سخن مدیر:

گیک کیست؟

گیک کیست؟

گیک (به انگلیسی: Geek) امروزه معانی بسیار زیاد و غیرقابل توافقی دارد ولی شاید بین تعاریف گوناگون این تعریف که «گیک کسی است که بر اساس شور و اشتیاق به پیش می‌رود» از همه صحیح‌تر باشد.

گیک‌ها کارها را انجام می‌دهند چون از آن‌ها لذت می‌برند یا در آن‌ها مجالی می‌بینند برای ارزیابی قابلیت‌هایشان. مشوق اولیه آن‌ها پول یا شهرت نیست. گیک‌ها معمولاً تمرکز بر موضوعی را مهم‌تر از نیاز به پذیرش اجتماعی می‌بینند و به همین دلیل معمولاً همنوایی اجتماعی آن‌ها کم است و از نظر دیگران آدم‌های عجیب و غریبی به نظر می‌رسند. این جدا شدن از اجتماع ممکن است به دلیل شکل، موضوع یا عمق علاقه آن‌ها باشد.

به افراد مختلف با فعالیت‌های گوناگون گیک گفته می‌شود و گیک بودن منحصر به یک نوع فعالیت نیست.

فردی که به تکنولوژی خصوصا حوزهٔ کامپیوتر و رسانه‌های دیجیتالی علاقه‌مند است و سعی می‌کند ناممکن‌ها را در این حوزه با تلاش و فعالیت شبانه روزی و تمرکز بالا بر روی موضوع مورد نظر ممکن سازد. این نوع افراد به نوعی معادل واژهٔ کلاسیک هکر هستند ولی نباید فراموش کرد در اکثر موارد فعالیت آنها در هک کردن سخت‌افزار یا نرم‌افزاری خاص منجر به استفادهٔ بهتر و راحت تر عموم از آن می‌گردد نه آسیب رساندن و یا سرقت اطلاعات!

کلا افرادی که در ردهٔ گیک‌ها قرار میگرند طیف وسیعی هستند و می‌شود مثالهای گوناگونی را برای آنها زد و اینها فقط نمونه‌ای از این دسته افراد هستند، اما اصلاً واژهٔ گیک یا G.E.E.K از کجا آمده است؟ گیک در اصل یک مخفف است که از عبارت General Electrical Engineering Knowledge مرتبط به نیروی دریایی ایالات متحده گرفته شده‌است.

گیک‌ها شیفته تکنولوژی هستند، بخصوص شیفته الکترونیک، رایانه و ابزار و ملزومات صوتی وتصویری است.

برای یک کیگ داشتن یک شناسه الکترونیک منحصربفرد و ویژه گاه از داشتن نام و نام خانوادگی واقعی مهم‌تر است.

آدم‌های معمولی در برخورد و معاشرت با این افراد به احتمال قوی دچار مشکل خواهند شد و اصطلاحات، شوخی‌ها و علایق او را درک نمی‌کنند. (اگر سریال بیگ بنگ تئوری را دیده باشید کاملا گیک بودن را درک خواهید کرد “BAZINGA!”)
منبع: ویکیپدیا


نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه