارت دی وی بی دیگه هنگ نمیکنه رو سیگنال 60% هم دیگه قفل نمیکنه مونیتور من ال جی فول اچ دی است با کابل dvi وصل کردم اما با کابل اچ دی ام ای کار نمیکنه. این تجربه سه ساله من بود شاید برای ذوستان مفید واقع شود اما اگه دوستان در مورد اینکه چرا مونیتور lg 2261vp مادر ایران با کابل اچ دی ام ای که به گرافیک وصل میکنی کار نمیکنه تجربه دارند لطفا راهنمائی کنند . ممنون .

 7. حمید :
  30 ارد 91

  Firefox 12.0 Windows XP

  با سلام
  سوال من این است که آیامیتوان پورت HDMI لپ تاپ را به وسیله یک رابط به تلویزیون بدون پورت HDMI (سه فیش)برای گرفتن تصویر و صدا وصل کرد ؟

 8. saman :
  04 خرد 91

  Firefox 9.0 Windows 7

  “لازم به ذکر است که شما برای دیدن تصاویر ۳D نیز هیچ نیازی به کابل HDMI خاص دیگری نداشته و به راحتی میتوانید با هر کابلHDMI ای که در اختیار دارید ، از دیدن تصاویر فوق العاده با کیفیت ، لذت ببرید.”
  مگه نه اينکه فقط کابل HDMI ورژن 1.4 سيگنال 3D رو ساپورت می کنه؟!!!!

 9. علیرضا :
  26 خرد 91

  Chrome 19.0.1084.56 Windows XP

  با سلام و تشکر.
  دوستان من یه سوال برام پیش اومده، لطفا کمکم کنید.
  دوستان من میخوام Pc رو که فاصله اش تا تلوزیون حدود 15متر هست رو با یک کابل HDMI به TV وصل کنم، لازم به ذکر است که از pc یک فیش 3.5 میلیمتری به سیستم صوتی تلوزیون بردم.
  حالا میخوام بدونم که اگر این کار رو عملی کنم صدا و تصویر با همدیگه میان؟یعنی منظورم اینه که توی یک کابل HDMI مثلا 20 متری چغدر تاخیر توی تصویر پیش میاد؟
  (دوستان فقط تاخیر تصویر برام مهمه، در صورت امکان توضیح بدید)
  ممنون …

 10. ali ashoubi :
  11 مرد 91

  Firefox 14.0.1 Windows 7

  salam dossa.man kable hdmi ro vas kardam.kar ham mikone.vali moghe pakhshe film ya bazi ye khati hey vasate safhe miad.har kari kardam nafahmidam moshkelesh chie..kesi midoone moshkelesh chie behem email [email protected]

 11. mehran :
  30 مرد 91

  Firefox 16.0 Windows 7

  سلام دوست عزیز در پاسخ به سوالت باید بگم که گرافیک 9500gt کلا مشکل داره و قدرت کشش واسه hdmi رو نداره من خودم 9500gt داشتم عوضش کردم و 2گیگ 512بیت خریدم یکم گرونه ولی میصرفه

 12. سپهر :
  15 مهر 91

  Opera 12.00 Windows

  درودجناب میشه بگید چرا ما کابل اچدی ام آی 2 قیمت داریم ؟ آیا مدل گرونتر بهتر از ارزونتره ؟ اگر اینطور نیست پس چرا گرونتره اون یکی
  ؟بالاخره باس 1فرقی هم داشته باشن اینطور نیست؟وگرنه که دل درد ندارن یکیو گرونتر بدن یکی دیگه رو ندن ! شما خودت با چشمای خودت تست کردی دیدی که ارزون و گرون فرقی از نظر تصویر دهی باهم ندارن؟

 13. محمد :
  03 بهم 91

  MSIE 9.0 Windows 7

  سلام
  من وقتی کابل HDMI رو از لپ تاپم به تلویزیونم ( 22 اینچ سری 5 سامسونگ) وصل میکنم صدا انتقال پیدا نمیکنه به تلویزیون و فقط تصویر از تلویزیون نشون داده میشه اما صدا از لپ تاپ.
  تنظیمات صدا رو تو لپ تاپ گشتم که اثری نکرد.
  بعد یه کابل صدا که دو سرش 3.5 میلیمتری بود رو به تلویزیون و لپ تاپ وصل کردم که بازم صدا نیومد.
  کفتم شاید مشکل از تلویزیون باشه رفتم سایت سامسونگ و برنامه تی وی رو دانلود کردم و نصب کردم ولی بازم نشد.
  دیگه نمدونم باید چی کار کنم؟؟؟

 14. رضا :
  05 بهم 91

  Firefox 18.0 Windows 7

  دوست گرامی،اگه از ویندوز 7 استفاده می کنی باید درایور Realtek hd audio manager نصب کنی و وارد تنظیمات بشی ،بعد از روشن کردن ال سی دی درایور hdmi اکتیو می شه،بعد از اکتیو شدن در قسمت بالای تنظیمات روی hdmi کلیک کن و بعد از اون گزینه set default device فعال کن حل میشه

 15. رضا :
  05 بهم 91

  Firefox 18.0 Windows 7

  دوست غزیز،من کابل 10 متری made in chinaخریدم 35 تومن،وصل کردم به pc هیچ مشکلی نداره از نویز خبری نیست،بدون هیچ افت کیفیتی.اینا همش دکون بازاره فروشنده هاست

 16. ابوذر :
  10 اسف 91

  Chrome 24.0.1312.57 Windows 7

  با سلام
  من یه ال سی دی 46 اینچ دارم که میخوام یه کامپیوتر را بهش وصل کنم.
  کامپیوتر من فقط پورت VGA و DVI داره.
  ال سی دی من فقط پورت HDMI و component داره.
  برای وصل این دو چه پیشنهادی میدید؟
  آیا مبدل DVI به HDMI جواب میده؟ در ضمن انتقال صدا هم واسم مهم نیست.
  ممنون

 17. shahin tahmasbi :
  10 اسف 91

  Chrome 25.0.1364.97 Windows 7

  سلام دوستان
  من یه کابل HDMI به قیمت 12000 تومن تهیه کردم. و از طریق لپ تاپ وصلش کردم به مانیتور سامسونگ 32 اینچی. ولی تصاویر رو اصلا واضح نشون نمیده . همه چیز بصورت خیلی مبهم به نمایش در میاد. آیا اشکال کار از کابل میباشد.
  با تشکر از همه ی شما اگر یکی راهنمایی کنه که دقیقا چه نوع کابل hdmi رو خریداری کنم(با مشخصات دقیق)که دیگه تضمین شده باشه و کیفیت صدا وتصویرش عالی باشه. خیلی ممنون میشم. مشخصات لپ تاپم هم: cpu core i7- 8 gb RAM- graghic 2gb.

 18. محمد :
  03 فرو 92

  Opera 12.14 Windows

  با درود فراوان

  من هم یه led sumsung 32 دارم
  مدل 5560 به تازگی خریدم
  باکابلHDMI به کامپیوتر وصل کردم هیچ مشکلی نداره
  کیفیتش هم عالیه
  فقط اولش تصویر یه کم با تلوزیون تو یه کار نبود
  که با تنظیمات tv درست شد
  کابل HDMI از نوع marshal هست
  روش نوشته high speed HDMI with ethernet
  3d ساپورت میکنه
  13 تومن خریدمش

 19. محمد رضا :
  28 آبا 92

  MSIE 8.0 Windows 7

  با سلام بنده چند سوال داشتم.میخواستم روی led samsung 32 بازی میکنم. ولی اطلاع زیادی در مورد انواع کابلهای hdmi ندارم. میخواستم بدونم شما چه کابلی رو به من پیشنهاد میکنید که با بهترین کیفیت بتونم روی6950 samsung تست کنم.راستی ببخشید یه سوال دیگه کابلهای hdmiای که بین pcوtv ارتباط برقرارمیکنند با دستگاه های دیگه فرق دارند؟
  با تشکر فراوان

 20. محمدباقر پورمنصوری :
  01 آذر 92

  Firefox 25.0 Windows

  با سلام
  هیچ تفاوتی نمی کند کار خاصی نیز لازم نیست انجام دهید. تنها متصل کنید و استفاده نمایید. خیر تفاوتی بین PC و TV نیست.
  موفق باشید

 21. محمد رضا :
  01 آذر 92

  MSIE 8.0 Windows 7

  با سپاس فراوان دوست گرامی

 22. ps2 :
  25 آذر 92

  Chrome 31.0.1650.63 Windows XP

  سلام یک تبدیل سه فیش به اچ دی ام آی خریدم طرز استفادش رو بلد نیستم و می خواستم اگه بشه یک تبدیل دیگه هم بزنم تا پلی تو رو به ال ای دی نصب کنم

 23. Mohammad :
  11 دی 92

  MSIE 8.0 Windows XP

  سلام
  من سينما خانگي (HDMI2)و رسيور(HDMI1) رو با دو تا كابل HDMI به دو تا پورت HDMI پلاسماي سامسونگ وصل كردم. با كابل اوپتيك هم تلويزيون رو به سينما خانگي وصل كردم. مشكل من اين هستش كه وقتي كه سينما خانگي در حالت D-in هستش كه بتونم صداي تلويزيون رو از سينما خانگي داشته باشم، وقتي كه از HDMI1 به TV ميرم و ميخوام كه دوباره به HDMI1 برگردم، برنميگرده و بايد تلويزيون رو خاموش كنم يا اينكه قبل از اينكه بخوام از TV به HDMI1 برم سينما خانگي رو روي منبعي به جز D-in بگذارم.

 24. ماری :
  17 دی 92

  Chrome 31.0.1650.63 Windows 7

  سلام،
  من با کابل HDMI لپ تاپم و به تلویزیون وصل کردم قبلا هم تصویر خوب بود هم صدا ولی الان صدا دریافت نمیشه!!!
  میشه راهنمایی کنید که باید چیکار کنم؟؟

 25. blue :
  24 دی 92

  Firefox 26.0 Windows 7

  با سلام .بنده یک کارت گرافیک gtx760 خریدم بعد برای انتقال تصویر به تلوزیون hd از hdmi خاستم استفاده کنم رفتم یک کابل خریدم 25000تومان که فول hd بود و نوشته بود deep color به محض اینکه به کارتم وصل کردم دیدم آیکن درایور گرافیکم تو نوار ویندوز حذف شده اومدم از کنترل پنل باز کنم دیدم خطا میده اومدم دوباره درایور نصب کنم وسطاش پیغام خطا داد و کامل نصب نشد البته کارتم رو شناسایی کرده بود ولی بعضی چیزا رو نصب نکرده بود خلاصه سرتون رو درد نیارم رفتم با یک کابل دیگه hdmi (جفتشون ورژن 1.4)که زده بود hd و 8 تا 16 بیت color عوض کردم و دیدم مشکلی نداره حالا سوال اینجاست که مشکل از کجا بود و اینکه آیا از نظر رنگ این دو کابل با هم تفاوتی دارند یا نه با تشکر .ممنون میشم جوابم رو بدید

 26. mahshid.sh :
  14 فرو 97

  Chrome 65.0.3325.181 Windows

  باسلام وخسته نباشید
  مقاله شما را خواندم بسیار سودمند ومفید بود ولی میخوام لب تاب را به تلویزیون وصل کنم رفتم توسایت https://digiko.org اما تنوع کابل با قیمت های مختلف داشتن نمیدونم باید برچه اساسی خرید کنم راستی به خودشان هم زنگ زدم اما درست متوجه نشدم ممنون میشم پاسخ بدید .

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه