سخن مدیر:

چگونه روشنایی مناسب برای خانه خود انتخاب کنیم

دسته‌بندی: فناوری
8 دیدگاه

samsung_LEDs_610x266

هنگام طراحی یک مکان یکی از مهمترین قسمت های آن نور محیط است. بخشی که متاسفانه در کشور ما با وجود هزینه های زیادی که بابت آن می شود بسیار بد صورت می پذیرد. در این نوشتار سعی داریم به چگونگی انتخاب لامپ مناسب برای خانه و معرفی لامپ های LED بپردازیم. بخشی که شدیدا توسط بزرگان فناوری همچون سامسونگ، گوگل، فیلیپس و فراسو (کمی هم خودمان را تحویل بگیریم) مورد توجه قرار گرفته است.

همانگونه که می دانید انتخاب محصول در کشور عزیزمان ایران به مقدار زیادی بستگی به آگاهی خود مصرف کننده از محصول دارد زیرا هیچ فروشنده ای سطح دانش مناسبی برای کمک کردن به مصرف کننده ای را ندارد. البته این بحث که چرا فروشندگان ما به این صورت هستند در این مقال نمی گنجد! در این بازار اگر مشتری هم نداند که به چه چیزی نیاز دارد به اصطلاح کلاهش پس معرکه است و فروشنده با راهنمایی های غلط به سمت سود بیشتر خود و ارایه کالای خارج از نیاز مصرف کننده پیش می رود و در نهایت با هزینه ای بیشتر در محصولات، کیفیت پایین تر و غیر مناسب برای کارکرد خود دریافت می کند. دانستن نکاتی کلی درباره چگونگی انتخاب روشنایی مناسب برای مکان مورد نظرمان ما را در انتخاب درست لامپ های روشنایی بسیار یازی می کند.

 

چگونگی تعیین میزان روشنایی:
-20 تا 30 وات بر متر مربع برای مسکونی
-10 تا 15 وات بر متر مربع برای زیرزمین – انباری
-تا 10 وات بر متر مربع برای حیاط
مقادیر فوق برای استفاده از لامپهای رشته دار معتبر هستند و در مورد لامپهای فلور سنت بعلت راندمان نوری بالا تر 25/0 مقادیر بالا کافیست. تعداد انشعابهای رو شنایی برای هر50 متر مربع بنا یک انشعاب رو شنایی بکار می رود. در اتاقهای نشیمن و غذا خوری معمولا" از لوستر استفاده می شود که لو سترها در مرکزاتاق و بقیه چراغها را طوری قرار می دهند که نور یکنواختی بدست آید. در مواردیکه اتاق یک درب داشته باشد کلید را نزدیک درب ودر صورتیکه دو درب داشته باشد ,از دو کلید نزدیک دو درب استفاده می شود . در راه پله ها و راه روها از کلید تبدیل استفاده می کنند.کلید را در 110 سانتیمتری از کف تمام شده نصب می کنند. کلید باید طوری نصب گرددکه با باز کردن درب در دسترس بوده و بدون وارد شدن در اتاق در دسترس شما باشد.هیچ نقطه ای از دیوارهای اتاق از 2 تا 3متر از نزدیکترین پریز فاصله نداشته باشد.علاوه بر نکات و مطالب گفته شده روشهایی برای محاسبات روشنایی وجود دارد . روش لومن با استفاده از شاخص فضا و روش لومن با استفاده از تقسیم ناحیه ای وهمچنین روشنایی معابر با استفاده از ترسیم نمودارهای ایزوکاندلا. روش استفاده شده در اینجا روش لومن با استفاده از شاخص فضا می باشد که با تغییراتی اندک شرح داده شد.

اصطلاحات

شار نوری(شدت نور): مقدار کل نوری را که در تمام جهات از یک منبع نور در هر ثانیه در فضا پخش شود شدت نور گویند و آن را با O نمایش می دهندو واحد آن لومن می باشد. واحد اندازه‌گيري شار نوري، لومن (LUMEN) است.

شدت روشنایی: نسبت مقدار شار نوری که بطور عمودی به سطح مورد نظر می تابد شدت روشنایی گویند وبا E نمایش می دهند و واحد آن لوکس می با شد. شدت روشنایی مربوط به هر مکان را با جداول مربوطه استخراج می کنند. طریقه محاسبه به این شکل می باشد که ضریب انعکاس سقف- دیوار – کف به ترتیب80% – 50% – 30% که البته برای رنگ روشن می باشد.

بهره نوري: بازده لامپ، مشابه تعريف كلمه بازده نسبت خروجي به ورودي آن است. خروجي يك لامپ، شار نوري و ورودي توان مصرفي آن است كه نسبت اين دو پارامتر به يكديگر بازده يا بهره نوري يك لامپ را نشان مي‌دهد و واحد لومن بر وات (Lm/w) نشان داده مي‌شود. هر چند اين عدد بيشتر باشد، لامپ داراي بازده بالاتري است، براي مثال يك لامپ رشته‌اي داراي بازده 12 است، در حالي كه همين نسبت براي يك لامپ فلورسنت و كم‌مصرف بين 65 تا 80 است (بعضي از لامپ‌هاي فلورسنت تا 104 لومن بر وات نيز بازدهي دارند).

رنگ نور: نمود ظاهري، رنگ نور ساطع شده از لامپ است. به عبارت ديگر واژه‌هاي مرسوم آفتابي، مهتابي يا رنگي ميان مردم نشان‌دهنده همين ويژگي است. چون هر فرد با توجه به ماهيت بافت عصبي چشم خود، رنگ را ممكن است، متفاوت ببيند. به منظور ايجاد يك سيستم واحد اندازه‌گيري استاندارد، مختصات واحدي تعريف شده كه براي هر رنگ نور يك نقطه مشخص با دو بعد (x و y) در نظر گرفته شده‌است و تمامي سيستم‌هاي اندازه‌گيري بر مبناي مشخصات اين محور مختصات تنظيم شده‌‌اند و اندازه‌گيري مي‌كنند. واحد اندازه‌گيري اين پارامتر كلوين (K) است كه برخي توليدكنندگان عدد مستقيم اين پارامتر را روي بسته‌بندي ذكر نمي‌كنند و برخي ديگر نوع رنگ نور را با توجه به استاندارد‌هاي بين‌المللي يا تعاريف خود درج مي‌كنند كه قابل فهم براي مشتريانشان باشد.
در اصطلاح عاميانه به نور روز، رنگ نور مهتابي و به سفيد گرم، رنگ نور آفتابي و به سفيد سرد، سفيد يخي نيز اطلاق مي‌شود.

شاخص نمود رنگ: اين پارامتر نشان مي‌دهد كه بازتاب رنگ جسمي كه زير نور مصنوعي موردنظر قرار مي‌گيرد، به چه ميزان يا درصدي از رنگ همان جسم در زير نور حاصل از تابش يك جسم سياه (جسم سياه، اصطلاحي در فيزيك است و به جسمي اطلاق مي‌شود كه تمامي نور تابيده شده به آن را جذب مي‌كند. در اينجا مي‌توان از خورشيد به عنوان يك جسم سياه نام برد.) تفاوت و فاصله داشته است و برحسب درصد بيان مي‌شود.
از زمان پيدايش آتش‌، سرشت انسان با رنگ نور زرد عجين شده و به همين دليل است كه پيشنهاد مي‌شود در زمان و محلي كه نياز به آرامش داريد از لامپ‌هاي رشته‌اي يا فلورسنت با رنگ نور سفيد گرم استفاده كنيد و در مقابل، در زمان و محلي كه احتياج به هوشياري بيشتري وجود دارد، از نورهاي سفيد سرد و يا نور روز استفاده شود.
از آنجا كه ساختار چشم انسان داراي حس‌كننده‌هاي رنگي و سياه و سفيد است، در هنگام تاريكي حس‌كننده‌هاي سياه و سفيد مشاركت بيشتري در بينايي دارند و حس‌كننده‌هاي رنگي غيرفعال است؛ اما زماني كه روشنايي وجود دارد، اين حس‌كننده‌ها اعصاب رنگي جسم را رويت مي‌كنند، حال با توجه به ساختار چشم انسان و مطالب ذكر شده، چهار ركن اساسي بايد برقرار باشد تا اشياي مختلف به خوبي توسط چشم رويت شوند كه عبارتند از:
الف – تامين حداقل روشنايي

ب – وجود كنتراست كافي بين درخشندگي جسمي كه مي‌خواهيم آن را ببينيم و درخشندگي محيط اطراف آن كه بايد اختلاف لازم وجود داشته باشد.

ج – داشتن ابعاد كافي

د – زمان كافي
نور ساطع شده از منابع نور مصنوعي اثر مستقيمي بر احساس انسان دارد و اين به دليل ترشح هورمون ملاتوئين است كه ميزان هوشياري انسان را تنظيم مي‌كند. نور محيط بر ميزان ترشح اين هورمون و در نتيجه تنظيم سيكل هوشياري يا سيكل سير كادين (Cercadian) تاثير مي‌گذارد. حال براي تامين روشنايي مورد نياز بايد در نظر داشته باشيم كه منبع روشنايي يا لامپ را براي چه محلي مي‌خواهيم. بدين منظور داشتن اطلاع از انواع و ويژگي‌هاي لامپ‌هايي كه هم اكنون در داخل كشور توليد شده يا در كشورهاي ديگر توليد و مصرف مي‌شوند، به ما كمك بسياري خواهد كرد. لامپ‌هاي مورد استفاده در مصارف عمومي به بخش عمده لامپ‌هاي هالوژن – تنگستن و لامپ‌هاي تخليه گازي تقسيم مي‌شود كه در بخش اول مي‌توان از لامپ‌هاي رشته‌اي و هالوژن و در گروه دوم لامپ‌هاي فلورسنت، فلورسنت فشرده (كم مصرف)، همچنين لامپ‌هايي كه به اصطلاح گازي ناميده مي‌شود نام برد. البته به این نوع لامپ های جدید LED را نیز باید اضافه کنید.

 

لامپ‌هاي التهابي يا رشته‌اي:

از انواع لامپ‌هاي هالوژن – تنگستن است و بر اثر عبور جريان برق از رشته فيلامان و ملتهب شدن فلز تنگستن از خود نور ساطع مي‌كند. رنگ نور اين‌گونه لامپ‌ها در محدوده 2700كلوين يا آفتابي است و با توجه به نزديكي به رنگ نور آتش و ارزاني آن بخش عمده‌اي از مصرف را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده است. البته با توجه به اينكه لامپ پرمصرفي است، برنامه‌هايي در كشورهاي مختلف از سوي دولت‌ها در دست اجرا است كه اين گونه لامپ‌ها را از سبد كالاي مصرف‌كننده خارج كنند و بدين گونه صرفه‌جويي بسيار زيادي در مصرف انرژي به وجود آورند. چون تنها 5درصد از انرژي وارد شده به اين لامپ به نور تبديل شده و 95درصد بقيه به صورت تشعشع فروسرخ (مادون قرمز) و ايجاد حرارت از بين مي‌رود. از طرفي طول عمر اين لامپ‌ها در شرايط طبيعي حدود 1000ساعت است.
با توجه به احساس ايجاد شده از نور در مناطق سردسير مثل بخش‌هاي غربي و شمال‌غربي كشور، لامپ‌هاي رشته‌اي و لامپ‌هاي فلورسنت آفتابي طرفدار زيادي دارد، در حالي كه در مناطق گرمسير جنوبي لامپ‌هاي فلورسنت با نور سرد (مهتابي) بيشتر مصرف مي‌شود. پس بايد در اماكني كه آرامش بيشتري نياز است، از اين لامپ‌ها استفاده شود. (با توجه به رنگ نور لامپ‌هاي كم‌مصرف آفتابي، اين لامپ‌ها مي‌تواند جايگزين بسيار خوبي براي لامپ‌هاي رشته‌اي در اماكن عمومي كه تعداد لامپ‌ مصرفي آن زياد است، باشد) از طرفي با توجه به اينكه لامپ‌هاي رشته‌اي در مقايسه با لامپ‌هاي خانواده فلورسنت حساسيت بسيار كمتري نسبت به كليدزني دارند، استفاده از اين‌گونه لامپ‌ در محل‌هايي كه تعداد كليدزني آن زياد است، بيشتر توصيه مي‌شود.
براي مصارف خانگي: اتاق پذيرايي، اتاق نشيمن، راه‌پله، اتاق‌هاي انباري،‌ دستشويي و توالت.
براي مصارف عمومي: رستوران‌ها
در بسياري از كشورهاي پيشرفته با توجه به مسائل و مشكلات به وجود آمده ناشي از افزايش قيمت سوخت، افزايش هزينه‌هاي بهره‌برداري و نگهداري نيروگاهي، آلودگي‌ سوخت‌هاي فسيلي و… جايگزيني لامپ‌هاي پرمصرف التهابي با لامپ‌هاي كم‌مصرف از اهميت بسياري برخوردار شده است.

لامپ‌هاي هالوژن
اين لامپ‌ها نوع توسعه‌يافته و پيشرفته‌تر لامپ‌هاي رشته‌اي است كه با استفاده از گازهاي هالوژن پر شده است.
ابعاد اين لامپ‌ها نسبت به لامپ‌هاي رشته‌اي كوچك‌تر شده و عمر آن نيز به حداقل دو برابر لامپ‌هاي رشته‌اي افزايش يافته است.
از آنجا كه ابعاد اين لامپ كوچك شده، نصب يك انعكاس‌دهنده در پشت لامپ توانسته نور را در هر سمتي كه مورد نياز مصرف‌كننده است، بتاباند كه براي مقاصد دكوراتيو و حرفه‌اي بسيار مناسب است.از طرفي چون نور با استفاده از التهاب يك فلز كه همان تنگستن است، ايجاد مي‌شود، طيف رنگ پيوسته‌ شاخص نمود رنگ بالايي دارد. با استفاده از فن‌آوري‌هاي جديد، لامپ‌هاي هالوژني به بازار عرضه شده است كه در مقايسه با لامپ‌هاي هالوژن قديمي حدود 30درصد در انرژي مصرفي صرفه‌جويي مي‌كند. با در نظر گرفتن اين موضوع كه 20درصد شدت نور آن بيشتر و عمر آن نيز دو برابر شده است.
لامپ‌هاي هالوژن به دو صورت تغذيه مستقيم با برق شهر و غيرمستقيم توسط ترانسفورماتور در دسترس است كه به‌ترتيب براي مقاصد عمومي و حرفه‌اي قابل‌استفاده است.
در استفاده از لامپ هالوژن بايد توجه كرد كه اين لامپ‌ها كاربرد وسيعي در روشنايي دكوراتيو و روشنايي منازل مسكوني، هتل‌ها و برخي دفاتر اداري دارند. چنانچه در به‌كارگيري اين لامپ‌ها نكات فني لازم در نظر گرفته شود، طول عمر اين لامپ‌ها بيشتر از لامپ‌هاي التهابي معمولي خواهد بود. طول عمر لامپ‌هاي رشته‌اي و هالوژن به ميزان زيادي به ولتاژ شبكه بستگي دارد و تنها 5درصد ولتاژ اضافه باعث مي‌شود كه طول عمر لامپ 50درصد كاهش يابد. چنانچه از ترانسفورماتورهاي الكترونيكي براي تغذيه لامپ‌هاي هالوژن غيرمستقيم استفاده شود، لامپ نسبت به نوسانات شبكه ايزوله مي‌شود. مورد بعدي اين است كه نور لامپ‌هاي هالوژن در اثر حرارت ايجاد مي‌شود و شكل لامپ به گونه‌اي است كه حرارت توليدشده توسط اين لامپ به پشت آن نيز مي‌تواند منتقل شود، حال چنانچه اين حرارت به درستي تهويه و منتقل نشود، باعث كاهش طول عمر آن مي‌شود. نكته‌اي كه در طراحي بسياري از ساختمان‌ها در نظر گرفته نمي‌شود.
اين لامپ‌ها عموما داخل آرك يا سقف كاذب به گونه‌اي قرار مي‌گيرند كه فضاي پشت آنها هيچ راهي براي تبادل حرارت ندارد.

لامپ‌هاي فلورسنت:

نزديك به 70سال از توليد اولين لامپ‌هاي فلورسنت مي‌گذرد. اين لامپ به دليل داشتن بهره نوري بالا و رنگ نور مناسب، يكي از اقتصادي‌ترين لامپ‌ها براي تامين روشنايي به‌ويژه روشنايي داخلي هستند. باتوجه به اينكه براي روشن كردن اين قبيل لامپ‌ها بايد از ادوات كمكي مثل چك (بالاست القايي) و استارتر يا بالاست الكترونيك استفاده شود. انتخاب لامپ و ادوات جانبي آن بسيار مهم است.

thumbnail_7261w

لامپ های LED

LED مخفف واژه LIGHT EMMTTED DIODE به معنای دیود ساطع کننده نور است. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزء خانواده‌ها دیودها هستند که دیودها نیز زیرگروه نیمه هادی‌ها به شمار می‌آیند. خاصیتی که LEDها را از سایر نیمه هادیها متمایز می‌سازد این است که با گذر جریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور از آنها ساتع می‌شود.
سالها قبل ذرات بسیار کوچک کوانتومی ساخته شد که این ذرات کوانتومی کریستالهایی هستند که ابعادشان چند نانومتر بیشتر نیست و می‌توانند از 100 تا 1000 الکترون را در خود جای دهند.
این ذرات به آسانی از خود بسته‌های انرژی منتشر می‌کنند و هر قدر کوچکتر باشد بیشتر تحریک می‌شوند. هر ذره در مجموعه ویژه بوئرز به طور استثنایی کوچک و تنها شامل 33 یا 34 جفت اتم بود. هنگامیکه نور روی ذرات کوانتومی تابانده شده یا جریان برق به آنها وصل می‌شوند آنها با تولید نور از خود واکنش نشان می‌دهند و رنگهای متغیر و متنوعی ایجاد می‌کنند.
اما هنگامیکه یک پرتوی لیزری روی مجموعه‌ای از این ذرات کوانتومی تابانده شد اتفاق غیر منتظره‌ای رخ داد. ناگهان نور سفیدی تمامی میز را پوشاند و انتظار می‌رفت که ذرات کوانتومی نور آبی منتشر کند اما این نور، نور بسیار زیبای سفیدی بود.
سپس این ذرات را با پلی اورتان شد و سطح بیرونی یک حبابت لامپ LED آبی را با آن پوشاند. هر چند ظاهر این حباب زیبا نبود اما نور سفیدی مانند لامپهای معمولی منتشر می‌کرد که شدت آن 2 برابر و دوام آن 50 برابر یک لامپ معمولی 60 وات بود.
Led‌ها تا اواخر دهه گذشته فقط می‌توانستند سه نور آبی، سبز و قرمز تولید کنند که به همین علت کاربردشان محدود بود.
سپس led‌هایی با رنگ آبی به بازار آمدند که می‌توانستند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی روشن کنند.
بسیاری اعتقاد دارند لامپ‌هایی که از دیودهای ساطع کننده نور استفاده می‌کنند، یا همان LED، آینده را از دست سایر رقبا خارج خواهند کرد.

کاهش توان اکتیو به میزان 40% و کاهش توان راکتیو به میزان 80% مزیت استفاده از چراغ ال ای دی ( LED ) به چراغهای فلورسنت می باشد . حذف نور UV ، طول عمر زیاد ( یکصد هزار ساعت ) ، کاهش هزینه تعمیر و نگهداری و روشن شدن سریع از دیگر مزایای این چراغ می باشد . در کل یک لامپ 10 وات LED برابر یک لامپ 30 وات رشته این نور تولید می کند.

LEDها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می‌کنند و LEDها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی‌رسانند. LEDهای سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی در مقایسه با سایر لامپ‌ها و LEDهای قدیمی، برای تولید روشنایی استفاده می‌کنند.
با توجه به استفاده از LED (ال ای دی) در این نوع چراغ امکان عملکرد با ولتاژ 24VDC و 48VDC فراهم بوده لذا می توان از این چراغ برای سیستمهای روشنایی خورشیدی و یا برق اضطراری بدون نیاز به تجهیزات جانبی استفاده کرد.

LEDها که از دهه‌های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوی ساخته می‌شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می‌کنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولا داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می‌گیرند و دارای سایز چوب کبریت هستند و به سختی می‌شکنند.

لامپ‌های LED در واقع مجموعه‌ای از یك یا چند LED می‌باشند كه برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یكدیگر در یك مجموعه قرار داده می‌شوند و به منظور تأمین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ذیل تعدادی از مزیت‌های عمده لامپ‌های LED را نسبت به سایر لامپ‌ها توضیح خواهیم داد.

1. بازده

در حال حاضر لامپ‌های LED بازده‌ای بین 20 تا 40 لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است كه این مقدار برای لامپ‌های التهابی 12 تا 15 لومن و برای لامپ‌های كم‌مصرف 35 تا 60 لومن بر وات و برای لامپ‌های بخار سدیم این میزان به 100 لومن بر وات می‌رسد. مشاهده می‌كنید كه ظاهراً لامپ‌های LED برتری خاصی نسبت به لامپ‌های كم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند اما نكته‌ای كه باعث تمایز و برتری بازده لامپ‌های LED نسبت به سایرین می‌شود این است كه اولاً نور تولید شده توسط آن‌ها در تمام فضا پراكنده نمی‌شود و ثانیاً شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نمی‌باشند و این باعث می‌شود كه شدت نور آن‌ها در فضای مورد نظر نسبت به سایرین بیشتر باشد كه در اماكن مختلفی كه نیاز به نوز متمركز مانند فعالیت‌های ابزار دقیق در صنایع، شركت‌ها و ادارات استفاده نمود كه این موضوع در شكل زیر نشان داده شده است.

6

علاوه‌بر موارد فوق شما می‌توانید برای نیازهای مختلف خود به وسیله لامپ‌های LED نور مورد نیاز خود را تأمین كنید نه كمتر و نه بیشتر و این در حالی است كه به علت مشكلات متعدد، لامپ‌های قدیمی را نمی‌توان با هر توان دلخواه تولید كرد و معمولاً دارای استانداردهای خاصی می‌باشند و معمولاً نور آن‌ها نیز مانند لامپ‌های LED قابل تنظیم نمی‌باشد.

2. قابلیت اطمینان بالا

فرض كنید كه احتمال از كار افتادن یك LED در ساعات 1 تا 5000 برابر با 002/0 باشد و اگر یك لامپ LED را با 500 عدد LED در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از كار افتادن 200 LED بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان 1 تا 5000 ساعت برابر است با 002/0 به توان 200 كه تقریباً برابر با صفر می‌باشد.

7

لذا زمانی كه یك لامپ LED را در شرایط استاندارد به كار گرفته شود می‌توان مطمئن بود كه تا سال‌ها نیازی به تعویض آن نخواهد بود به همین علت در حال حاضر كلیه لامپ‌های LED از سوی تولید كنندگان خارج از كشور تا 5 سال تضمین می‌شوند و این شركت‌ها متعهد می‌شوند كه در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا بدون دریافت هیچ هزینه‌ای محصولات خود را جایگزین نمایند.

3. عمر مفید بالا

تا قبل از ظهور لامپ‌های LED بالاترین عمری كه برای منابع روشنایی ثبت شده بود چیزی در حدود 5000 ساعت بود و این مقدار با كمترین طول عمر متصور برای LEDها قابل مقایسه نمی‌باشد.

حال بیاییم اثر دو خصیصه‌ای كه در فوق ذكر شد را بررسی نماییم.

معمولاً هر زمان كه از یك خیابان عبور می‌كنید یك یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آن‌ها را جایگزین می‌كنند كه این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد ولی با جایگزینی لامپ‌های LED به جای لامپ‌های قدیمی می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود.

4. عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز

همواره نوری كه توسط منابع روشنایی تولید می‌شده است به همراه پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز بوده است كه در حوزه بینایی ما قرار ندارند و كاربردی به منظور تأمین روشنایی ندارند اما موضوع به اینجا ختم نمی‌شود پرتوهای فرابنفش علاوه‌بر این كه كاربردی در تأمین روشنایی ندارند بلكه برای انسان مضر می‌باشند و دانشمندان، بر اساس نتایج آخرین تحقیقات زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپ‌های مهتابی و كم مصرف منع كرده‌اند چون این گونه لامپ‌ها میزان زیادی پرتو فرابنفش از خود منتشر می‌كنند و این در حالی است كه تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست سال‌ها پیش به اثبات رسیده است.

5. به كارگیری با ولتاژهای بسیار پایین

ولتاژ مورد استفاده لامپ‌های LED می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است كه لامپ‌های LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نور افشانی خواهد پرداخت و می‌توان آن‌ها را با ضعیف‌ترین و كوچك‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود. بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع و ساختمان‌ها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبكه‌ی سراسری توسط باطری‌ها و پیل‌های مستقیم تغذیه نمود كه مشكل پیك و دره بار شبكه را تا حدودی مرتفع نموده و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماكن صعب‌العبور و فواصل بالا را كاهش داد.

منابع:

+  +  +  +  +  +

فروشگاه آنلاین سونی

 • نویسنده
  محمدباقر پورمنصوری
 • تعداد بازدید
  بازدید : 12,478
8دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
 1. آرش :
  18 آذر 90

  Firefox 3.0.6.NETCLR3.5.30729 Windows XP

  سلام

  آیا شما مقاله معتبری که بازده لامپهای LED در آن به طور دقیق محاسبه شده باشد را دارید؟

 2. بهنام :
  23 آبا 91

  Firefox 4.0 Windows XP

  با سلام مقاله اي ندارم متاسفانه – ببخشيد 24-08-91

 3. رضایی :
  25 آذر 91

  Firefox 11.0 Windows XP

  سلام لطفادرموردنحوه ی نور پردازی کارخانه واینکه چه نوع نوری برای کارخانه مورد استفاده قرار میگیرد مطلبی میخواستم باتشکر…

 4. محمد :
  12 بهم 91

  Firefox 14.0 Windows 7

  سلام
  میشه یه مقاله در مورد طریقه ی نصب لامپ led بزارین؟
  مر30

 5. محمد :
  12 مهر 92

  MSIE 9.0 Windows 7

  با سلام
  کدام نوع لامپ ال ای دی برای استفاده در چاه آسانسور مناسب می باشد؟

 6. محمد :
  03 آذر 92

  Firefox 26.0 Windows

  با سلام. من به تازگی در حال ساخت خانه ای هستم. برقکاری که آوردم به من لامپ های cob را معرفی کرد . به نظر شما از لامپ cob استفاده کنم یا کم مصرف ؟ آیا شما برای روشنایی منزل توصیه ی دیگری دارید ؟ با تشکر

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه